Коли прямуєш довгим шляхом, корисно мати вказівники. Кар’єрна подорож – не виключення. Розгляньте та візьміть із собою кілька практичних інструментів, які стануть у пригоді, коли варто буде зупитинится та замислитися: «А чи в правильному напрямку я рухаюся?»

SWOT-аналіз

Цей інструмент стратегічного планування допомагає визначити фактори внутрішнього та зовнішнього середовища. Використовується і в кар’єрному плануванні, де:

  • Strengths – це cильні сторони, переваги фахівця (наприклад, профільна освіта, досвід, цінні знання та навички, а також особисті якості, які дозволяють досягати успіху в професії).
  • Weaknesses – недоліки, зони розвитку працівника, те, чого не вистачає для подальшого просування (наприклад, застарілі знання та відсутність досвіду виконання завдань такого рівня складності).
  • Opportunities – можливості ринку праці (наприклад, сфери, де є потенціал для реалізації, високий попит на послуги).
  • Threats – зовнішні загрози, обмеження на ринку праці, що можуть стати на заваді (наприклад, зависока конкуренція або втрата актуальності професії, коли необхідно проходити додаткове навчання).

Кар’єрні якорі

Інструмент американського психолога Едгара Шейна, який дозволяє визначити мотиви, що спонукають людей прикладати зусилля для розвитку своєї кар’єри. Згідно з цією концепцією, є вісім кар’єрних якорів, зважаючи на різні знання, навички, мотиви та цінності людини:

  • Професійна компетентність. Спеціаліст, який надзвичайно зацікавлений у своїй професії, прагне розвиватися в ній, відчуває потребу в тому, щоб бути частиною професійної спільноти. Якщо це ваш якір – ви будете щасливі, коли матимете можливість постійно вчитися, розв’язувати складні завдання, отримувати визнання колег.
  • Менеджмент. Це люди, яких мотивує можливість вертикального кар’єрного зростання, а відтак і управління підлеглими, а також – висока винагорода та статус.
  • Незалежність. Це фахівці, які потребують можливості працювати у власному стилі та режимі, а єдиним орієнтиром зробити ціль. Може відчувати дискомфорт, постійно працюючи в команді та в традиційній корпоративній ієрархії, тому важливою умовою може стати, наприклад, мінімальний контроль, персональна відповідальність за власне завдання, гнучкий графік або віддалений режим роботи.
  • Безпека та стабільність. У т.зв. сучасному VUCA-світі комусь вдається пристосуватися до постійних змін, а хтось прагне зберігати стабільність і постійно шукає її, зокрема в професійній діяльності. Якщо це – про вас, почуватися впевнено дозволить робота у великій компанії з історією, в межах довготривалих проектів, де є мінімум несподіванок та ризиків.
  • Підприємництво. Часто такі люди відкривають власний бізнес. А якщо працюють у команді – все одно шукають шляхи для реалізації творчих рішень та інновацій, а отже, залученими та лояльними можуть бути тільки в тих компаніях, де є така можливість, зокрема – на етапах запуску проектів та відкриття філіалів.
  • Прагнення приносити користь. Якщо можливість допомагати людям не передбачає сама професія, варто шукати компанію, яка має програми для корпоративного соціального розвитку (наприклад, участі в благодійних проектах).
  • Виклик. Йдеться про людей із високим рівнем внутрішньої мотивації, які прагнуть постійно підвищувати планку та досягати її, а для цього їм необхідно ускладнювати професійний левел. Можуть бути надзвичайно цінними для виконання складних, різноманітних та ризикованих проектів, проте неефективними в рутинних завданнях.
  • Стиль життя. Для людей, які мають цей кар’єрний якір, важливо зберігати життєвий баланс, піклуватися про інші галузі життя, окрім роботи – отже, і компанію варто обирати таку, яка поважає це право і надає більше можливостей приділяти час родині та особистим інтересам.

