Гречка Юлія, експертка з питань жіночого лідерства, HR, громадська активістка

Час від часу кандидати, й особливо кандидатки, на співбесідах зустрічаються з дискримінаційними, особистими та образливими питаннями. На жаль, досі не всі роботодавці знають, що такі питання не просто не ввічливі – вони заборонені законодавством і за них можна притягнути до відповідальності.

Але як поводитися, якщо на співбесіді вам ставлять питання, які ну ніяк не стосуються вашої компетентності й досвіду? Розгляньмо топ-5 дискримінаційних питань, починаючи з найпопулярнішого.

«Коли в декрет?»

«А як ви будете встигати працювати, якщо у вас діти?», «Хто сидить з дітками?»

Всі питання, які стосуються материнства/батьківства, – заборонені.

Найчастіше від них страждають саме жінки, і роботодавці дійсно можуть відмовити в прийомі на роботу мамі з малими дітьми чи молодій дівчині, бо вона начебто «попрацює рік і піде в декрет».

Роботодавці ставлять такі питання, щоб не втратити цінну працівницю через півроку-рік після працевлаштування. Хоча, по правді, такі питання ще не врятували жодного роботодавця від декретів. А якби в компаніях існувала система допомоги жінкам швидко виходити і адаптуватися з декретної відпустки, можливо, материнство навпаки заохочувалося б і підтримувалося б.

Сімейний стан і ваше особисте життя ніяким чином не стосуються роботодавця. Спробуйте ввічливо відповісти, що краще поговорити про ваш досвід або: «Давайте я краще розкажу вам про досягнення на останньому місці роботи».

«Коли заміж?»

«А чому 35 і ще незаміжня?»,  «А чому розлучилися з чоловіком?», «Чи не буде проти ваш чоловік, що ви будете їздити у відрядження?»

Другий за популярністю тип питань, яке дискримінує в більшості жінок. Чомусь ніхто не питає кандидатів-чоловіків: «Ви недавно одружилися, як будете справлятися з роботою, коли народиться дитина?». Це називається дискримінація за гендерною ознакою (ознакою статі).

Більшість питань, які стосуються сімейного стану, витікають з попередньої теми – дітей і декрету. Роботодавці хвилюються, що працівниця, яка недавно вийшла заміж через три місяці завагітніє.

Ваш сімейний стан не стосується нікого, не варто відповідати.

Ці питання і принизливі, і зовсім не стосуються роботи. Попросіть роботодавця не запитувати про таке, адже це не стосується роботи і ви переконані, що впораєтеся успішно з усіма своїми обов’язками найкращим чином.

«Скільки вам років?»

Це вже стосується і чоловіків, і жінок в однаковій мірі.

Це заборонене питання. Вік не може бути критерієм відбору кандидатів. Ви можете не вказувати свій вік в резюме, а також не відповідати на питання щодо віку.

В Україні особливо проявлений ейджизм (дискримінація за ознакою віку) стосовно до людей від 40 років і старше. Роботодавці вважають, що такі працівники не гнучкі, можуть бути конфліктними, важко навчаються. Друга причина – самі кандидати зрілого віку поводяться на співбесідах так, наче вік – це їх недолік, виправдовуються, роз’яснюють, чому їх варто взяти на роботу.

Всі ці причини – це стереотипи, і ви можете це довести: вивчайте сучасні технології, особливо популярні робочі діджитал інструменти, продавайте себе на співбесіді, розкажіть роботодавцю, який у вас багатий досвід і що ви активно вчитеся і розвиваєтеся.

Ваш вік – це перевага!

Політичні погляди, релігія

Також заборонені законодавством питання.

Вас не можуть не взяти на роботу через політичні погляди або віросповідання. Роботодавці можуть ставити такі питання, щоб зрозуміти, чи впишетеся ви в корпоративну культуру компанії, якщо вона, наприклад, патріотична, або засновники є членами певної політичної партії. Або чи не будете ви відсутні в релігійні свята, якщо для компанії критично працювати в ці дні.

Насправді представник роботодавця на співбесіді може не ставити жодних дискримінаційних питань, а просто розказати вам про культуру і особливості поглядів у колективі. Ви самі зрозумієте і вирішите для себе, чи комфортно вам буде в команді та приймете рішення.

Однак, на співбесідах все ще ставлять такі питання.

Поясніть роботодавцю, що ви знайомі з графіком роботи компанії і він вас влаштовує, а ваші погляди – це особиста справа і вони не перетинаються з роботою і виконанням професійних обов’язків.

«Скільки ви заробляли на попередньому місці?»

«Чи у вас власне чи орендоване житло?» І навіть, якого метражу ваша квартира. Так, таке питають на співбесідах.

Роботодавець таким чином намагається оцінити ваш фінансовий стан, щоб вирішити, яку саме пропозицію із зарплати вам зробити.

Якщо компанія формує розміри заробітних плат, не відповідно до компетенцій працівників, а за принципом “хто на скільки погодиться”, що ж, можливо, вам варто відмовитися відповідати, а після завершення співбесіди більше не зв’язуватися з таким роботодавцем.

Отже, це далеко не повний список дискримінаційних питань, їх набагато більше.

Якщо вас питають щось, що не стосується безпосередньо роботи, найкращий варіант – ввічливо відмовитись відповідати на такі питання, роз’яснити, що вони не коректні і зовсім не стосуються ваших компетенцій і досвіду.

Спробуйте дізнатися на наступних етапах співбесід, чи ці питання були ініціативою однієї людини, чи це частина культури компанії і робіть висновки, чи хочете ви ⅔ свого життя проводити в такому місці.

Пам’ятайте, чим більше кандидатів на співбесідах будуть відмовлятися відповідати на некоректні питання, тим рідше роботодавці будуть їх ставити!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!