Уявіть, що ви йдете до керівника просити два вільні дні, щоб привести свій психологічний стан до ладу. Фантастика? Але саме на це зважилася програмістка Маделін Паркер зі США. Реакція керівника вразила не лише її, але і всіх, хто згодом прочитав цю історію. Керівник дозволив дівчині відпочити, подякував за те, що вона піклується про себе та знає, коли треба взяти паузу, – і назвав її вчинок прикладом для всієї команди.

Професійне вигорання – одна з найсерйозніших загроз для сучасного бізнесу. Співробітник із вигоранням страждає морально та фізично, у нього немає енергії та бажання вкладатися у вашу справу. Він стає нещасним та, навіть не усвідомлюючи того, руйнує власне життя та життя компанії.

Але можна подивитися на вигорання під іншим кутом – не як на ворога, а як на друга, жорсткого, проте чесного. Воно допомагає зрозуміти, що щось пішло не так і настав час грандіозних змін.

Свого часу герої нашого наступного матеріалу зі спільного з #COMFYPEOPLE проекту «Щастя від роботи» не допустили того, щоб вигорання зруйнувало їхнє життя, круто змінили свою кар’єру та віднайшли справжнє щастя в роботі. Їхній досвід – путівник для тих, хто сьогодні відчуває себе не на своєму місці та вже виявив у себе п’ять основних ознак вигорання.

Ознака 1. Гіперактивність 

Ви хапаєтеся за завдання і прагнете зробити неможливе. Часто людина так робить, коли не відчуває своєї цінності та хоче її довести новими звершеннями. Спочатку енергії вистачає, але вона закінчується доволі скоро, якщо робота «не рідна», а керівник не контролює навантаження.

Порада: Поки вистачає енергії та сил на звершення, визначте ключові персональні якості, які допоможуть знайти нову роботу

Саме так зробила у минулому викладачка ліцею Тетяна Чернявська, яка навчала дітей тонкощам роботи з електротехнікою. Вона знала, що вміє терпляче пояснювати складні речі так, щоб люди дійсно їх зрозуміли. Чітке усвідомлення своїх сильних сторін допомогло Тетяні змінити професію – зараз вона успішно консультує в магазинах COMFY. Покупці дуже задоволені, бо Тетяна дійсно знає, як перекласти складні технічні характеристики на просту мову, та робить максимум, щоб вибір був найкращим.

Вигорання – ваш друг: 5 порад, як змінити життя та бути щасливим на роботі

Тетяна Чернявська

Ознака 2. Хронічна втома

Шалена активність призводить до повного емоційного занепаду. Ви приходите до офісу, а там на вас чекає неприємний сюрприз – завдання і проекти, які ще вчора надихали, а сьогодні стали купою справ, що її просто неможливо виконати самотужки. Цей стан не змінюється ані через день, ані через два тижні.

Тут легко потрапити в соціальну пастку «в мене все є, не треба жалітися» та заборонити собі думки про зміни – не дай Боже, хтось назве ваш вибір «божевільним».

Порада: Не бійтеся кар’єрних віражів

На кількість професійних «життів» немає обмежень. Ніхто не забороняє змінювати спеціалізацію залежно від ситуації й бажання. Ваша сьогоднішня професія не тягар, а бекграунд – досвід, який можна використати, щоб зробити кар’єрний поворот на 180 градусів.

Так, наприклад, у минулому відомий DJ Бінокль (Денис Рогачов) кардинально змінив сферу діяльності – кілька років тому він став керівником e-commerce в COMFY. Вміння ловити хвилі інновацій і настрій аудиторії допомогли Денису пройти співбесіду й досягати успіху на новій позиції.

Вигорання – ваш друг: 5 порад, як змінити життя та бути щасливим на роботі

Денис Рогачов

Ознака 3. Знижена концентрація

Ви не можете зосередитися на завданнях, які ще тиждень тому здавалися елементарними. Помилок стає більше. Ви починаєте зловживати кавою й солодким, щоб додати трохи енергії в робочий процес, але це допомагає лише тимчасово. Ви дратуєтеся і звинувачуєте себе у недолугості та неуважності.

Частіш за все втрата концентрації та накопичення помилок свідчать про те, що людина втрачає інтерес до того, що робить.

