Дорогу молодим: як абітурієнту вибрати університет

Іспити позаду, бали ЗНО отримані, документи готові. Вступна кампанія в розпалі, а це значить, що майбутнім студентам час остаточно визначитися з навчальними закладами. Українські виші пропонують абітурієнтам тисячі освітніх програм. Напрям підготовки, предмети для вступу, результати тестування, вартість навчання, рейтинг – критеріїв вибору багато.

Вища освіта – це не тільки інвестиція в майбутнє, а університет – не лише трамплін для кар’єри та професійної діяльності. Ви вибираєте не просто рядок у дипломі, а те, якими будуть ваші студентські роки. Адже процес точно не менш важливий за результат.

Тому до побудови освітньої траєкторії потрібно підходити усвідомлено та дуже серйозно. Як визначитися зі спеціальністю та вищим навчальним закладом? Як отримати якісну освіту та опанувати перспективну професію? Читайте в нашому матеріалі.

Визначаємося з професією

Спершу вибрати спеціалізацію, а потім ВНЗ – єдина правильна стратегія вступу.

Якщо зробите навпаки, ви ризикуєте стати одним із тих непрацевлаштованих випускників, які не знають, що робити з отриманим документом.

Визначтеся з освітнім напрямом, який вас цікавить, і розглядайте навчальні заклади відповідного профілю. Вивчайте специфіку різних програм, зіставляйте свої інтереси з майбутньою професією, прислухайтеся до порад близьких, а головне – до себе. Орієнтуйтеся на свої таланти, здібності та вподобання. Враховуйте перспективи кар’єрного розвитку, які відкриє та чи інша кваліфікація, а також статистику вакансій і заробітних плат. Не йдіть у професію, щоб продовжити династію. Не звертайте уваги на тренди, адже мода мінлива, а диплом ви отримуєте на все життя.

Якщо не знаєте, ким хочете стати, подумайте про те, чого б ви хотіли навчитися. Освіта – це не лише про знання та майбутню роботу. Вона формує особистість, оточення, коло інтересів і спілкування. Шукайте те, що вам ближче. Ідейно, духовно, матеріально.

Вибираємо ВНЗ

Коли визначилися зі спеціалізацією, починайте досліджувати ринок університетів і відбирати ті, що пропонують найкращі умови для здобування бажаної професійної кваліфікації.

Вибір вишу складається з кількох компонентів

 1. Формальні критерії: рейтинги та відгуки.
 2. Особистий досвід. Відвідуйте відкриті університетські заходи, вступайте у спільноти та чати в соцмережах, спілкуйтеся з випускниками та студентами. Відчуйте атмосферу навчального закладу.
 3. Внутрішнє рішення, яке може йти всупереч усім раціональним аргументам.

Досліджуйте орієнтації, цінності, ідеології університетів. Вивчайте професорсько-викладацькі склади: важливо, щоб ключові дисципліни викладали експерти-практики. З’ясуйте, які можливості для навчання пропонують ВНЗ, чи є у них міжнародні зв’язки та програми стажувань (студентський обмін, практика в компаніях-партнерах, навчальні проєкти, інтенсиви, програми академічної мобільності).

Тверезо оцінюйте перспективи та зважуйте свої шанси на успіх і просування в професії. Орієнтуйтеся на поради провідних спеціалістів цікавої вам галузі, а головне – чітко знайте, чого ви хочете. Це безпрограшний спосіб зробити правильний вибір.

Формуйте свій топ і пам’ятайте, що ваша піраміда вишів не обов’язково повинна збігатися з офіційними рейтингами. Імідж і престижність ВНЗ важливі, але об’єктивну картину дадуть тільки комплексний підхід і ваш особистий погляд. Вивчайте всю доступну інформацію. Шукайте, аналізуйте, систематизуйте.

Чек-лист для абітурієнта

Що важливо при виборі університету?

 • Рейтинги, відгуки, випускники.
 • Рівень освіти, навчальні програми, іноземні мови.
 • Правила вступу, конкурс, прохідний бал.
 • Вартість навчання та можливість вступу на бюджет.
 • Викладацький склад і позанавчальна діяльність.
 • Атмосфера та студентське життя.
 • Міжнародні програми та наукова діяльність, практика та стажування.
 • Інфраструктура, матеріальна база, гуртожиток, розташування.

Пам’ятайте, що роботодавцям вже давно не цікавий диплом як просто документ. Важливіше те, наскільки ви захоплені своєю професією, чи є у вас нові ідеї та хоч якийсь досвід. Можливо, зараз ви не вибираєте справу всього життя, але ви точно вибираєте те, яким буде ваше життя найближчі 4-5 років.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також