«Важко бачити в очах людей розчарування в нашій судовій системі»: чотири історії професії до Дня юриста

День юриста в Україні щороку відзначають 8 жовтня з 1997 року згідно з указом тодішнього Президента Леоніда Кучми. У цей день вітають всіх, хто причетний до букви закону: адвокатів, суддів, слідчих, нотаріусів, юридичних консультантів та правознавців. Ці люди обізнані в усіх аспектах правового життя і допомагають розібратися з ними решті. Вони мусять мати максимальну витримку та холоднокровність, бездоганну пам’ять та переконливість мови, вміти вирішувати конфліктні ситуації та добиватися справедливості.

Напередодні свята ми поспілкувалися з чотирма юристами, які розповіли нам про вибір професії, прогалини судової системи, важкі та кумедні моменти своєї практики, а також поділилися, що саме дає їм наснагу та подобається у роботі юриста, не зважаючи на будь-які труднощі.

Віталій Болюх, юрисконсульт ТОВ «Житниця Поділля», Хмельницька область

Віталій Болюх

Про вибір професії

Мій шлях до професії не був цілеспрямованим. Якщо чесно, я не планував бути юристом, але точні науки не любив, а гуманітарні предмети вдавались. Тому вирішив піти на юридичний факультет.

Про вирішення долі людини

Найважчі дні у моєму досвіді були тоді, коли мене призначили виконувачем обов’язки начальника Красилівського районного відділу державної виконавчої служби. Оскільки в 24 роки взяти на себе повноваження начальника такого державного органу вкрай відповідально, але разом з гарним колективом все вдалося.

У професії юриста найскладніше – вирішення долі людини. Адже не завжди можна допомогти розв’язати ті чи інші питання, а наслідки часто настають для людини, яка звертається за допомогою.

Зі свого досвіду роботи у виконавчій службі – найскладнішим є те, що виконуєш рішення суду відносно двох сторін, для однієї з яких завжди настають негативні наслідки (стягнення коштів, обмеження в певних правах, арешт майна, виселення та ін.).

Про перевірку з автоматами

Знову ж таки кумедний випадок стався у період роботи в Красилівському районному відділі ДВС. Під час підготовки до комплексної перевірки ми з працівниками затримались на роботі десь до 3:00 ночі. Коли почали вже збиратись додому, у відділ зайшли працівники державної охорони з автоматами. Вони вирішили, що у відділ проникли злодії, але після перевірки документів все владналось.

Про руку на пульсі

Люблю роботу юриста, тому що тут завжди в курсі подій, які сталися в країні. Кожного дня я працюю з чимось новим, співпрацюю з багатьма державними структурами та розв’язую людські проблеми.

Олексій Бурчевський, голова авіаційного сектору МЮФ Kinstellar, адвокат

Олексій Бурчевський

Про шлях від захоплення історією до юриспруденції

Ще в початковій школі я почав цікавитися історією. Це був початок 90-х, щойно впав комунізм, і людям стали доступні багато із заборонених раніше історичних матеріалів. Книжок тоді було небагато, але батьки та рідні частенько купували мені газети з різноманітними оповідями на історичну тематику. Гаджетів теж ще не було, тож я і переважна більшість моїх друзів багато читали. У 8 класі написав свою першу роботу для Малої академії наук, але вже тоді мені було зрозуміло, що в матеріальному плані професія історика не надто приваблива.

Тож у 9 класі вступив до Українського гуманітарного ліцею, де цілеспрямовано почав готуватися до вступу на юридичний факультет. Дякуючи декільком видатним вчителям, саме там я серйозно зацікавився правознавством як наукою. Я чітко зрозумів, що хочу долучитися до становлення тоді ще молодої української держави, а також допомагати людям знаходити вихід зі складних ситуацій за допомогою законів. Вступити до університету імені Шевченка у 2000 році мені не вдалося, але я став студентом Київської державної академії водного транспорту і обрав транспортне право як спеціалізацію.

Про складнощі професії

Юрист – це досить загальне поняття, як, наприклад, лікар. Кожна з юридичних професій вимагає свого переліку навичок і знань. Від нотаріусів вимагається насамперед надзвичайна прискіпливість. Адвокати в кримінальних справах повинні бути сміливими і стійкими до стресу. Юристам, які працюють у великих юридичних компаніях, не обійтися без вільного володіння англійською мовою. Корпоративний юрисконсульт взагалі повинен бути спеціалістом широкого профілю: розбиратися, як в різноманітних галузях права, так і в специфіці бізнесу, в якому працює його підприємство.

Думаю, найважче для усіх юристів – навчитися раціонально розподіляти свій час між різними завданнями і планувати робочий процес, аби мати хоч трошки вільного часу для себе.

