Емоційний інтелект: що це таке і як його тренувати?

Всі про нього чули, але ніхто його не бачив. А це – ледь не найголовніша навичка, яку сьогодні роботодавці хочуть бачити у своїх співробітників. До того ж дослідники прогнозують, що саме він буде шануватися у майбутньому і допоможе уникнути безробіття у технологічному світі. Це все про емоційний інтелект.

Психологи переконані, що ті, хто розвинув цю важливу навичку, частіше відчувають задоволеність шлюбом, роботою та життям у цілому. То що ж таке цей емоційний інтелект? І чи можливо його розвинути, щоб стати більш затребуваним на ринку праці?

Що таке емоційний інтелект?

Емоційний інтелект – це здатність розуміти та керувати власними емоціями, а також розуміти емоції інших людей. Головною рисою цієї навички є вміння контролювати свої емоції і видавати те, що потрібно побачити всім навколо. Ті, хто володіють емоційним інтелектом швидше знаходять контакт з людьми і отримують задоволення від спілкування. Вони швидше приймають рішення та отримують бажане, можуть брати на себе відповідальність і здатні долати проблеми ще на етапі їх зародження.

Раніше вважалося, що емоції лише заважають успішним раціональним людям. Але в середині ХХ століття вчені почали досліджувати можливість контролювати свої емоції і направляти їх в потрібне русло. І виявилось, що ті, хто опанував навички розуміння емоцій, ставали набагато успішнішими і відчували себе щасливішими за раціональних людей.

Роботодавці перш за все цінують працівників, у яких добре розвинутий емоційний інтелект, за вміння працювати у команді. Саме такий співробітник не підставить колектив у день дедлайну, домовиться про найвигідніші умови з клієнтом та ніколи не стане начальником-тираном, від якого ховаються підлеглі. Люди з розвиненим емоційним інтелектом самодисципліновані, їм легше пристосуватися до нових умов та вони швидше просуваються кар’єрними сходами.

Для тих, хто читає це і вже хоче вбити автора, є гарна новина. Емоційний інтелект можна і необхідно розвивати. Це допоможе вам не лише досягнути вершин у професійному плані, а й більше полюбити власне життя.

Поради для розвитку емоційного інтелекту

  1. Усвідомте власні емоції

Для того, щоб краще себе розуміти, можете вести щоденник, в якому записуйте емоції, які переживаєте і чому. Запитайте себе, чим корисна для вас емоція, яку ви відчули саме в цей момент. Потім прослідкуйте, що ви відчували найчастіше і спробуйте проаналізувати чому. Якщо запитувати себе ледь не про кожну емоцію, то це запустить процес самоаналізу і з часом ви навчитеся звертати увагу на власні почуття.

  1. Розвивайте емпатію

Зрозуміти емоції іншої людини буває дуже складно. Але намагайтеся деколи ставати на місце начальника, який дратується через зриви дедлайну, голодного чоловіка чи втомленої дружини. Аналізуйте чужі емоції за прикладом власних. Найкраще допоможе зрозуміти, що відчуває ваш співрозмовник, вміння слухати.

  1. Шукайте мотивацію

«Серце» емоційного інтелекту – це мотивація. Часто саме емоції є тією рушійною силою, яка з середини змушує вас вийти із зони комфорту і впевнено рухатися вперед. Щоб тренувати вміння внутрішньої мотивації, потрібно знаходити щось хороше навіть під час провалу. Фіксуйте моменти, коли ви думаєте в негативному руслі і змінюйте свої думки на позитивні. Ставте невеликі цілі, які вас надихають, і після їх досягнення відчуйте свої піднесенні емоції та нагородіть себе.

  1. Покращуйте навички спілкування

Важлива складова емоційного інтелекту – мистецтво взаємодії з іншими людьми. Але мова тут не лише про вміння бути дружнім. Люди з високим емоційним інтелектом уміють співчувати, вирішувати конфлікти, переконувати, а також знають ази невербальної комунікації. Намагайтеся зрозуміти свого співрозмовника, вивчайте конфлікти, щоб знати способи їх вирішення, та вчіться хвалити інших людей.

  1. Застосовуйте здобуті навички

Намагайтеся в повсякденному житті застосовувати навички самоусвідомлення та емпатії. Якщо ви звикли реагувати на ситуацію роздратуванням, впіймайте цю емоцію і змініть її на байдужість чи навіть радість. І пам’ятайте, що все навколо нейтральне, і лише наші емоції роблять якісь події хорошими чи поганими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також