Порада: Знайдіть нові можливості в компанії, щоб повернути «гостроту відчуттів»

Професійне вигорання часто пов’язують із тим, що людина засиділася на одному місці. Зміна компанії – вихід не для всіх, особливо коли колектив і корпоративні цінності цілком влаштовують. Важливо побачити перспективу професійного розвитку в самій компанії.

Марина Коверникова прийшла в COMFY на позицію касира й за шість років зросла до заступника керівника торговельних процесів – така динаміка в межах компанії підтримувала інтерес до роботи та бажання вкладатися в процес.

Вигорання – ваш друг: 5 порад, як змінити життя та бути щасливим на роботі

Марина Коверникова

Ознака 4. Емоційна нестабільність

Ви поступово стаєте дуже дратівливим. У ваших помилках винні всі, крім вас: недолугі клієнти, непрофесійні колеги, навіть керівник, який не може правильно дати завдання. Успіхи інших викликають злість, а колеги, не розуміючи що сталося, починають уникати спілкування. Ви починаєте ненавидіти справу, якою займаєтеся, та людей, з якими стикаєтеся на роботі.

Порада: Визначте, що в житті вас надихає, та сконцентруйтеся саме на цьому – це має стати вашою новою справою

Емоційна нестабільність – ознака того, що працівник «переріс» свої обов’язки чи не може зіставити цінності та принципи роботи компанії зі своїми. Щоб обрати новий вектор, зробіть перелік своїх захоплень та зрозумійте, чому ви обрали саме їх. Цей аналіз підкаже, чим ви насправді можете заробляти без ризику професійного вигорання.

Микита Васильєв п’ять років успішно працював поваром-сушистом, але весь цей час несамовито захоплювався відео. Під час зйомок його першого фільму-трилеру Микиту помітили та запросили на посаду монтажера у відеопродакшн COMFY. Хлопець каже, що нова перспектива настільки збігалася з роботою його мрії, що він без жалю залишив весь попередній професійний досвід позаду.

Вигорання – ваш друг: 5 порад, як змінити життя та бути щасливим на роботі

Микита Васильєв

Ознака 5. Проблеми зі здоров’ям і депресія

Ви починаєте хворіти – спочатку ОРЗ, потім проблеми із серцем чи диханням, головний біль, зниження гостроти зору, загальна слабкість. Інколи вам навіть важко піднятися з ліжка – хочеться лише спати. Найчастіше вигорання призводить до проблем із серцево-судинною системою та кишківником, який відповідає за 70% імунітету. Коли функції кишківнику порушуються, людина стає дуже вразливою до інфекцій та постійно бере лікарняний.

Конфлікт особистості й робочої реальності може стати причиною депресії. Психосоматичні реакції, пов’язані з вигоранням, часто є ознакою того, що ваш світогляд йде врозріз із корпоративним ДНК компанії.

Порада: Ніколи не ігноруйте себе справжнього

На етапі зміни роботи багато хто думає, що треба пройти співбесіду за будь-яку ціну. Проте існує правило: яким ви покажете себе на співбесіді, таким вас і будуть сприймати. Тому не варто бути не тим, ким ви є насправді, навіть якщо здається, що інший образ кращий. Чесність із собою та іншими – запорука довірливих та прозорих стосунків, без яких щастя неможливе.

Сергій Гаврилов нервував перед співбесідою в COMFY і вже був готовий надіти костюм із краваткою, хоча їх ненавидить. Але зрозумів, що це буде означати, що він згоден ходити до офісу в такому вбранні, а це було неправдою. Сергій вдягнувся демократично та у «своєму тілі» легко та добре порозумівся з потенційним керівником, який також полюбляв вільний стиль. Зараз Сергій відповідає за впровадження інноваційних IT-рішень.

Вигорання – ваш друг: 5 порад, як змінити життя та бути щасливим на роботі

Сергій Гаврилов

***

Зміни й необхідність постійно розвиватися лякають, але без них ви ризикуєте стати жертвою професійного вигорання. Лише концентрація на своїх справжніх покликах допоможе перейти на новий рівень і бути щасливими. Не бійтеся бути собою та добиватися саме того, до чого лежить душа – лише так можна стати щасливим, у житті та на роботі.