Про уважність

Коли я працював юрисконсультом, колеги з однієї дуже відомої юридичної фірми подали на мою компанію в суд і до переліку збитків, які вони просили стягнути на свою користь, вирішили включити чималу суму за власні послуги, які вони надали опонентам. Однак, коли я почав детально розбирати, які саме послуги нам пропонувалося компенсувати іншій стороні, у переліку я побачив «переговори із суддею з питань позитивного вирішення справи». Звичайно, я звернув увагу судді на таке цікаве формулювання, і опоненти довго пояснювали суду, що ні про яку корупцію насправді не йшлося.

Про можливості професії

Я люблю знайомитися з різноманітними сферами життя і бізнесу, працювати з людьми з різних країн і культур. Працюючи у міжнародній юридичній компанії «Кінстеллар», мені доводиться регулярно спілкуватися з колегами з інших дев’яти країн, де знаходяться її офіси. За декілька останніх років допомагав продавати літаки, запускати супутниковий зв’язок, перевіряти портове устаткування, будувати готель, засновувати IT компанію і брати участь у десятках інших захопливих і непростих проєктів, які вимагали юридичного супроводу.

І саме за можливість суттєво розширити своє сприйняття навколишнього світу я насамперед і люблю свою професію.

Ірина Андрійчук, юрист Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області

Ірина Андрійчук

Про дитячу мрію

З самого дитинства я мріяла про кар’єру слідчого. Проте коли прийшов час вступати до вишу, припинили набір дівчат на цю спеціальність. Тож довелося шукати щось схоже. Так вибір впав на Національний університет фіскальної служби України. Після закінчення вишу, працювала в податковій міліції, однак ненормовані робочі дні та тижні швидко виснажили мене і довелося шукати щось спокійніше. Так я потрапила до Головного управління Держгеокадастру, де працюю юристом.

Вважаю, що на посаду юриста мене привело загострене відчуття справедливості та несправедливе життя.

Про недосконалу судову систему

Важко бачити в очах людей розчарування в нашій судовій системі. Законодавство досить часто змінюється з метою, як здається, покращити та полегшити життя в суспільстві, однак з кожними змінами з’являється все більше проблем та прогалин.

Важко літнім людям пояснити, як їх Державний акт на право власності на земельну ділянку без кадастрового номера (для більшості людей – це просто набір цифр, які взагалі не мають жодного значення та смислового навантаження) через те, що не внесений до Публічної кадастрової карти та не зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, не можуть підтвердити право на власність та користування землею, яку люди обробляють десятками років.

Тому кожен випадок у моїй роботі по-своєму складний. Але найбільше запам’яталося судове засідання, яке тривало чотири години без перерв.

Про відчуття перемоги

Моя робота дуже цікава, кожного разу мені випадає можливість спілкуватися з людьми та дізнаватися унікальні історії, допомагати їм розв’язувати проблеми та знаходити істину.

А відчуття, коли суддя проголошує рішення на твою користь зі справи, яку вважала точно програшною, – не зрівняється ні з чим.

Володимир Місечко, керуючий партнер Misechko & Partners law firm

Володимир Місечко

Про сімейну стежку

Вибір професії для підлітка в 15-16 років – це складний вибір. У мене в голові був лише спорт, хоча це не заважало здобувати перші місця в міських олімпіадах з математики.

Школу з відзнакою закінчив 1999 року. Це були ті часи, коли телефони були стаціонарні, а слово «інтернет» – загадковим. Тоді більшість навчальних закладів пропонували факультети економіки та права.

Вибір на користь факультету права був очевидним. Мій тато – юрист за фахом, а старший брат вже вчився в Харкові, в Юридичній академії імені Ярослава Мудрого, де також отримав освіту і я.

Про важкі моменти

У сферу юридичної освіти входять дуже різні спеціальності, державного та приватного сектору. З одного боку – це податковий інспектор, прокурор, слідчий, державний нотаріус, суддя, з іншого – адвокат, юрисконсульт, приватний нотаріус, і в кожній з цих професій є свої складнощі.

Особисто я 16 років працюю в приватному секторі, з 2008 року є адвокатом, а з 2009 року керую власною юридичною фірмою.

Основна складність моєї професії – необхідність бути для свого клієнта не тільки юристом, а ще і психологом, фінансистом тощо.

Щодо особистого досвіду, то згадується перше судове засідання у 2004 році. Хоча це не найважчий день, але я запам’ятав його на все життя. Господарський суд міста Києва, в одному кабінеті одночасно розглядались по три справи – таке не забувається.

Про переваги професії

Юридична професія має багато переваг. Наприклад, я постійно взаємодію з різними людьми, переважно з підприємцями, з якими завжди цікаво спілкуватися, обмінюватися досвідом та можна бути корисними один одному у майбутньому.

Знання законодавства і вміння використовувати його для захисту своїх прав та інтересів багато раз ставало мені у пригоді у різних життєвих ситуаціях.

Також окреме «дякую» своїй професії можу сказати за міжнародні відрядження, завдяки яким я відвідую нові країни, знайомлюсь з новими людьми, та отримую міжнародний досвід.

Переглянути вакансії на посаду юриста

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!