Запитайте юриста: додаткова відпустка за роботу за комп’ютером

Share on FacebookTweet about this on Twitter

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Чи передбачені пільги працівникам, які щодня більшість свого робочого часу перебувають за комп’ютером?» – допоможуть у вирішенні даного запитання експерти.

Мар’яна Марчук, радник Baker McKenzie

Анна Степанова, юрист Baker McKenzie

З точки зору сучасного трудового законодавства України, робота за комп’ютером визнається такою, що пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, у зв’язку з чим для таких працівників передбачене право на щорічну додаткову відпустку. На практиці, лише незначна кількість роботодавців надають таку відпустку своїм працівникам, і ще менша кількість працівників взагалі знають про цю норму.

Додаткова відпустка за особливий характер праці

Додаткова відпустка за роботу за комп’ютером віднесена до категорії додаткових відпусток за особливий характер праці. Дана категорія відпусток встановлена ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року № 504/96-ВР (надалі – «Закон про відпустки»). Відповідно до цієї статті, працівники мають право на додаткову відпустку за особливий характер праці за умови, що їхня робота пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням.

Перелік відповідних робіт/посад № 1290 (надалі – «Перелік») затверджений Кабінетом Міністрів України (надалі – «КМУ») у 1997 році, і до нього внесені працівники на будь-яких посадах, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, незалежно від галузі господарства. Таким працівникам Перелік встановлює тривалість щорічної додаткової відпустки до 4 календарних днів. Варто зазначити, що конкретна тривалість відпусток визначається колективними та індивідуальними трудовими договорами.

Враховуючи відмінності між сучасними комп’ютерами (рівень впливу яких на користувача не є суттєвим) та тими електронно-обчислювальними та обчислювальними машинами, які використовувались у середині 90-х років минулого сторіччя (коли КМУ затвердив Перелік), логічним є питання, чи дійсно сучасні ноутбуки/комп’ютери належать до категорії електронно-обчислювальних та обчислювальних машин в розумінні Переліку? Відповідно до сьогоднішньої позиції державних органів, персональні комп’ютери, незалежно від виду монітора, є електронно-обчислювальними та обчислювальними машинами у розумінні Переліку. Тому працівники, які працюють за будь-яким комп’ютером, незалежно від посади, яку вони займають, мають право на додаткову відпустку.

Оплата такої відпустки здійснюється за рахунок коштів роботодавця, призначених на оплату праці. Варто звернути увагу на те, що дана відпустка належить до щорічних відпусток. Отже, у разі звільнення працівника, йому необхідно буде виплатити грошову компенсацію за всі невикористані ним дні такої відпустки.

Умови надання додаткової відпустки за особливий характер праці

Не кожен працівник, робота якого пов’язана з використанням комп’ютера, має право на додаткову відпустку за особливий характер праці. Така відпустка надається за умови, якщо працівник фактично виконує роботи, пов’язані з використанням комп’ютера, не менше половини тривалості свого робочого дня.

Наприклад, якщо працівнику встановлено 8-годинний робочий день, і мінімум 4 години протягом робочого дня він використовує у своїй роботі комп’ютер, роботодавець зобов’язаний надати йому додаткову відпустку.

Що стосується обліку робочого часу, відпрацьованого працівником у зазначених умовах, то за його ведення відповідає роботодавець, який також визначає форму такого обліку.

Тривалість додаткової відпустки

Згідно зі ст. 8 Закону про відпустки, конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

На відміну від щорічної додаткової відпустки, за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (тривалість якої визначається залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці), для визначення тривалості відпустки за особливий характер праці (роботу зa комп’ютером) проводити атестацію робочих місць не потрібно.

Відповідно, кожен роботодавець має самостійно визначити тривалість додаткової відпустки для своїх працівників. Враховуючи, що у Переліку встановлено максимальну тривалість додаткової відпустки за роботу зa комп’ютером, що складає 4 календарні дні на рік, по ідеї, ніщо не забороняє роботодавцю встановити відповідним працівникам відпустки різної тривалості (наприклад, 1 день для тих, хто працює з комп’ютером 4 години, і 4 дні для тих, хто працює протягом 8 годин).

Інші пільги та компенсації

Згідно ст. 100 Кодексу законів про працю України, підвищена оплата праці встановлюється, серед іншого, для працівників на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, перелік яких встановлюється КМУ. Разом з тим, робота за комп’ютером не належить до вищезазначених видів робіт за умови, що роботодавець, серед іншого, дотримується Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин від 10.12.1998 № 7.

Таким чином, за вищезазначених умов, роботодавець не зобов’язаний здійснювати доплату працівникам за роботу за комп’ютером.

Тим не менше, законодавство не забороняє роботодавцю встановити будь-які доплати та/або пільги для працівників понад мінімальні вимоги законодавства. Тому здійснення роботодавцем такої доплати (за умовами колективного або індивідуального трудового договору) не буде протизаконним.

Інші статті у рубриці: 

Запитайте юриста: кого роботодавець повинен забезпечити житлом?

Запитайте юриста: як поновитися на роботі внаслідок незаконного звільнення?

Запитайте юриста: хто може відпочити за рахунок роботодавця?

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також