Розбір польотів (After Action Review)

Цей інструмент запозичений із досвіду армії США і використовується, коли необхідно проаналізувати помилки та зробити висновки з певної «операції». В потрібному нам контексті це може бути невдала співбесіда, неуспішні переговори або проект, який ризикує провалитися. Важлива умова: цей розбір потрібний для навчання та виправлення помилок, отже, проводити його варто протягом певного проекту (яким є і пошук роботи). Бажано – регулярно (щотижня або після чергової зустрічі з роботодавцем, наприклад). Зазвичай цей інструмент використовується в групі, але корисний і для самоаналізу.

Структура проста та передбачає пошук відповідей на чотири питання:

  • Що мало відбутися?
  • Що сталося насправді?
  • Чому фактичні події відрізняються від тих, які були заплановані?
  • Чому я можу навчитися?

Щирі відповіді на ці питання дозволяють виявити переваги та недоліки, сильні та слабкі ходи в певних обставинах та зробити висновки на майбутнє. Наприклад, якщо вам сподобалася компанія і ви планувати отримати пропозиції щодо роботи, але погано підготувалися до співбесіди, наступного разу цей досвід мотивуватиме поставитися до підготовки відповідальніше.

Креативна стратегія Діснея

Цей інструмент можуть використовувати не тільки представник творчих професій, а й усі, хто хоче знайти нестандартне рішення проблеми та побудувати плани. Для цього треба приміряти різні ролі – мрійника, реаліста та критика, які, за легендою, обов’язково брали участь у створенні неймовірних мультфільмів студії. Щоб було простіше перевтілитися, рекомендується використовувати фізичні предмети – наприклади, пересідати на один із трьох стільців або використовувати різні головні убори. І задавати собі різні питання.

  • Для ролі мрійника: чому ця мета така важлива, чи надихає вона? Що я буду відчувати, коли досягну її? Чому саме мене це навчить?
  • Для ролі реаліста: що я маю зробити, щоб досягти своєї мети? Який чіткий алгоритм досягнення мети? Скільки часу знадобиться? Які ресурси варто залучити?
  • Для ролі критика: чи можливо здійснити цей план? Чого в ньому не вистачає? Які ризики та обмеження є?

Модель GROW

Ще одна модель, яка дозволяє задавати собі правильні питання та розвивати кар’єру усвідомлено:

  • G – Goal (мета): чого я хочу? Який результат буде найкращим? Яка ціль є значущою? Як я зрозумію, що досягну потрібного результату? Як досягнення мети вплине на інші життєві сфери? Мету важливо визначати та сформулювати максимально конкретно. Це дозволить не тільки встановити ціль, а і розпочати шлях до неї більш виважено.
  • R (Reality) (реальність): що є наразі? Що відбувається? За 10-бальною шкалою, де 10 – це мета, на якому рівні я зараз? Що відчуваю, що мене хвилює? Як це впливає на інші сфери життя? Які ресурси вже є? Хто ще, крім мене, впливає на результат? На цьому етапі є ризик захопитися самокритикою, тому варто бути обережним та тримати баланс, щоб не втратити мотивацію. Важливо відповідати на власні питання відверто, наприклад, зізнання в тому, що заважає страх або лінощі, – це вже успіх і привід переглянути поведінку. Проте всі відповіді важливо конкретизувати – так легше подолати складнощі.
  • O (Options) (варіанти): які можливості є? Що можна зробити, щоб змінити ситуацію? Які є варіанти? А чи існують альтернативи? Який «план Б»? Які є ресурси, а які ще варто залучити? І до кого можна звернутися за допомогою? Тут важливо отримати максимальну кількість ідей та опцій, без критики та оцінювання, розглядати навіть дивні, незвичні та нестандартні варіанти.
  • W (Will) (буду): які визначити перший крок та алгоритм дій? Коли це зробити? Що варто врахувати перед тим, як починати шлях? Яка підтримка, ресурси потрібні? За якими ознаками я зрозумію, що просуваюся до мети? Які перешкоди можливі, де саме їх можна зустріти? І що я робитиму, коли зустрінуся з цими складнощами? Наскільки я впевнений у тому, що план реальний (за 10-бальною шкалою)? Що заважає поставити позначку 10? «Will» – ключове слово: «буду». Воно передбачає рішучість та волю до змін. Саме «буду», а не «можу», «треба», «хотів би».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!