У період війни волонтерська діяльність стала ще однією потужною зброєю, яка наближає нас до перемоги. Щоб творити безоплатне добро з власної ініціативи, потрібне велике серце і знання особливостей такої нелегкої у воєнний час справи. 

Про тонкощі роботи волонтером під час війни нам розказала Анна Бондаренко, СЕО Української Волонтерської Служби.

Особливість України — в тому, що ми з вами дуже добре вміємо мобілізуватись у кризі. Ще з 2014 року, потім у період пандемії COVID-19 і у нинішній час українці показують шалені результати допомоги іншим. 

Лише ми з Українською Волонтерською Службою, як однією з найбільших організацій, мобілізували більше 100 тисяч людей, які волонтерять у різних напрямках. Підлітки, які працюють на гарячих лініях, молоді сім’ї, які приходять разом з дітьми у гуманітарні штаби і допомагають: плетуть сітки, готують їжу, закуповують амуніцію, речі для стареньких, ініціюють збір коштів. Це нагадує великий вулик з безліччю різних гравців, де кожний робить корисну справу.

Що таке волонтерство? 

Волонтерство – це добровільна, завжди безоплатна, суспільно-корисна діяльність, спрямована на вирішення або пом’якшення соціальної проблеми. Та волонтерських рух не завжди може вирішити певну соціальну проблему на 100%. Для цього потрібна держава, армія.  

Попри великі стереотипи, коштів за свою роботу волонтери не отримують. Але волонтерство відкриває нам безліч інших можливостей, зокрема й кар’єрних.

Задача волонтерів – максимально підтримати та пом’якшити ті проблеми, які виникають під час війни у мирного населення: людей, які евакуюються, внутрішніх переселенців, соціально незахищених груп. Також сьогодні волонтери активно допомогають українським захисникам.

Напрямки роботи волонтера

У волонтерській діяльності існує два різних напрямки:

  • Індивідуальне волонтерство – коли ми можемо самоорганізуватися разом з друзями або з колегами локально, у своєму колективі чи районі міста.
  • Долучитися до вже працюючої громадської організації, благодійного фонду, волонтерського штабу.

І всі варіанти є ок, кожний може знайти для себе те, що йому до душі.

Які форми допомоги можуть бути?

  • Організація фінансової допомоги українській армії

Мова не про те, щоб прямо тут і зараз перевести комусь кошти. А про те, щоб максимально ініціювати їх збір: серед своїх друзів, сусідів або знайомих за кордоном. 

Підтримати можна як організації, які працюють з військовими (наприклад, перевірені фонди «Повернись живим» або фонд Сергія Притули), так і організації, які займаються медициною (наприклад, Госпітальєри). Також можна підтримати організації, які допомагають цивільним: стареньким, дітям-сиротам, людям, які опинились у складних життєвих обставинах. За посиланням є добірка перевірених організацій, які можна підтримати фінансово.

  • Робота у штабах гуманітарної допомоги

Зараз майже у всіх містечках створені гуманітарні штаби. Це такий собі склад, до якого надходить багато всього: засоби гігієни, речі, продукти харчування, амуніція тощо. 

Завдання волонтера – розсортувати  все це і рознести тим, хто потребує. Або ж самостійно принести речі, які можна віддати на потребу армії або переселенців. Крім того у штабах потрібні експерти — люди, які розбираються у комунікаціях, бухгалтери. Щоб робота була більш стабільною і системною.

  • Допомога переселенцям

Людям, які були змушені покинути свої домівки, складно зорієнтуватися на новому місці. Тому існує дуже багато шелтерів, або місць тимчасового проживання, де волонтери допомагають організувати простір: зробити ремонт, придбати все необхідне, готувати їсти. У таких місцях часто надають безкоштовну психологічну підтримку психологи-волонтери.

  • Допомога зі спорядженням та одягом для захисників

Ідеальна можливість для людей, які вміють шити, або мають друзів у швацьких майстернях. Зараз дуже затребувані теплі речі та амуніція. Волонтери закуповують матеріал, шиють речі та передають їх на фронт.

  • Автоволонтерство

Тут усе просто. Перевезення містами вантажів, маломобільних людей і стареньких. Такий тип допомогти особливо актуальний у містах, де є проблеми із службами таксі.

  • Онлайн-волонтерство та IT-армія

Волонтерство зараз дуже популярне серед людей, які виїхали за кордон, та серед молоді. Волонтери поширюють по всьому світу інформацію про те, що відбувається в Україні. Щоб світ не забував, що в нас досі йде війна, і відповідно реагував. Щоб долучитися до онлайн-волонтерства, підписуйтеся на Telegram-канали: Інтернет Війська України та Ukraine IT Army (можна знайти за пошуковими словами).

  • Допомога територіальній обороні

Моніторити потреби ТрО, збирати і передавати для них необхідні речі: харчі, амуніцію, тощо. Створювати ініціативні групи з приготування їжі, збору одягу, девайсів.

  • Допомога за кордоном

Робота у штабах гуманітарної допомоги за кордоном: у Польщі, Молдові та інших країнах, де допомагають українським переселенцям. Фізична допомога, допомога з перекладами і просто моральна підтримка: вислухати людей, які  сім’ями, покинувши домівки, приїхали практично без нічого.

Важливо знати: напрямів волонтерства дуже багато, тому не завжди можна швидко дізнатись, де саме потрібна допомога. 

Українська Волонтерська Служба заохочує допомагати з проблемами, які існують у вашому рідному місті. Озирніться, можливо, сусідам, знайомим, або містянам потрібна допомога. Зараз багато людей втратили роботу, не мають можливості придбати продукти або фізично вийти за найнеобхіднішим. Тому актуально взяти під опіку людей з інвалідністю та самотніх пенсіонерів.

Де шукати роботу волонтером

У нашої організації є Telegram-канал, де ми з партнерами збираємо і публікуємо інформацію про волонтерство. Є мережа з 35 волонтерських чатів обласних міст та містечок, де ви можете дізнатись про потреби саме вашого міста. У нас є хотлайн бот, до якого можна зайти, зареєструватися як волонтеру, щоб вам могли зателефонувати у разі екстреної потреби. Ще можна підписатися на канал вашого міста, щоб знати, де саме допомога потрібна. 

Волонтерська платформа — це сайт, на якому ми розміщуємо волонтерські можливості у різних напрямках по всій Україні. Тільки актуальна інформація, перевірку якої ми робимо вручну.

Також шукайте волонтерські центри та гуманітарні штаби у вашому місті, щоб дізнатися, чи не потребують вони вашої допомоги. Для цього користуйтеся платформою Паляниця.Інфо, де ми зібрали більше 600 перевірених організацій по всій Україні, які допомагають під час війни.

Чи можна заробляти на волонтерстві?

Волонтерська діяльність безоплатна. Але у благодійних фондах та штабах, окрім волонтерів, є люди, які працюють за зарплату – з робочим графіком, зі ставкою. 

Вакансії зараз є: проектні менеджери, водії, бухгалтери, юристи. Тому це зараз саме ті затребувані професії, де є можливість працювати за гроші. Оголошення можна подивитись, наприклад, на сайті robota.ua.

Дуже заохочую волонтерити, але так само заохочую не замінювати роботу волонтерською діяльністю. Треба знайти здоровий баланс: щоб була робота, бо нам усім потрібні гроші, та волонтерство у вільний від роботи час!