Дуже часто діти чують від дорослих питання: «А ким ти хочеш бути, коли виростеш?». Звісно, точно відповісти на це питання важко, але діти починають неусвідомлено замислюватись. Хтось хоче бути лікарем, хтось – вчителем, ще хтось – футболістом чи просто спортсменом, хтось взагалі мріє про кар’єру артиста, політика.

Звичайно, не всі люди реалізовують дитячі мрії, адже з часом інтереси можуть змінитись. Але багато тих, які не втілюють бажання через внутрішні побоювання, страхи. Як результат, ці люди невдоволені своєю роботою, оточенням, і головне – собою. Так хочеться іншого, але так сильно заважає страх, нав’язливі та водночас вже такі близькі думки: «А раптом я не зможу», «А що скажуть колеги?», «Я – нездара», «Я нічого не зможу».

Така тривога передусім свідчить про невпевненість, причин якої може бути багато. Але для того, аби бути тими, ким хочемо, робити те, що подобається, необхідно працювати над собою і долати страхи, адже майбутнє залежить тільки від нас.

З чого почати

Якщо вищезгадані ситуації вам відгукнулись, з’ясуймо, яким чином можна їх виправити.

  • Спершу повинні усвідомити, що страх – перешкода, він не є нормальним станом, адже блокує ваші дії, розум, тіло. Наприклад, якщо ви обізнані в певній галузі (музика, наука, філологія тощо), але є дуже невпевненими, то вашій кар’єрі кінець. А ті люди, які не зовсім хороші професіонали, через впевненість та відсутність страху досягнуть вершин.
  • Коли ви це зрозуміли та усвідомили, негайно розпочинайте роботу над собою.

Як боротися зі своїми страхами:

  1. Пропрацьовуємо минуле. Не завжди, але дуже часто страхи з’являються ще в дитинстві. Пригадайте ті переломні моменти, які змусили вас зневіритись. Усе це занотуйте. Проживіть це ще раз і дайте собі відповідь на такі питання: «Чи варті ці ситуації мого майбутнього? Чи допомагають вони мені? Чому я досі їх пригадую? Чи не пора відпустити та почати нормально жити?». Однозначно, все забути чи викинути з голови не можна, але таким чином збагнете, що минуле потрібно відпустити.
  2. Складаємо список страхів. Коли з минулим розібрались, знайшли причини своєї поведінки, знайомимось зі страхами віч-на-віч. Для цього потрібно їх конкретизувати, склавши список того, що саме змушує боятись. Наприклад, можливо це невдача, відмова, критика, страх мати безглуздий вигляд тощо. Поміркуйте, чи є ці страхи вмотивованими чи, можливо, вони лише результат емоцій.
  3. Припиняємо надумувати. Звісно, думати перед прийняттям того чи того рішення потрібно, але надто велике «думання» завдає шкоди. Довго міркуючи, накручуючи себе, ми тільки віддаляємось від істини. Замініть фразу «А раптом я не зможу» на «А раптом я зможу!», «У мене все вийде, бо я цього хочу і докладаю максимум зусиль», адже не спробувавши ми так і не знатимемо, як насправді може бути. Замість того, щоб аналізувати кожну дрібницю, багато думати – просто дійте.
  4. Не порівнюємо себе з кимось. Однакових людей апріорі немає, усі ми – різні, відповідно життя, ситуації, проблеми у кожного інші. Не гадайте «А що б було, якби…», не порівнюйте себе з іншими, адже так ви ніколи не досягнете гармонії. Прийміть ситуацію такою, якою вона є, а також себе з усіма недоліками. І якщо все ж вирішите порівнювати, то краще себе минулого й себе теперішнього.
  5. Знаходимо в собі сильні сторони, таланти. Страх забирає впевненість, сміливість, віру в себе. Але не може бути такого, що ви нічого не вмієте та не знаєте. Знайдіть тихе місце та подумайте над тим, що подобається в собі, що найкраще виходить, чим ви пишаєтесь. Можете це занотувати. Нагадайте собі про те, що ви маєте чим пишатися та за що себе любити. Таке пригадування додасть віри та впевненості, допоможе відпускати страх.
  6. Мислимо позитивно. Дії, певні ситуації напряму залежать від того, як ми думаємо. Коли довгий час мислимо про те, що нічого не зможемо, нічого не вийде, налаштовуємо себе на негаразди, так воно й буде. Думки – матеріальні, все розпочинається саме з них. Ми втілюємо їх в реальність, і те, якою вона буде, залежить тільки від нашого мислення.
  7. Ставимо собі мету. Без мети дуже легко піддатись страхові. Також без неї важко щось почати робити, адже ми не будемо знати для чого це. Визначення мети допоможе піднятись над своїми страхами, дозволить досягати в житті бажаного. Коли знаєте, що хочете, рішуче рухаєтесь до цього, невпевненість буде зникати.
  8. Правильно харчуємось, тренуємось. Здоровий спосіб життя дуже корисний для нашого здоров’я. Елементарні фізичні вправи, правильне харчування допоможуть не тільки мати гарний вигляд, а й поліпшать настрій, самопочуття. Також це чудовий спосіб подолати невпевненість. Здорове тіло та чистий розум – запорука гармонії.

Страх немає нічого спільного з навколишнім середовищем. Він у нас в голові. Працюйте над собою, втілюйте найпотаємніші бажання (навіть дитячі) в реальність, робіть те, що подобається, виходьте із зони комфорту, просто дійте, адже тільки так ви зможете подолати страх та вільно жити.