Усе на краще? Коли отримуєш відмову від компанії, в якій мріяв працювати, або кілька негативних відповідей поспіль, дуже важко вірити в таку позитивну настанову. Пошукачі часто втрачають впевненість, переживають стрес, готові погодитися на будь-яку, навіть невигідну пропозицію… Проте переваги є навіть у відмовах на співбесідах – головне правильно ставитися до них та діяти конструктивно. Про тактики поведінки після невдач при працевлаштуванні розповіла кар’єрний консультант Тетяна Волошина.

Ідіть «на світло»

«Пошуки роботи можна порівняти з блуканням темною печерою: ніколи точно не знаєш, коли вийдеш на світло – за мить чи доведеться набратися терпіння. І, на жаль, імовірно доведеться вдаритися», – відзначає експерт.

Працевлаштування – непередбачуваний і часто тривалий процес, тому до складнощів варто підготуватися заздалегідь – ментально та емоційно. Як стверджує кар’єрний консультант, страх, невизначеність, втрата впевненості – симптоми, знайомі пошукачам будь-якого рівня підготовки. «Просто пам’ятайте щодня: вихід точно є. Немає людини, яка б не знайшла роботу – обов’язково знайдете і ви», – впевнена Тетяна.

Подякуйте

Якщо вам відмовили – важливо зустріти новину мужньо та подякувати за можливість подати свою заявку на посаду й дізнатися більше про компанію. «Якщо вам відмовили одразу на співбесіді – а це оптимальний варіант, адже дозволяє не чекати марно і зосередитися на інших пропозиціях – обов’язково подякуйте особисто, –  радить консультант. – Якщо відмова надійшла електронним листом або вам повідомили по телефону – так само, не забудьте сказати “спасибі”». Це дозволить вам виконати наступний, надзвичайно важливий пункт.

Лишайтеся на зв’язку

«Слід правильно ставитися до рекрутерів та HR-менеджерів і розуміти: вони – ваші партнери з пошуку роботи, яких треба не «проскочити» чи обійти, а залучити, грати на одній стороні поля. Адже у вас одна мета – закрити вакансію», – наголошує Тетяна Волошина.

Отже, не можна палити мости: поводити себе агресивно чи ображатися. Навіть якщо відмова вже прозвучала – треба справити враження зрілої та врівноваженої людини. Тоді про вас згадають, коли релевантна посада з’явиться в цій компанії, або в іншій, де працюватиме в майбутньому рекрутер чи HR, або саме вас порекомендують колегам.

Зокрема, корисно «зафрендитися» з людиною, яка проводила співбесіду, в соцмережах, підтримувати зв’язок та перебувати в полі зору.

Попросіть надати фідбек

Якщо вам відмовляють у роботі, це не завжди роблять аргументовано. Але ви можете отримати багато цінного, якщо попросите надати розгорнутий зворотний зв’язок – спокійно та виважено, пояснивши, що це потрібно вам для вдосконалення та подальшого розвитку. «Дізнайтеся, які саме ваші компетенції не відповідають очікуванням компанії, що вам рекомендували б «підтягнути», – рекомендує експерт. – Зазвичай, якщо відмова лунає вже на співбесіді, співрозмовники – достатньо зрілі професіонали та чесні люди, готові до відвертого діалогу. До того ж, дивлячись в очі, важко обмежитися стандартним “ви нам не підходите”». Отже, шанс отримати цінні підказки на майбутнє є.

Чи варто оскаржувати думку роботодавця, яку він висловлює? Наш експерт наголошує: точно не варто робити це занадто наполегливо. Але можливість переконати компанію, що насправді ви – той самий кандидат, часто існує, коли є аргументи. «Або, наприклад, якщо на співбесіді роботодавець зауважив, що у вас недостатньо навичок для проведення презентацій, а ви не згодні – підготуйте та надішліть неймовірну презентацію як зразок», – відзначає консультант.

Зачекайте, але не вічно

На жаль, роботодавці часто не дають пошукачам можливості посумувати через відмову – тому що відповідають виключно мовчанням, хоча зазвичай обіцяють надати чітку відповідь. Кандидати опиняються в ситуації невизначеності та змушені довго чекати на вердикт – за спостереженнями Тетяни Волошиної, «з’явитися на горизонті» роботодавець може і через 1-1,5 місяці, а навіть через півроку.

«У компаніях різний цикл та тривалість розгляду кандидатур. Проте надто тривале очікування дискомфортне для пошукача, а отже, можна спробувати добитися конкретики», – вважає консультант.

