Безпека – понад усе: 10 правил цифрової гігієни

У цифровому світі, в який ми все більше і більше занурюємося, існують свої правила, які можуть вберегти наш цифровий простір. Саме ці правила і є цифровою гігієною. Деякі люди (особливо покоління Z) до використання інтернету та споживання інформації ставляться несерйозно. Вони стирають кордони між реальним і віртуальним світом, наражаючи себе на небезпеку (самі про це не здогадуючись). Також зі збільшенням кількості віддалених працівників збільшилася кількість зловмисників, які зазіхають на корпоративні дані.

Один з основних аспектів цифрової гігієни – безпека, її порушення може бути наслідком використання цифрового простору проти вас. Щоб цього уникнути, потрібно дотримуватися певних правил.

Встановіть антивірус

На кожному комп’ютері співробітника обов’язково має бути антивірус. Використовувати антивірус за віддаленої роботи теж важливо. Він допоможе виявити шкідливі програми на комп’ютері або телефоні. Проаналізує файли на пристрої та знайде небажані програми, відстежить програми з підозрілою поведінкою. Антивірус може видалити шкідливу програму з пристрою та відновити пошкоджені файли.

Подбайте про надійні паролі

Не використовуйте:

 • прості та короткі паролі, які легко може підібрати зловмисник;
 • повторно який-небудь зі старих паролів;
 • імена дітей, родичів, дати народження та інші особисті дані, які легко можна знайти в соцмережах;
 • один універсальний пароль для всіх поштових скриньок, месенджерів, соціальних мереж (в разі злому одного аканта, зловмисники можуть зламати інший).

Як подбати про надійний пароль:

 • встановлюйте складні паролі (підберіть складну комбінацію літер, цифр і символів), використовуйте для захисту паролів біометрію та двофакторну аутентифікацію;
 • регулярно змінюйте паролі (якщо довго використовуєте один пароль, велика ймовірність, що його зламають хакери);
 • використовуйте спеціальні програми (менеджери паролів), наприклад, LastPass або 1Password. Вони зберігають всі коди та автоматично вводять їх на потрібних сайтах. Так не заплутаєтеся у великій кількості комбінацій, натомість потрібно пам’ятати лише один пароль.
 • для безпеки використовуйте вхід через OpenID, який позначається кнопками «Увійти через Facebook/Google».

Використовуйте ліцензійні програми

Краще не встановлюйте програми на ПК/телефон з неавторизованих магазинів і каталогів, так підриваєте всю систему безпеки пристроїв. Слідкуйте за програмами, які відправляють запити про вашу геолокацію, доступ до камери, мікрофона тощо.

Оновлюйте програми та операційні системи на всіх пристроях. Розробники в оновленнях, зокрема, захищають від уразливості.

Особиста інформація у соцмережах – табу

Максимально скоротіть кількість особистих даних у соціальних мережах.

 • Не вказуйте: дату народження, адресу, контакти, геолокацію. Такі дані допоможуть злочинцям багато про вас дізнатися.
 • Подумайте 100 разів перед тим, як надіслати особисті дані через соцмережі, навіть друзям, знайомим, родичам. Зловмисники можуть зламати їхні сторінки та переписуватися від імені друга з вами.
 • Обережно приймайте запити на дружбу від незнайомців. В кращому випадку – отримуватимете рекламний спам.
 • Перевіряйте friend-стрічку та відписуйтеся від незнайомців/видаляйте їх з друзів. Залишайте лише тих, кого знаєте.

Резервне копіювання

Можна втратити важливу інформацію з телефона чи ПК з багатьох причин. Тому попередьте це та налаштуйте резервне копіювання даних пристрою в хмарні сховища в щоденний режим. Можете не хвилюватися, навіть якщо загубите телефон або випадково видалите з комп’ютера дані, втратите інформацію лише за останню добу.

Видаліть непотрібні сервіси

Якщо не користуватися будь-яким сервісом, краще видаліть його. Поштовий сервіс, яким не користувалися впродовж багатьох років, можуть атакувати хакери – а це може стати причиною зламу актуальних поштових скриньок.

Періодична відписка

Час від часу відписуйтеся від зайвих розсилок чи підписок, які у великій кількості приходять на пошту, в месенджери, соцмережі. Дуже часто це непотрібна інформація. Серед таких розсилок можете не помітити дійсно важливі повідомлення.

Не переходьте за підозрілими посиланнями

Не відкривайте електронні листи, які приходять на електронну пошту, а також повідомлення в месенджерах та не переходьте за підозрілими посиланнями – вони можуть бути вірусними.

Не зберігайте дані банківських карток на сайтах

Можете втрати кошти (якщо налаштоване автоматичне списання коштів). Наприклад, підписка на певний сайт перший місяць безкоштовна, а наступні – платна. Ви про це забули, підписка вам не потрібна, але кошти за підписку продовжують списуватися.

Перевіряйте фінансові операції

Існує багато зловмисників, які не гають часу, а тільки й чекають, поки ви втратите пильність, аби цим скористатися: швидко знімуть кошти з вашого рахунку або візьмуть кредит від вашого імені.

 • Періодично (1 раз на місяць, наприклад) ознайомлюйтеся з виписками з банківських карток.
 • Раз на рік робіть запити на свою кредитну історію, аби переконатися чи не відкриті на ваше ім’я чужі позики.
 • Встановіть у банківському додатку двофакторну аутентифікацію. Вам потрібно буде вводити не лише пароль, але і код з СМС, наприклад. Так, це займе трохи більше часу, проте додаткова безпека не завадить.
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також