Вам знайоме відчуття напруги та дискомфорту у робочій атмосфері? Починаючи черговий робочий день, ви сповнені невпевненості, сумніву у своїх можливостях, відчуваєте себе непотрібними, збентеженими… Найпростіші рішення приймаєте важко, боячись викликати незадоволення керівництва або колег. Стали більше думати, перед тим, як оголосити нові робочі ідеї, так і промовчавши у результаті.

У глибині душі розумієте, що все правильно, але несхвальність та критика з боку керівника чи колег змушують сумніватися в собі…  Часто чуєте такі слова: «Вам здалося», «Не було такого», «Так, ви це говорили»… І коли ви починаєте собі говорити «проблема в мені», «я дійсно не пам’ятаю», це означає, що ви стали жертвою газлайтера. На жаль, людина-газлайтер, керівник або колега, дуже часте явище у робочому просторі. Він змушує вас сумніватися у собі заради власного самоствердження. Ми вирішили детальніше вивчити газлайтинг, та розглянути сценарії виходу з неприємних ситуацій.

Згідно з Вікіпедією, газлайтинг (англ. gaslighting) — форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам’ять та розсудливість.

Виверти газлайтерів

Навіщо газлайтер це робить? Відповідь одна – для власного самоствердження, прагнення маніпулювати та контролювати, одержуючи задоволення від спостерігання дискомфорту жертви. Газлайтери походять з категорії людей з завищеною оцінкою, нарцисизмом, відсутністю емпатії. Ні, вони відкрито не ображають, а майже зі співчуттям формують у вас відчуття провини, викривляють сприйняття ситуації. А ще якщо газлайтер має над вами владу, ви від нього у чомусь залежите та боїтесь втратити відносини, то про власну версію реальності навіть і не мрійте.

Ганна, менеджер:

«Керівник підрозділу дала мені завдання домовитись з постачальником на нових умовах. Мною були ретельно занотовані всі указівки, вимоги та строки виконання. Я довела цю справу до завершення, все виконала. Підсумком була дуже неприємна для мене ситуація: керівник запитала, чи взагалі я у своєму розумі, хіба вона давала таке завдання? Мабуть, я з неї знущаюсь або у мене особисті проблеми, тому я така неуважна. Чітко пам’ятаючи, що все занотувала, стала шукати запис, але була така знервована, що відразу його не знайшла. І тоді вже почала дійсно сумніватись, може я щось наплутала, звинувачувати себе, але потім запис той все ж знайшовся. Це вкрай зіпсувало мені нерви, але робота – мій фінансовий засіб існування на цьому підприємстві, тому своєї правоти я не відстоювала, аби не йти на подальші неприємності. Періодично подібні випадки повторюються, але я боюся втратити роботу, тому терплю». 

Павло, адміністратор:

«Одержавши підвищення, запропонував на нараді кілька проєктів. Мій ентузіазм був задушений керівником, який перервавши мене, сказав: «Колеги, Павло не зовсім розуміє нюанси нашої роботи, йому ще треба набути досвіду, а потім вже пропонувати ідеї, бо те, що він пропонує повна дурість». Я був такий пригнічений, майже фізично відчув, як зникає моя впевненість і падає авторитет серед колег, хоча на здоровий розсуд ідеї були варті. Тим більше потім вони були використані, але вже нібито з ініціативи начальника. Вирішив надалі мовчати».

Метод газлайтера

Завдяки атакам газлайтерів на роботі утворюється несприятлива атмосфера: напружуються відносини між працівниками, знижується продуктивність. Газлайтери регулярно нагадують працівникам про їх некомпетентність, критикують роботу, вказують на помилки, але ніколи не пропонують шляхи правильного рішення або альтернативу. Завантажують працівника позачерговою роботою, нібито для підвищення його ж авторитету в компанії. Загалом не дають жертві навіть можливості обговорити та виправити ситуацію. Натомість кажуть про емоційне вигоряння та пропонують відпустку або пошукати іншу роботу. Такі вони підступні, люди-газлайтери.

Як реагувати

Коли щось подібне відбувається з вами, і ви відчуваєте напади газлайтера, потрібно ретельно опрацювати ситуацію. Пам’ятайте, головна ціль керівника-маніпулятора або колег-газлайтерів  – знецінення ваших почуттів, нав’язування неправильного сприйняття робочих ситуацій. Не можна допускати подальшого розвитку психологічного тиску.  Протистояти газлайтеру складно, але можливо. Психологи радять зберігати матеріал з указівками, електронне листування, робити аудіозаписи та зберігати їх. Адже газлайтера можуть зупинити тільки вагомі докази, тільки у разі їх наявності можна з ним говорити. У іншому випадку ви ризикуєте одержати сольний виступ маніпулятора та зіпсований настрій. Газлайтери вважаються відмінними акторами.

Шляхом аналізу визначте, що понад усе (які слова та поведінка) «заводить» газлайтера: розмови про гроші, нові ідеї, відпустку або ваш піднесений настрій можуть стати причиною його атаки. Не використовуйте те, на що маніпулятор реагує. Розпізнайте, яка його дія або слова чіпляють вас найбільше.

Думаємо про наслідки

Якщо вирішили покласти край відносинам з газлайтером, чітко зважте всі наслідки виходу з таких стосунків для вас та для нього. Ніколи не оголошуйте дії, які ви не зможете потім реалізувати. Наприклад, слова до керівника-газлайтера: «Якщо ви ще раз будете розмовляти зі мною у подібному тоні, то я подам заяву на звільнення», – потребують дуже серйозних підстав та внутрішньої готовності до виконання такої заяви. А ось звичайна спокійна відповідь на психологічний тиск: «Ви знаєте, я не готовий продовжувати цю розмову» – буде оптимальним варіантом, якщо ви плануєте продовжувати довготривалі сформовані відносини з газлайтером.

Коли уривається терпець

Якщо ви терпите таке ставлення, значить поки що знаходите мотивацію на кшталт: «У мене пристойна зарплатня, де в цей час щось знайдеш» або «Навіщо зміни, всюди одне й те ж».  Коли уривається терпець, починається стійкість. Беззаперечно, виходити з маніпулятивних відносин важко. Але можливо. Ми радимо взяти у спільники повагу до себе, нові кар’єрні можливості, слідування власним життєвим пріоритетам. Завжди прислухайтесь до внутрішнього голосу та будьте реалістами: газлайтер ніколи не зміниться і не візьме відповідальність за свої дії. Знаходьте баланс, адаптуйтесь. Ви для себе – найбільша цінність і це переконання не зможе подолати жоден газлайтер.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!