Сабатікал практикують багато світових компаній (здебільшого ІТ-спрямування), щоб забезпечити деяким співробітникам довший відпочинок від роботи. В Україні така практика поки не дуже розповсюджена і якщо трапляється, то швидше за ініціативи співробітника, що бореться з професійним вигоранням. Розбираємось, що ж таке сабатікал та чому він корисний, і для роботодавця зокрема.
Що таке сабатікал?
Сабатікал – творча оплачувана відпустка (хоча стосується вона не лише креативних професій) тривалістю від декількох місяців до року, яка допомагає співробітникам з вигоранням з новими силами взятися за роботу.
Походить поняття «сабатікал» від єврейського слова «шабат», що означає священний день, у який не можна займатися будь-якою роботою. Лише тайм-аут від праці в разі сабатікалу передбачає не тільки один день відпочинку.
Зародився він у ХІХ столітті у Гарварді. Тоді професори, що пропрацювали шість років в університеті, мали змогу взяти рік оплачуваної відпустки на написання наукових робіт та проведення досліджень.
Сьогодні світові компанії-лідери, зокрема Google, Intel, IBM, eBay, Adobe, HubSpot, регулярно практикують такий тайм-аут від роботи. Дехто з них дає додаткову оплачувану відпустку на місяць-два за кожні 5-7 років роботи в компанії, інші пропонують лише частково зберегти оплату під час сабатікалу, а є й ті, хто, окрім збереження доходу, дає додаткові гроші на витрати.
Сабатікал – це не просто відпустка для «полежати» на дивані перед телевізором чи на пляжі з коктейлем. В її основі лежить ідея саме творчого перезавантаження, отримання нового досвіду та розвиток, які з часом принесуть компанії свої плоди. Проте це не означає, що компанія, яка надає такий додатковий відпочинок, буде перевіряти, на що ви його витратили.
Навіщо потрібен сабатікал?
Найчастіше сабатікал стає в пригоді, коли людина довго працює на одному місці, точно вивчила всі робочі процеси і починає нудьгувати під час виконання звичних завдань. За таких умов фахівець отримує нагоду підвищити свою кваліфікацію, здобути додатковий досвід та вдихнути ковток свіжого повітря в рамках звичного устрою.
Дехто також використовує сабатікал як перший крок до досягнення свої мрії. Наприклад, ті, хто переросли свою звичну роботу і бажають відкрити власний бізнес, часто бояться ризикнути наявним станом речей і розпочинати все з нуля. А от коли у вас є півроку відпустки, то завжди можна спробувати і за невдачі повернутися назад.
Є і ті, хто просто використовує тайм-аут в роботі для релаксу з сім’єю або ж екстремального відпочинку наодинці, для переїзду чи ремонту, одруження чи догляду за дитиною.
Що отримують роботодавці?
Здавалося б, компаніям немає жодного сенсу відправляти працівників у відпустку, тривалістю в декілька місяців, ще й зберігаючи їх заробітну плату. Проте роботодавці також у виграші від сабатікалу.
Повернувшись з тривалої відпустки, співробітники беруться за роботу з особливим ентузіазмом. Це призводить до покращення результатів і конкретного працівника, і всієї компанії. Закордонні роботодавці недаремно наголошують, що краще відпустити працівника у сабатікал, аніж дивитися, як він вигорає.
Разом з тим, велика кількість компаній не даремно побоюються, що такий тайм-аут може бути невиправданий. По-перше, працівник, відчувши свободу, не захоче повертатися у офісний ритм – в результаті компанія втратить і цінного співробітника, і гроші, і час. По-друге, в колективі може не знайтися співробітника для заміни, а шукати людину ззовні на невеликий період часу може бути досить проблематично.
Як підготуватися до сабатікалу?
Якщо тривалий тайм-аут життєво необхідний для вашої кар’єри, радимо підготуватися до нього заздалегідь, бо на практиці відпочинок понад звичної норми не такий і кайфовий, як здається. Тож, що потрібно зробити тим, хто думає про сабатікал:
- Визначитися з метою та скласти план. Ваша пауза в роботі повинна мати якусь користь, інакше це вже не сабатікал, а лінощі. Тож для початку визначтеся, що ви хочете змінити та яким чином цього досягнете.
- Обмежуйте терміни. Заздалегідь визначте таймінг своєї відпустки, щоб встигнути досягнути поставлених цілей та не підводити роботодавця.
- Плануйте фінанси. Навіть якщо вам дуже пощастило і роботодавець зберігає якусь частину заробітної плати, перший час вам буде некомфортно недоотримувати звичного доходу. Тому, перш ніж взяти паузу в роботі, розрахуйтеся з боргами та перерахуйте заощадження, на які доведеться жити впродовж відпочинку.
Поки на теренах нашої країни сабатікал ще не надто розвинений, радимо вам не нехтувати законною відпусткою, відпочивати у вихідні та точно розмежовувати особистий та робочий простір.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!