Протягом усього життя людина потрапляє у нові колективи і це потребує адаптації. Розпочинається усе з дитячого садочку, потім йде школа, далі університет, після якого вас чекає робочий колектив, який, здебільшого, також часто змінюється. Адаптація на новій роботі триває для всіх по-різному, але завжди вимагає зосередженості та роботи над собою.

Психологи стверджують, що адаптація у новому колективі може тривати від декількох тижнів до півроку. Все залежить від характеру людини та умов, які створює роботодавець. Адже компанії, що турбуються про комфорт своїх співробітників, перший місяць роботи супроводжують новачка, назначають йому куратора та проводять навчальні тренінги.

Адаптація нового працівника проходить у декілька етапів. Перший етап називається гострим та триває до двох місяців. Новачка на цьому етапі переслідують думки меншовартості, він відчуває невпевненість та пригнічення від того, що деякі очікування себе не виправдали. Робочі завдання викликають у працівника купу запитань, а колеги нагороджують підозріливими поглядами.

Другий етап наступає через 3-4 місяці після прийняття на роботу. Працівник стає більш упевненим, з легкістю виконує поставленні завдання та знаходить друзів у колективі. Але на цьому етапі можуть виникати деякі помилки через незнання дрібних нюансів, тому варто бути дуже уважним та обережним. Пропрацювавши півроку, співробітник стає повноцінною частиною колективу та якісно виконує свою роботу.

Як полегшити адаптацію?

Щоб гармонічно увійти в новий колектив, здебільшого, потрібно потурбуватися самому. У перший робочий день запевніть себе, що у вас все вийде і ви ідеально підходите займаній посаді. Будьте впевнені у своєму успіху, відкриті новим знайомствам та готові до постійного спілкування.

На початку роботи у новій компанії на вас чекає великий обсяг інформації, яку потрібно буде запам’ятати. Тому краще не сподіватися лише на свою пам’ять, а мати при собі записник з ручкою та занотовувати найважливіші правила. Якщо в сучасному світі ви вже розучилися писати ручкою, можна занотувати все у смартфон.

Не бійтеся ставити питання та пам’ятайте, що дурних запитань не буває. Якщо ви щось не зрозуміли, краще перепитайте, аніж потім отримаєте прочуханки. Тим більш такі уточнення покажуть вашу зацікавленість у роботі та сподобаються керівництву.

Визначте свої функціональні обов’язки та зону відповідальності, щоб ви не стали виконувати з перших днів чужу роботу. Також важливо знати, чим займаються колеги, тоді у разі потреби ви звернетеся за правильною адресою. Не сприймайте гостро критику від керівництва чи колег, адже на початковому етапі вона буде для вас дуже корисною і допоможе уникнути помилок у майбутньому.

На етапі адаптації до нової роботи старайтеся вберегти свій організм від стресу. Адже всім відомо, що стрес провокує накопичення втоми, виникнення різноманітних фізичних та душевних захворювань. Тому, щоб до адаптації не додалися ще нежить та висока температура, піклуйтеся про свій відпочинок, проводьте більше часу на свіжому повітрі, не вживайте важкої їжі, особливо на ніч, та намагайтеся спати не менше восьми годин на добу. Для мінімізації стресу від нової роботи психологи також радять забути про ідеальність у всьому.

Для швидшої адаптації створіть комфорт навколо себе. Зробіть затишним своє робоче місце: поставте на стіл улюблену м’яку іграшку, талісман, чи кімнатну рослину, викиньте речі, що залишися від попереднього працівника, принесіть з дому свою чашку для кави та фотографію сім’ї чи домашнього улюбленця.

Пам’ятайте: складнощі адаптації – це всього лише невеликий проміжок часу, по закінченню якого на вас чекає захоплива робота та дружня атмосфера. До того ж якщо дотримуватись простих правил і заручитись підтримкою керівництва та колег, все пройде непомітно.

Інші статті по темі:

Як керівнику влитися у новий колектив: 5 найголовніших порад

Ненависть колег: як її виявити та змінити на любов

П’ять головних страхів перед зміною роботи: способи їх подолання

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!