Пошуки роботи часто сповнені стресів, особливо якщо отримати запрошення на бажану вакансію швидко не вдалося. Як підтримати себе на цьому шляху? Додатковий ресурс – афірмації, тобто лаконічні позитивні твердження, сформульовані як факт, у теперішньому часі. Ні, ми не вважаємо, що вони «заряджені» на роботу мрії: якщо навіть дуже впевнено та з посмішкою повторювати найпозитивніші слова перед дзеркалом – тільки це не допоможе; краще присвятити час пошуку вакансій, апдейту резюме та візитам на співбесіди. Але чому б і не підбадьорити себе в цей непростий період?

«Ця відмова – просто ще одна сходинка до цілі»

Коли компанія, яка вам сподобалася, не відповідає взаємністю – це засмучує. Коли відбувається низка таких відмов – опускаються руки: важко зберегти емоційний баланс, з’являються переживання щодо того, чи на ринку праці знайдеться бодай щось цікаве. Проте кожна співбесіда, навіть невдала – це можливість чомусь навчитися, проаналізувати помилки та виправити їх до нової зустрічі з роботодавцем. Варто запитувати зворотний зв’язок від роботодавців після відмов – пояснювати, що це необхідно для вашого саморозвитку. І виконувати розбір співбесід (зокрема, питань, на які було важко відповідати або відповіді взагалі не знайшлося). Кожна відмова – це ще одна сходинка, яка допоможе вам дістатися бажаного, – отримати хорошу роботу.

«Я можу отримати пропозицію, навіть без 100% відповідності»

Просто тому, що бездоганних кандидатів, які повністю відповідають усім вимогам вакансії, не існує – як і компаній. Звертайте увагу, які саме критерії вакансії є критичними, а які будуть додатковими перевагами. Дізнайтеся, чи є можливість здобути певні знання та навички вже в процесі, на новій роботі – якщо ви маєте сильну мотивацію, роботодавець може бути готовий піти на певні поступки. Так, вивчати вимоги необхідно, і все-таки досвід має бути загалом релевантним. Проте окремі прогалини не мають стати приводом для того, щоб не відгукуватися на цікаві вакансії або відмовлятися пройти співбесіду – мовляв, усе одно нічого не вийде. Робіть спроби. Інші пошукачі, які претендують на цю ж вакансію, також неідеальні.

«Я розгляну навіть неочікувані можливості»

Іноді впевненість у тому, яка саме робота нам потрібна, дещо звужує світогляд та обмежує коло можливостей. Водночас саме пошуки нової роботи – це шанс вийти зі звичного середовища та побачити нові варіанти для подальшого розвитку. Отже, навіть якщо вакансія або пропозиція від роботодавця дещо відрізняється від запланованого, – цей шлях варто як мінімум розглянути й припустити: «А якщо так – то що?»

«Це просто не той день»

Роботу знаходять майже всі. Не завжди вона повністю відповідає очікуванням щодо винагороди, перспектив розвитку, стосунків у колективі. Іноді на пошуки доводиться витрачати більше часу та зусиль, ніж можеш собі дозволити. Проте цей шлях усе одно завершиться джоб-офером – просто не сьогодні. Можливо, саме завтра пролунає пропозиція, заради якої варто було чекати – а якби ви вже працювали на випробувальному терміні в іншій компанії, лишалося б тільки відмовитися. Можливо, тривалі пошуки дозволять налагодити корисні зв’язки, які стануть у пригоді в недалекому майбутньому.

«Не підходжу, але заслуговую на успіх» 

Навіть найгірша співбесіда століття не є доказом вашої нездатності знайти круту роботу. Якщо співбесіда була жахлива і ви отримали категоричну відмову, це свідчить тільки про те, що ваш досвід не відповідає очікуванням саме цього роботодавця, саме цієї вакансії, саме наразі. Лише один елемент зміниться – і, можливо, формула вдалого пошуку одразу знайдеться.

«Я вже роблю велику справу»

Пошуки роботи – це також робота. Отже, якщо пошуки тривають, а результатів немає – не варто гніватися та ображатися на себе через це. Краще підтримати себе та похвалити за ті зусилля, які вже докладені. Підготувати змістовне резюме, відібрати цікаві вакансії, спланувати та відвідати десятки співбесід, відповісти на сотні питань роботодавців, пережити безліч міні-стресів – уже пройдено великий шлях.

«Мій досвід цінний та цікавий для роботодавців»

Можливо, запевнити роботодавця в тому, що ви – найкращий кандидат на посаду, вам складно тому, що ви і самі в це не вірите. І, вірогідно, дарма. Подумайте про свої переваги та досягнення. Наприклад, складно виділити їх тому, що ваша професія передбачає підтримку процесів, а не досягнення результатів? Налагодити процеси, щоб вони працювати як годинник, – це також досягнення. Згадайте їх усі максимально детально та з прикладами.

«Мої «недоліки» – відносні»

Немає сенсу заперечувати – на ринку праці повно проявів дискримінації, наприклад, знайти роботу зрілим талантам або жінкам із маленькими дітьми важко. Проте можливо. Але для цього варто набратися терпіння та знайти «правильну» компанію, яка проти дискримінаційних явищ і підтримує різноманіття в колективах. Можливо, допоможе адаптація резюме (наприклад, зрілим кандидатам є сенс робити акцент не тільки на досвіді, а і на мобільності, здатності швидко вчитися тощо).

«Я відповідальний за свій успіх»

Чим менше часу та інших ресурсів ми витрачаємо на звинувачення інших, тим більше можемо інвестувати в свою майбутню перемогу. Так, є фактори, які впливають на ефективність пошуків. Проте нескінченно жалітися на обмежений ринок праці, некомпетентних рекрутерів, завищені вимоги – це шлях у глухий кут. Наша відповідальність – зокрема, побачити зміни на попит фахівців (можливо, він падає, і час здобувати іншу, більш затребувану спеціальність), спробувати нові тактики пошуку роботи, звернутися за консультаціями до експертів тощо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!