Редакція The Point спільно з видавництвом «Наш Формат» продовжує спецпроект, присвячений книжкам та читанню. Для нашого другого матеріалу ми розпитали чотири українські компанії, в яких культивується любов до читання та саморозвитку, навіщо їм у офісі бібліотека. Наші герої розповіли про правила користування книжковими фондами та які видання користуються найбільшою популярністю серед працівників.

Newsfront, піар-агентство: «Найцікавіші книжки постійно «на руках»

Бібліотеки в офісах: про корпоративну культуру читання, найпопулярніші книги та чим вони корисні у роботі

Бібліотека у Newsfront з’явилася років 6-7 тому, коли декілька керівників принесли до офісу свої книжки на професійні теми. З часом стихійний рух став більш системним, з’явилася окрема шафа для бібліотеки, онлайн-перелік книжок, відповідальний «бібліотекар». Зараз у фонді понад сотня книжок, але найцікавіші та найкорисніші – постійно знаходяться «на руках» у працівників.

Кожному новому працівнику агенції, особливо новачкам у піарі, видається перелік книжок для обов’язкового вивчення. Серед них – професійні про піар та комунікації, корисні для консультантів книжки про сервіс та побудову довіри.

«До бібліотеки потрапляють новинки ділової літератури на “загальні” бізнес-теми. Конкретного грошового фонду для закупівлі видань в компанії немає, це відбувається радше епізодично. Залежно від рівня та потреб окремих працівників, ми можемо рекомендувати літературу про переговори, продажі, комунікативні навички, копірайтинг, івент-менеджмент», – говорить директор агентства Володимир Дегтярьов.

Бібліотеки в офісах: про корпоративну культуру читання, найпопулярніші книги та чим вони корисні у роботі

Найпопулярніші книжки

Переговори:

Роджер Фишер, Уильям Юри и Брюс Паттон. «Переговоры без поражения»
Марк Гоулстон. «Я слышу вас насквозь. Эффективная техника переговоров!»

Консалтинг і навички консультанта:
Дэвид Майстер, Чарльз Грин, Роберт Галфорд. «Советник, которому доверяют»
Ребекка Р. Меррилл, Стивен Кови. «Скорость доверия»

Лідерство:

Дэвид Майстер и Патрик Маккенна. «Первый среди равных»

Управління і менеджмент компанією:

Дэвид Майстер. «Стратегия и толстый курильщик»
Дэвид Майстер. «Управление фирмой, оказывающей профессиональные услуги»
Эд Майклз, Хелен Хэндфилд-Джонс и Бет Экселрод. «Война за таланты»
Димитри Маекс и Пол Браун. «Ключевые цифры»

Тайм-менеджмент:

Глеб Архангельский. «Тайм-драйв»
Дэвид Аллен. «Как привести дела в порядок»
Яна Франк. «Муза и чудовище»

Управління собою, життям:

Джим Лоэр и Тони Шварц. «Жизнь на полной мощности!»
Лес Хьюитт, Джек Кэнфилд и Марк Виктор Хансен. «Цельная жизнь»
Келли Макгонигал. «Сила воли»

Обслуговування клієнтів:

Карл Сьюэлл. «Клиенты на всю жизнь»

Нетворкінг:

Кейт Феррацци и Тал Рэз. «Никогда не ешьте в одиночку»
Дарси Резак. «Связи решают все»

Навички писати, читати, створювати презентації:

Барбара Минто. «Принцип пирамиды Минто»
Джин Желязны. «Говори на языке диаграмм»
Нэнси Дуарте. «Slide:ology»
Нэнси Дуарте. «Resonate»
Чип Хез, Дэн Хез. «Made to Stick: Why Some Ideas Survive and Others Die»
Макс Ильяхов. «Пиши, сокращай»

Інноваційний парк UNIT.City: «Корпоративна бібліотека – це додатковий метод розвитку ком’юніті»

Бібліотеки в офісах: про корпоративну культуру читання, найпопулярніші книги та чим вони корисні у роботі

Бібліотека з’явилася у вересні 2017 року. «Спочатку планували відкрити бібліотеку разом із резидентами UNIT.City. Але потім вирішили почати з себе і залучити їх своїм прикладом. Ми почали після новорічних свят із 10 книг. Заохочуємо колег нести свої книги до загального “фонду”. Деякі примірники нам дарують наші резиденти. За що їм окрема подяка», − коментує Community Lead Валентина Ракітіна.