Наприклад, ви можете після співбесіди запитати про чіткі строки зворотного зв’язку чи поставити таке питання: «Якщо я не отримаю відповідь до наступної п’ятниці, чи можна вважати це відмовою?» Так ви дасте роботодавцю зрозуміти, що зацікавлені в пропозиції, але і чекати роками не готові, а отже, можете прийняти й інші офери. Можете уточнити, коли слід вийти на зв’язок у разі мовчання і як саме – зателефонувати чи електронною поштою. «Це нормальна практика – нагадати про себе та дізнатися про свій статус. Наприклад, якщо ви маєте інший офер – відзначити для компанії, що інша пропозиція у вас є, але ви очікуєте на відповідь і від неї, – розповідає експерт. – Якщо компанія зацікавлена у вашій кандидатурі, це може пришвидшити рішення».

Спробуйте ще

Чи завжди відмова роботодавця остаточна? Консультант упевнена – знову «стукатися» в компанію через певний час можна і варто. Якщо йдеться про резюме – надіслати його знову є сенс вже за тиждень. «У моєму досвіді був випадок, коли на одне резюме з компанії спочатку прийшла відповідь про недостатність досвіду, а через тиждень – запрошення на співбесіду, – розповідає експерт. – Резюме можуть розглядати різні рекрутери, спрацьовує людський фактор: хтось відсіє його, а хтось побачить, що кандидат відповідає більшості вимог. Можливі і технічні помилки, наприклад, коли працює автоматизована система рекрутингу».

Щодо відмовили на співбесіді, намагатися повторно також слід, наприклад – за місяць. «Знаю дівчину, яка «стукалася» в компанію п’ять разів через різні канали. Спочатку отримала відмову рекрутера через брак досвіду, – згадує Тетяна. – Потім подавала заявку через сайт, який саме «зламався»; писала в особисті повідомлення рекрутеру, який «загубився» після «майовки»; звернулася до безпосереднього керівника, але той загубив її резюме; і тільки потім вийшла на мене – на той момент HR-менеджера компанії, і запитала: «Що мені зробити, щоб потрапити до вас? Я дуже цього хочу!» В компанії оцінили таку мотивацію та наполегливість кандидата, запросили її на випробувальний термін – і згодом взяли на роботу». Наводить експерт і інші цікаві випадки  – наприклад, дівчина кілька разів приїжджала прямо в компанію з резюме і з пропозицією розглянути її на відкриті вакансії. І коли така пропозиція з’явилася, саме вона була кандидатом №1, і вже за тиждень працювала в компанії.

Проведіть роботу над помилками

Аналізувати свою поведінку та робити висновки для майбутніх співбесід варто щоразу – це дозволить зрозуміти причини невдач, виявити та «прокачати» слабкі сторони і підвищити шанси на успіх. «Згадайте питання, на які не змогли відповісти, а також ті, відповіді на які, судячи з реакцій, співрозмовнику не сподобалися, – радить експерт. – Обдумайте питання, на які вам важко було відповідати, і підготуйте влучні відповіді на них».

Випишіть із вакансій, які вам подобаються, переліки вимог. Яким із них ви відповідаєте? Якщо певний пункт зустрічаються в більшості вакансій, а ви цієї навички не маєте, – очевидно, що вірогідність подальших відмов висока, і слід заповнити цей пробіл (хоча б розпочати).

Опануйте емоції

Подумайте: чи були ви впевненими? Чи мали достатньо мотивації на співбесіді? «Це також важливо. Роботодавцям потрібні люди, які вирішують проблеми, мають енергію та наснагу, – вважає Тетяна. – Також зверніть увагу: ви фокусувалися на своїх сильних чи слабких сторонах? Важливо бути чесним, але зайва відвертість на співбесіді недоречна».

Репетируйте самопрезентацію. Зауважте: низька самооцінка призводить до того, що люди і самі не вірять, що робили щось цінне та корисне, а отже, не повірить у це і роботодавець – тому працюйте над впевненістю, відточуйте розповідь про себе перед камерою чи дзеркалом.

На думку експерта, зазвичай кандидатів, які проходять смугу відмов, турбують два питання: «Скільки ще це триватиме?» (тобто немає визначеності щодо того, коли «вийдеш із печери») і «Що зі мною не так?» Зокрема, можна спробувати ще до початку пошуків дати собі строк, наприклад, два місяці. І дозволити подовжити його в разі потреби без самобичування. Але для цього необхідна або фінансова подушка, або «план Б» – коли гроші потрібні терміново, ліпше знайти тимчасову зайнятість і шукати бажану паралельно, ніж перебувати в постійному стресі через неможливість знайти роботу мрії.

«Це важко і демотивує, але відмови загартовують та показують вектор розвитку, – наголошує експерт. – І досвід показує: після низки відмов дуже часто лунає пропозиція, з якою одразу розумієш, заради чого чекав».