Новорічні свята позаду, а це означає, що роботодавці та пошукачі стають більш активними. Проте не потрібно забувати, що окрім добросовісних працедавців на полювання виходять шахраї, ті – які шукають свою «здобич», використовуючи протизаконні методи.

Пошук роботи може затягнутися, якщо ви не зможете відрізнити законні вакансії від фальшивих. Розповімо про пастки, які найчастіше шахраї використовують у фальшивих вакансіях. Це допоможе не витрачати марно час та швидко знайти надійного роботодавця.

Ознака 1. «Рекрутер» телефонує вам та просить надати конфіденційну інформацію

Ви розмістили своє резюме, наприклад, на job-сайті, вказали всю необхідну інформацію, яка характеризує вас як фахівця. Проте «рекрутер» просить надати додаткову інформацію, наприклад: паспортні дані, ідентифікаційний код, номер банківської картки, місце прописки тощо, а на співбесіду не запрошує.

Потрібно пам’ятати, що справжній добросовісний роботодавець такі дані не має права вимагати у вас, це незаконно.

Не розголошуйте конфіденційну інформацію та пригрозіть шахраю, що звернетеся до поліції.

Ознака 2. Вам одразу пропонують роботу

Щоб почути бажане «Ми вас запрошуємо до своєї команди» кандидату потрібно пройти низку етапів відбору: розмістити резюме/самому зателефонувати у компанію, пройти телефонну співбесіду, завітати в офіс на співбесіду, пройти випробувальний термін тощо. Раптова ж пропозиція роботи повинна викликати у вас підозру. Так не буває, як би вам цього не хотілося.

Проходження всіх етапів відбору є ознакою законного та прозорого відбору кандидатів. Крапка.

Ознака 3. Занадто висока зарплата

Не відгукуйтеся на вакансії, в яких роботодавець обіцяє дуже високу зарплату. Звісно, всім хочеться отримувати гідну зарплату, проте потрібно реально дивитися на речі. Що вам потрібно робити – подивитися, яку середню зарплату пропонують фахівцям такого ж рівня на аналогічній посаді інші роботодавці у вашому регіоні. Не полінуйтеся та приділіть цьому час. Наприклад, перукарям навряд чи запропонують зарплату в розмірі 100 000 грн, на сайті robota.ua перукарям в різних регіонах України в середньому пропонують зарплату в межах 15 000-20 000 грн.

Ознака 4. Занадто гнучкий графік

Обіцянки проте, що ви працюватимете декілька днів на тиждень або годин на день, водночас отримуватимете високу зарплату, повинні вас насторожити.

Так, дійсно, роботодавці наразі більш лояльні до гнучкого графіка та пропонують працівникам віддалену роботу у зручний для них час. Але критичне мислення вас не повинно залишати. Просто так платити ніхто не буде. Детально вивчіть пропозицію перш ніж відправляти резюме, зв’яжіться з потенційним роботодавцем та дізнайтеся подробиці про графік роботи, не бійтеся ставити запитання.

Ознака 5. Вас просять заплатити

Якщо серед умов прийому на роботу є вимога заплатити за певні послуги або товари, знайте, це – незаконно.

Жоден роботодавець, який слідує букві закону, не має права вимагатиме від вас плати за роботу в компанії, проходження певних етапів відбору, навчальні матеріали.

Звісно, на вас лежить оплата проїзду до роботодавця в разі співбесіди, витрати на одяг, якщо в компанії є дрес-код, але не більше.

Ознака 6. Роботодавець обіцяє «золоті гори»

Обіцянки про стрімке підвищення кар’єрними сходами або щомісячне підвищення зарплати повинно вас насторожити. Так не буває, працівників підвищують на успіхи в роботі, старання, віддачу, досягнення, сумлінну працю. Зарплату щомісяця теж не переглядають, тому ви повинні розуміти, якщо погоджуєтеся на певну винагороду за працю, то отримуватимете її найближчі півроку-рік. Добросовісні роботодавці це анонсують у вакансіях, проговорюють на співбесідах. А ви не соромтеся ставити запитання.

Ознака 7. Непрофесійне спілкування

Якщо в листуванні з представниками компанії-роботодавця ви зустрічаєте орфографічні та граматичні помилки, вживання лайливих, зменшувально-пестливих слів, звертання на «ти», погані відгуки про інших роботодавців, спроби висунути себе на перший план, – це ознаки непрофесійного спілкування. Те ж саме стосується й усного спілкування. Все, звісно, залежить від людини, навіть в хороших компаніях можуть зустрічатися непрофесіонали, тому краще перевірити роботодавця, якщо пропозиція вас дійсно зацікавила.

Ознака 8. Відсутня контактна інформація про роботодавця

У переважній більшості фальшивих вакансій відсутня контактна інформація або немає чітких даних про компанію. Якщо виникли підозри, перевірте, яка інформація є в інтернеті щодо цієї вакансії/роботодавця. Цілком можливо, що натрапите на негативні відгуки інших пошукачів, які потрапили до пастки шахраїв.

Сайт компанії, адреса електронної пошти, посилання на сторінки у соціальних мережах, телефони, адреса тощо – добросовісні роботодавці відкриті та не приховують таку інформацію.

Пильність, уважність, критичне мислення, перевірка інформації, завчасно підготовлений список запитань – головні помічники, які допоможуть профільтрувати велику кількість вакансій та найти добросовісного роботодавця. Бажаємо успіхів!