У бібліотеці UNIT.City можна побачити і бізнес-літературу, і психологію та філософію. Дуже багато літератури про стартапи і для стартапів. На даний момент у офісній підбірці − близько 50 книг. Акцент роблять на нон-фікшні, віддаючи перевагу книгам, у яких розкривається суть креативної інноваційної економіки.

Валентина Ракітіна резюмує: «Знання збагачують. Плюс корпоративна бібліотека – це додатковий метод розвитку ком’юніті. Деякі наші книги неможливо купити або прочитати онлайн. Вони були випущені дуже коротким накладом тільки для учасників української стартап-екосистеми. Поки ми встигли колективно прочитати і обговорити одну книгу. Це “8 уроків лідерства” Роберта Кіосакі. Зараз читаємо “7 навичок високоефективних людей” Стівена Кові. У планах організовувати такі заходи регулярно».

Найпопулярніші книги

Бас Беекман, Рубен Ньювенхауз. «StartupCity» (про досвід створення стартап-екосистеми в Амстердамі)
Ден Сенор и Сол Сінгер. StartupNation (про ізраїльське економічне диво)

1+1 медіа: «Щоб люди читали, їм необхідно створювати «пункти зустрічі з книгами»»

Бібліотеки в офісах: про корпоративну культуру читання, найпопулярніші книги та чим вони корисні у роботі

Корпоративну бібліотеку відкрили у 2014 році, ініціатором виступив відділ розвитку і навчання. Спочатку було не дуже багато книг, а формат був схожий на буккросинг.

«Книги відбиралися без принципу, а просто за доступністю − співробітники самі приносили свою улюблену літературу. Ініціатива швидко знайшла відгук у компанії, тому ми стали розвивати цей проект, зростивши у самостійну корпоративну бібліотеку і пропонуючи команді «1+1 медіа» тільки кращі книги», − говорить PR-директор Світлана Павелецька.

Раз на кілька місяців бібліотека оновлюється новинками. В основному, це бізнес-література, найцікавіші книги для сфери медіа. Існує система мотивації: співробітник приносить книгу, за що отримує віртуальну валюту, за яку потім може отримати мотивуючі подарунки. Таким чином бібліотека щотижня поповнюється двома-трьома книгами.

В «1+1 медіа» дві бібліотеки – звичайна і електронна. Електронна − на внутрішньому порталі, де є е-версії друкованих книг. Всього там близько 300 примірників бізнес-літератури (як перекладених, так і мовою оригіналу). Для зручності вони розділені на категорії: «IT», «PR», «Бізнес», «Дизайн», «Маркетинг», «Менеджмент», «Психологія», «Телевиробництво», «Фінанси», «Інше». Щоб знайти потрібну книгу, необхідно ввести її назву у графі пошуку, і система видасть результат (якщо книга є в наявності).

Щотижня співробітники отримують корпоративний дайджест нових надходжень з поясненням, у якій галузі книга буде корисною.

«Кількість друкованих книг важко підрахувати, оскільки бібліотека відкрита 24/7, і співробітники постійно приносять свої улюблені книги, поповнюючи таким чином полички. 200 книг точно є. У нас компанія творчих людей, тому ми робимо особливий акцент на книги, які розвивають творчі навички і лідерські якості, тому що для нас це важливо», − уточнює Світлана Павелецька.

«Для того, щоб люди читали, їм необхідно створювати так звані «пункти зустрічі з книгами». Українці звикли ходити до магазинів, а не в бібліотеки. І якщо компанія зацікавлена у розвитку своїх співробітників, корпоративна бібліотека − чудова можливість створити цей «пункт зустрічі з книгою». Книги змушують людей читати великі обсяги інформації, аналізувати її і робити висновки», − додає PR-директор.

