На ринку праці постійно з’являються нові професії. Якщо зазвичай новизну асоціюють з ІТ-спеціальностями, то ми вирішили копнути глибше і знайшли маловідомі професії, наприклад, у соціальній сфері. До них належить доула. В Україні цей фах поки не надто відомий, хоча доули працюють офіційно з 2010 року. Тож розберімося, що це за професія, яких навичок вона потребує та як її здобути.

Хто така доула?

Доула – це жінка, що надає послуги індивідуального безперервного супроводу вагітній жінці.

Доула – це не акушерка, а досвідчена партнерка у пологах. У своїй роботі вона не використовує жодних медичних засобів, а надає жінкам психологічну та емоційну підтримку жінки та сім’ї, згідно з їхніми потребами.

Рекомендації ВООЗ говорять, що партнерські пологи покращують їх результат. Проте не всі жінки в сім’ї або серед друзів мають тих, хто зможе бути помічником в пологах. Тоді виникає потреба у досвідченій партнерці – доулі. Нині їх почали запрошувати на пологи відомі жінки, інфлюенсери, за життям, а інколи і за пологами, яких слідкують мільйони українок. Тому послуги, а значить і професія, набирають все більшої популярності.

Важливий момент: доула не має ніякого стосунку до приймання пологів. Нині професійна доула може надавати супровід жінці виключно в команді з акушеркою і лікарем. Лише тоді, як домашні пологи в Україні стануть легалізованими для медиків, доули будуть супроводжувати жінок низького ступення ризику і вдома.

Послуги, що надає доула:

  • інформаційна підтримка (як підготуватися до пологів, що придбати, що з собою взяти тощо);
  • перебування з вагітною під час переймів і супровід в пологовий будинок;
  • допомога в пологах: психологічна підтримка і практичні поради стосовно природного знеболення, зміни положення тіла тощо;
  • спостереження за перебігом пологів згідно з проханнями та індивідуальними потребами клієнтки;
  • допомога у розв’язанні організаційних питань у пологовому.

Тобто, допомога доули не обмежується лише словами «Ви зможете» під час пологів. Вона робить весь процес комфортнішим та зрозумілішим.

Які навички повинна мати доула?

Співпраця вагітної жінки та доули відбувається з першої розмови. Досвідчені спеціалістки розповідають, що важливо під час знайомства зрозуміти, яка підтримка потрібна конкретно цій жінці.

Доула також має мати високий рівень стресостійкості, повинна бути комунікабельною, відповідальною, надійною, володіти емоційним інтелектом, бути впевненою в собі, постійно навчатися та вміти підтримувати свій ресурс. Фахівчині навчені розпізнавати тривожні сигнали, мінімізувати шанси виникнення конфліктів та правильно поводитися в конфліктах будь-якого роду, якщо їх не уникнути.

Для доули необов’язкова наявність медичної освіти, адже вона не бере участі у самих пологах, а лише виконує функцію досвідченого партнера. Проте на практиці є багато випадків, коли акушерки переходили у цю професію. Адже розуміння процесів пологів, фізіології – допоможе полегшити її роботу.

Як отримати професію доули?

Для засвоєння професії потрібно пройти відповідні курси. В Україні доул сертифікує ГО АФПБ (Асоціація Фахівців Природного Батьківства). Після навчання доули складають іспит та отримують сертифікат за міжнародним зв’язком. Також організація забезпечує якісну та ефективну роботу фахівчинь.

Навчання майбутніх доул триває декілька місяців. Проте на курси приймають не всіх: бажана наявність власних дітей та обов’язково спокійне ставлення до пологів і емоційна стійкість. Помічниць у пологах навчають немедикаментозних методів знеболення, фізіології пологів, навчають, як діяти в екстремальних і непередбачуваних ситуаціях.

Скільки отримує доула?

Між доулою та вагітною жінкою укладається контракт, у якому вказується час, протягом якого фахівець буде взаємодіяти з клієнткою – комусь важлива підтримка доули ледь не з перших тижнів, решта – хоче бачити її партнером лише на пологах. Також у контракті прописуються потреби вагітної жінки та важливі моменти співпраці.

Фіксованої ціни за роботу доули немає. Вона залежить від компетенції фахівця. Початківці зазвичай працюють free donation. В середньому за одним договором доула отримує від 100 до 500 доларів (ціна залежить від місця проживання та індивідуальних можливостей сім’ї). Часто доули працюють на волонтерських засадах, тому що називають свою професію не бізнесом, а служінням.

До мінусів професії належить те, що існує висока загроза вигорання, яка стає причиною низької якості послуг, що неприпустимо для будь-якої зі сторін.

Доула допомагає жінкам почуватися в безпеці під час такого важливого етапу їх життя, зменшує страх та запобігає виникнення його щодо наступних пологів. Тому цю професію не можна недооцінювати.

Дякуємо у підготовці матеріалу доулі Ользі Івчук.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!