Наразі вирішили нагадати про занижену самооцінку – головного ворога саморозвитку, успіху та позитивного ставлення людини до себе самої та навколишніх.

Нереалістичне самосприйняття, постійні сумніви, небажання змін, залежність від думки інших, емоційні спалахи злості – всі ці фактори вказують саме на занижену самооцінку. Якщо ви помітили у себе подібні ознаки, це сигнал: у житті потрібні зміни, настав час для відновлення власної гідності.

Самооцінка – це загальне відчуття людиною її цінності, вимірювання того, наскільки людина цінує, дорожить, схвалює або любить себе.

Агенти впливу

На формування зниженої самооцінки впливають фактори:

  • генетична спадковість;
  • оточення та його ставлення у дитинстві та протягом життя (психологічні травми, булінг, дискримінація);
  • особливості характеру;
  • здоров’я (часті або хронічні хвороби, погане самопочуття);
  • соціальний статус (невідповідність рівня очікувань і реальності);
  • життєвий досвід (втрата близької людини, роботи, статусу);
  • порівняння себе з іншими не на власну користь.

«Обличчя ворога»

Низька самооцінка заважає жити повноцінним життям, реалізуватися у соціумі. Людина з такою рисою завжди сумнівається у собі, часто безпідставно не вірить у свої сили, постійно чекає схвалення, але завжди сумнівається у позитивному відношенні до себе. Маючи такий арсенал рис та звичок, навряд чи можна говорити про досягнення. Через занижену самооцінку можна звести до нуля природні привабливі фізичні дані, інтелект, розум, не кажучи про елементарні бажання, наприклад, зайти у кафе або ресторан, бо «там усі будуть на мене дивитися». Альтруїзм, що самознищує, бажання догодити, бути зручним – деструктивні моменти. Інший бік неадекватного до себе ставлення – агресія до оточення. Тролі та хейтери, організатори мобінгу (страшно, коли такі особистості гуртуються), булінгу походять саме з цієї категорії.

Зібрали для вас ознаки поведінки, характерні для заниженої самооцінки. Якщо помітили хоча б один пункт збігу, нумо до роботи!

  • Ви можете легко розізлитись або відчувати роздратування.
  • Вас турбує думка навколишніх.
  • Відчуваєте моменти ненависті або жалості до себе.
  • Часто вибачаєтесь або виправдовуєтесь.
  • Вас часто використовують.
  • Ви пригнічуєте свої потреби та бажання.
  • Ви нерішучі.
  • Ви перебуваєте у токсичних відносинах.
  • Часто відчуваєте провину.
  • Ви драматизуєте, оцінюючи свій стан.

На додачу ще й фізичні ознаки: скутість, «закриті пози», інколи сутулість.

Его догори!

Пропонуємо кілька дієвих способів виходу з замкнутого кола негативних думок та власного неприйняття. Попереджаємо, це не одна мить, а процес, який потребує роботи. Все, що потрібно – просто почати та продовжити працювати над собою.

  1. Вимкнути внутрішнього критика і негативника. Як тільки починається внутрішній деструктивний монолог, зупинити негайно (психологи радять створити уявну кнопку, наприклад, на лобі, за появи негативу – натискати на неї пальцем).
  2. Не замислюватись над тим, що навколишні думають про вас. Просто відкинути це питання.
  3. Сприймати невдачі як зони зростання.
  4. Скласти список своїх позитивних рис, досягнень, виявити свої найкрутіші якості, розвивати та використовувати їх.
  5. Переглянути особисті кордони, від них напряму залежить внутрішній спокій. Вміти їх захищати: не дозволяти іншим контролювати вас, маніпулювати та використовувати. Знати та розуміти як реагувати на негативне вторгнення.
  6. Відпустити з власного життя токсичних людей.
  7. Переглянути та зрозуміти власне минуле. Конфлікти, травми минулого заважають майбутньому. Зробити аналіз травматичних ситуацій, відпустити. Якщо не вдається самостійно, потрібно звернутись до спеціаліста.
  8. Записувати свої досягнення та перемоги.
  9. Дозволити собі відчувати страх помилок, але йти уперед.
  10. Слідкувати за зовнішнім виглядом. Одягатись так, ніби вже впевнені у собі.
  11. Прагнути до нових знань, навичок, розвивати креативність, допомагати іншим.

Як бачимо, самооцінка – позиція непостійна, все це можна та потрібно змінювати. Головний принцип: любити та сприймати себе такими якими є, з усіма вадами та недоліками, прислухатися до власних бажань. Людина, яка прийняла себе, несе позитивну енергію іншим, відкрита для нових знань, вражень, відчуттів. Бути тим, ким хочеш, прислухатися до себе, довіряти собі, охороняти власні кордони абсолютно нормально, і це не потребує ні від кого дозволу.