Емоційна зарплата: що це таке та чому вона необхідна кожному

Ви ще не чули про емоційну зарплату і впевнені, що словосполучення заробітна плата стосується лише фінансів? А от і ні, у сучасному світі все частіше стали говорити про інший бік винагородження за роботу. До того ж роботодавці переконують, що саме емоційна зарплата здатна мотивувати значно більше, ніж фінансова винагорода. Редакція The Point пропонує вам познайомитися з поняттям «емоційна зарплата» та навчитися ставити вимоги до неї.

Емоційна зарплата – це всі неекономічні та нефінансові стимули, які використовують роботодавці, щоб визнати роботу працівника чи заохотити його.

Саме емоційна зарплата дозволяє співробітнику відчути себе необхідним та мотивує досягати результатів на благо компанії.

Економічна VS Емоційна: яка зарплата важливіша

Зрозуміло, що одними лише бонусами ситі не будете, і всі ми ходимо на роботу задля економічної заробітної плати, але не варто недооцінювати й емоційну винагороду. Вона не лише сприяє покращенню роботи, але й допомагає співробітнику задовольнити особисті, сімейні та професійні потреби, робить його життя комфортнішим та кращим і навіть сприяє work-life балансу.

Збільшення фінансової винагороди не завжди здатне задовольнити працівників: ейфорія від факту підвищення проходить швидко і знову на перший план виходять некомфортні умови роботи, недостатність реалізації, емоційне вигорання. І таких співробітників не врятувати жодними фінансовими надбавками, вони просто ідуть. Саме через це роботодавці можуть розглядати емоційну зарплату як важливішу винагороду за працю, бо вона грає на довгострокову перспективу, вона допомагає почуватися щасливим на роботі.

Складові емоційної зарплати

Якщо із фінансовою винагородою все зрозуміло – компанія просто виплачує гроші працівникам згідно з їхніми компетенціями, то з емоційною зарплатою складніше. Адже для працівників одного лінійного рівня вона може бути різна через певні особисті фактори.

Що може бути емоційною зарплатою:

  1. Спілкування з колективом: робочі зустрічі, робота в офісі, корпоративи чи п’ятничні неформальні збори.
  2. Віддалена робота: комусь навпаки може бути краще усамітнитися, працювати у своїй комфортній і такій знайомій домівці, гнучкий графік тощо.
  3. Професійний ріст – як вертикальний, так і горизонтальний.
  4. Відпочинок не на папері, а фактичний: без робочих дзвінків та листів у вихідний та під час відпустки, без роботи понаднормово щодня.
  5. Ставлення: похвала працівників, повага до них та їх особистого часу, відсутність публічних прочуханок.

Сьогодні роботодавці намагаються подбати про всі складові, щоб мати змогу задовольнити якнайбільше працівників. Особливо емоційна зарплата допомагає попередити та навіть подолати вигорання. Тому за сучасних реалій, коли межі роботи та особистого життя все більше стираються, емоційна заробітна плата – must have.

Як обрати роботодавця, що турбується про емоційну складову життя своїх працівників?

Уважно читайте вакансію. Вже під час пошуку роботи звертайте увагу на пункт «бонуси та компенсації», які пропонує компанія. Якщо роботодавець дає співробітникам дещо більше, аніж фінансову винагороду, зазвичай, це вказується в оголошенні про роботу.

Проте деякі аспекти емоційної зарплати важко помітити на етапі працевлаштування, тому придивляйтеся уважно під час випробувального терміну до наступного:

  • Психологічна компенсація. Це те, як роботодавець ставиться до своїх працівників, чи визнає їх роботу, чи висловлює вдячність і підтримує здорові стосунки взаємодопомоги в колективі тощо.
  • Особистий баланс. Компанія повинна розглядати вас не як інструмент роботи, а як особистість, що має право на власне життя. Тому роботодавці, які не звертають увагу на work-life баланс заслуговують, щоб від них йшли.
  • Комунікація. Якщо ви відчуваєте себе почутим, якщо на всі питання отримуєте відповіді, і навіть за віддаленої роботи не маєте браку в комунікації – цей роботодавець попіклувався про емоційну зарплату своїх працівників.
  • Професійний ріст. Якщо співробітник працює віддано і постійно показує гарні результати – він заслуговує на кар’єрний ріст. Тут вже йдеться і про підвищення заробітної плати, і про розвиток у компанії (горизонтальний чи вертикальний).

Лише успішні компанії можуть похвалитися гармонією між економічною та емоційною зарплатою. З таких компаній працівники йдуть рідше, а отримати там роботу важче. Але коли ви потрапите до такого роботодавця, то співпрацювати з ним захочете ще довго.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також