Правила користування бібліотекою прості: слід знайти на внутрішньому порталі книгу, яку хочеш взяти, і стати в електронну чергу. Якщо книга не “зайнята” − приходиш до відділу внутрішніх комунікацій і отримуєш її. Співробітник повинен прочитати і повернути книгу за 31 день. Якщо не встигає, то один раз можна скористатися опцією і відкласти термін повернення на 14 днів. А для того, щоб колеги не забували повертати книги, їм на робочу електронну пошту надходять нагадування.

Бібліотеки в офісах: про корпоративну культуру читання, найпопулярніші книги та чим вони корисні у роботі

Найпопулярніші книги:

Джулія Кемерон. «Шлях митця»
Ден Вальдшмідт. «Будь кращою версією себе»
Марі Кондо. «Викинь мотлох із життя»
Ласло Бок. «Робота рулить! Уроки Google»
Лора Вандеркам. «Я знаю, як їй все вдається»
Лоуренс Леві. «Планета Pixar»
Аніта Елберс. «Стратегія блокбастера»
Крістофер Баклі. «Господь – мой брокер»

Фармацевтична компанія ПАТ «Фармак»: «Бібліотека обов’язково входить до програми адаптації новачків»

Бібліотеки в офісах: про корпоративну культуру читання, найпопулярніші книги та чим вони корисні у роботі

У компанії «Фармак» – дві бібліотеки: науково-технічна і художня. Зараз науково-технічний бібліотечний фонд налічує 7,5 тисяч екземплярів книг і щороку поповнюється приблизно на 350 примірників.

Затребувана фармацевтична, медична література, довідники, іноземні фармакопеї, а також книги про маркетинг, лідерство, розвиток, мотивацію, управління персоналом та бізнес-література. «Часто самі співробітники рекомендують цікаві книжки для поповнення фонду, – розповідає бібліотекар Ірина Метчинська, яка працює на цій посаді у «Фармак» вже десять років. – Дуже радію тому, що все-таки електронна книга не витіснила друковану, її запах та шурхіт сторінок. І нашу бібліотеку не закрили, а й надалі підтримують фінансово і дають можливість втілювати нові ідеї і проекти».

Одне з нововведень – у 2018 року на підприємстві запрацював внутрішній електронний портал, де є окреме вікно «бібліотека». Наразі у ньому відображається каталог книг, список нових надходжень, а також є можливість замовити відсутню у бібліотеці книгу.

Художня бібліотека «Фармака» налічує близько 1500 екземплярів. Найширше представлена класика. Зібрати книжковий фонд вдалося завдяки акції «Подаруй бібліотеці книгу». Її приурочили до Всеукраїнського дня бібліотек, що відзначається 30 вересня. Організатори звернулися до фармаківців із проханням подарувати бібліотеці підприємства хоча б одну художню книгу. За два роки акції зібрали 850 книжок різних жанрів: класика, фантастика, пригоди, детективи, великі романи, книги з ведення домашнього господарства та інші. А завдяки фінансовій допомозі профкому «Фармак» фонд художньої бібліотеки поповнився цікавими книгами для дітей співробітників. Також у бібліотеці оформлена передплата на періодичні видання.

Є також електронна бібліотека, в якій зібрано чимало матеріалів із семінарів, конференцій, презентацій, книги англійською мовою. Бібліотека підключена до платних іноземних баз даних, з якими можна працювати на обладнаному робочому місці для відвідувачів.

«Бібліотека − це місце, що допомагає та об’єднує, тож знайомство з нею обов’язково входить до програми адаптації нових співробітників. Бібліотека має всі необхідні підручники для студентів-заочників, які працюють у нас, а також для співробітників, які здобувають другу вищу освіту», − коментує бібліотекар.

Бібліотеки в офісах: про корпоративну культуру читання, найпопулярніші книги та чим вони корисні у роботі

Найпопулярніші книги

Р. Брэнсон. «Обнаженный бизнес»
Г. Кавасаки. «Правила для революционеров»
Э. Голдратт. «Цель»
А. Ренд. «Атлант розправив плечі»
Г. Форд. «Моє життя та робота»
Д. Сенор. «Країна стартапів»
Дж. Лайкер. «Філософія TOYOTA. 14 принципів роботи злагодженої команди»

 

[adrotate banner=”108″]