Абсентеїзм: що це таке, його причини та наслідки

Відсутність співробітника на роботі – це завжди стрес для роботодавця та самого працівника, вона впливає на всіх учасників трудових відносин незалежно від періодичності. Хоча, звісно, чим довше відсутній працівник на роботі, тим гірше. Тому потрібно виявити головну причину відсутності, аби розробити план, який і допоможе її уникнути та працювати, отримуючи задоволення.

Розповімо що таке абсентеїзм, розберемо його причини та наслідки, а також поділимося порадами, як його побороти.

Що таке абсентеїзм

Абсентеїзм – це систематична відсутність співробітника на роботі. Одна справа, якщо працівник не з’являється на роботу через хворобу чи форс-мажор, а інша – коли працівник вкотре не приходить на роботу без поважних причин – а це вже проблема.

Види абсентеїзму

Не варто будь-який невихід працівника на роботу вважати навмисним. Щоб виправити цю проблему, потрібно знати три основні типи прогулів та скласти план дій.

 • Заплановані прогули

Попереднє повідомлення та попередження керівника про відсутність працівника. Наприклад, щорічна відпустка, відпрошування на заплановану зустріч, відпустка для догляду за дитиною.

В такому випадку відсутність працівника не буде проблемою. Якщо, звісно, роботодавець та сам працівник завчасно знайдуть заміну та подбають, щоб справи буле передані іншим колегам.

 • Незаплановані прогули

Все спланувати неможливо, навіть сумлінним та відповідальним працівникам це знайомо. Незапланована відсутність на роботі заважає робочому процесу, але це частина життя. До незапланованої відсутності можна віднести: хвороби, надзвичайні ситуації, нещасні випадки.

 • Злісні прогули

Це рішення працівника не виходити на роботу без схваленої чи поважної причини. Такі прогули вже є проблемою. Вони найбільш неприємні для роботодавця та колег, які змушені відкладати свою роботу та заміняти пропажу.

Основні причини прогулів:

 • Незначне захворювання.
 • Знущання або домагання на робочому місці.
 • Проблеми з ментальним здоров’ям (стрес, депресія, тривожність тощо).
 • Серйозні тривалі захворювання та стани.
 • Сімейні негаразди.
 • Проблеми з поїздками на роботу (затримка громадського транспорту, проблеми з автомобілем).
 • Конфлікт з керівником.

Наслідки абсентеїзму

Відсутність співробітників на робочому місці позначаються на:

 • Продуктивності самого працівника та всієї команди, яким доводиться виконувати свою роботу та ще й роботу відсутнього колеги, а потім повертатися до своєї. А це: перенесені зустрічі, зірвані дедлайни, нераціональне використання робочого часу та зайві нерви.
 • Фінансових показниках компанії та співробітника. Якщо працівник не вийшов на роботу, роботодавець повинен заплатити за його роботу іншому працівнику, наприклад.
 • Якості роботи. Інші співробітники через раптове збільшення робочого навантаження швидко втомлюються, а це позначається на якості роботи.
 • Негативно впливають на загальну атмосферу в колективі. Колеги, яким доводилося заміняти відсутнього працівника, можуть ображатися на нього, а керівництво стресує через його відсутність.

Як роботодавець може зменшити кількість прогулів

Гнучкий графік роботи

Надавши можливість працювати з дому, запровадивши змінний графік роботи працівникам, які змушені були пропускати роботу через те, що, наприклад, немає з ким залишити дитину, можна в результаті зменшити кількість прогулів. В наш час дуже важливо зберегти баланс між роботою та особистим життям – гнучкий графік цьому сприяє.

Зосередження на добробуті співробітників

Запровадження програм здоров’я та добробуту для співробітників, надання можливостей особистого розвитку, організація культурних заходів на роботі та ініціатив, зосереджених на добробуті працівників, приведе до позитивних результатів: покращення морального духу, залучення співробітників, зменшення кількість прогулів через хвороби.

Визнання та винагороди – важливі

Визнання та винагорода працівників, які сумлінно виходять на роботу, може стимулювати інших колег покращувати власні результати.

Діалог зі співробітниками

Якщо співробітник часто відсутній на роботі, роботодавець може зустрітися з ним поза офісом, щоб обговорити проблеми, з’ясувати питання, які є причиною відсутності, а також дізнатися його наступні кроки, запропонувати допомогу. Або поговорити з ним після повернення на роботу.

Дисциплінарні стягнення

Якщо співробітник зловживає прогулами, роботодавець може перейти до застосування дисциплінарних стягнень, серед яких, зокрема, звільнення.

Тож плануйте свою відсутність, якщо це можливо, а якщо все ж доводиться пропускати роботу, залишайтеся на зв’язку з керівником та повідомляйте про свої плани.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також