Добірка книг до Дня рідної мови

Мова — наш основний інструмент, маркер ідентичності й — що несподівано — превентивний засіб від деменції. Вивчення різних мов тренує нашу пам’ять, посилює емпатію та береже наш мозок від деструктивних наслідків старіння. Звісно, не потрібно чекати якогось особливого приводу, щоби взятися за вивчення мов. Проте у День рідної мови незле розповісти про книжки, які допоможуть зрозуміти, навіщо ми взагалі заговорили, а також допоможуть опанувати державну мову — українську!  Про актуальні приклади таких видань розповідає Юлія Білоус, проектна менеджерка видавництва #книголав.

Походження мови, як ми навчилися говорити (Наш Формат, 2019)

Американський лінгвіст Деніел Еверетт — відомий дослідник впливу культури на розвиток мов. З 1977-го до 2009 він здійснював регулярні польові експедиції в Амазонію, де вивчав культуру плем’я пірахан та їхню мову. Деніел Еверетт пише книжки, у яких намагається досліджувати еволюцію мови і причини її виникнення. Одна із них зовсім нещодавно з’явилася українською.

“Походження мови, як ми навчилися говорити” — це історія зародження й розвитку мови, простежена через 60 000 поколінь. Автор пробує поділити цей процес на найважливіші віхи та розповісти, як людина розвинула у собі здатність винайти мову, а мова дозволила людству стати найвищою ланкою розвитку живих створінь на планеті Земля. На читача чекає захоплива історія людства та його стосунків із мовою від появи перших слів до понад 7000 світових мов.

100 експрес-уроків української, таблиці (#книголав, 2018-2020)

Учити українську в дорозі, в черзі до лікаря чи за квитками в театр, влаштовувати квіз з української мови колегам чи друзям за допомогою двох маленьких книжечок Олександра Авраменка дуже легко.

У двохстах коротких, але інформативних, уроках (100 уроків у кожній частині) описано найпоширеніші випадки вживання слів, які ми часто використовуємо неправильно. Олександр пояснить вам різницю між виглядати і мати вигляд, відміняти і скасувати або ж розкаже історію про перчатки, яких не існує. Кілька днів з експрес-уроками допоможуть грамотно та впевнено заговорити українською, але обов’язково за умови постійної практики!

А якщо раптом маєте дитину, якій незабаром потрібно буде здавати ДПА чи ЗНО, зверніть увагу на “Українську мову. Правопис у таблицях, тестові завдання” Олександра Авраменка та Оксани Тищенко. Книжка зроблена так, щоб дитині було легше запам’ятати правила, простежити закономірність та засвоїти матеріал, тренуючись на тестах. Власне, ці таблиці можуть стати і вашим помічником у глибшому вивченні мови.

Український правопис (Фоліо, 2019)

У 2019 році мовознавці нарешті оприлюднили проект нового українського правопису, який готували протягом чотирьох років. Раніше ми послуговувалися правописом далекого 1993-го, але мова за ці 26 років встигла дещо оновитися, тож норми теж потрібно було осучаснити. Реакція суспільства на дещо незвичні нововведення не забарилася, але ми вже мали достатньо часу, щоб звикнути до проєкту, Атен та авдиторії.

Якщо вам потрібно систематизувати те, що похапцем вихопилося з матеріалів у ЗМІ, зрозуміти, які слова досі мають варіанти написання і чому написане разом слово мініспідниця – більше не помилка, тоді ця інформативна та скромна за своїм оформленням книжка має бути у вас під рукою. Особливо, якщо ви працюєте з текстами.

Українська мова без табу (Критика, 2008)

Щоб урізноманітнити свою мову гарячим непересічним слівцем, радимо придбати собі словник нецензурної лексики мовознавиці Лесі Ставицької. Вона упорядкувала та розтлумачила соковиті українські обсценізми, евфемізми та сексуалізми. Йдеться не лише про слова, які були в українців у традиційному вжитку, а й про сучасну лексику, що побутує в міському фольклорі.

У книжці також є коментарі та етимологія слів, і ми впевнені, що деякі з них вас справді здивують. Поява такого видання — це не лише важлива подія для фахівців та людей, що працюють з мовою безпосередньо, а й факт того, що така лексика — є невід’ємною частиною народної культури і робить її живою та насиченою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також