«Я грантрайтер і отримую оплату праці на рівні з IT-фахівцями»: експертна колонка Світлани Олєйнікової

Експертка з фандрейзингу, розвитку соціальних, культурних та бізнес-проектів, керуючий партнер групи компаній Synergy Universe / Synergy Development Consulting Світлана Олєйнікова розповіла виданню The Point про професію грантрайтера, ефективний спосіб отримати професію і кар’єрні перспективи.

Світлана Олєйнікова

Чому зростає попит на грантрайтерів?

Ринок праці змінюється. Одні професії втрачають популярність, інші зберігають попит на ринку праці, треті професії розвиваються та стають популярними.

Наприклад, у туристичній галузі спостерігається спад. Якщо спиратися на статистику порталу robota.ua, то нині по Україні лише 82 вакансії. Це пояснюється такими чинниками: на галузь вплинули карантинні обмеження, скорочення числа польотів, страх подорожувати і перебувати в місцях масового скупчення людей. Наприклад, в аеропортах, на вокзалах, в готелях та хостелах і багатьох інших. А також економічна рецесія, втрата роботи людьми та інші чинники.

Подібна тенденція і в страховому бізнесі. На сьогодні лише 119 вакансій.

У цій галузі підприємництва спад пояснюється такими основними факторами: зниженням попиту на подорожі, також попиту на дорогі товари, автомобілі, нерухомість та інші, що до кризи купували частіше.  Також пояснюється автоматизацією бізнесу. Якщо декілька років тому потрібно було витрачати час на візит офісу страхової компанії, то сьогодні замість нього чат-бот. Він ставить питання та підбирає поліси. Таким чином компанія економить ресурси на працівниках та оренді офісів, а клієнти отримують вигідні пропозиції.

У деяких галузях, навпаки, стабільно високий попит на працівників. В IT-секторі, за даними robota.ua, 4298 вакансій.

Попит на таких фахівців пояснюється просто: українські бізнеси за власним бажанням або у зв’язку з карантином перейшли в онлайн. Також у бізнесу з’явилося більше запитів на підвищення якості сервісу. Наприклад, до карантину компанії, подеколи працювали вручну. А значить подеколи не стежили за сервісом, вчасно не передзвонювали клієнтами, втрачали і не вміли повертати клієнтів. Тож зрозуміло, чому у компаній з’явився запит на автоматизацію, тому що кожен покупець товарів або послуг на рахунку.

Подібна ситуація з технологами та інженерами – 5970 вакансій. Вони також допомагають компаніям покращуватися. І клієнт-менеджмент – 7693 вакансії, тому що бізнеси запитують автоматизацію для економії ресурсів і працюють над якістю сервісу.

Якщо говорити про нові спеціальності, то стрімко розвивається нова для українського ринку професія грантрайтера (автора грантових заявок для грантових проєктів).  Це явище пояснюється просто: бізнес зацікавлений в нових доступних інструментах фінансування, таких як гранти. Вони дають можливість отримати безповоротні кошти на розвиток бізнесу та інших проєктів від українських і міжнародних фондів, посольств і організацій. А грантрайтери допомагають достукатися до грантодавців якнайшвидше, допомагають презентувати проєкт якісно та, насамкінець, отримати перемогу.

Хто такий грантрайтер?

Для українського ринку праці професія грантрайтера нова, для міжнародного – не зовсім. Якщо в багатьох країнах світу грантові програми використовуються як інструмент для фінансування не один десяток років, то в Україні використовуються після набуття незалежності, 1991 року.

Разом з грантовими програмами з’явилися перші грантрайтери, представники бізнесу або громадських організацій. Вони володіли англійською мовою на високому рівні і писали грантові заявки, вигравали конкурси.

Що робить грантрайтер?

Якщо говорити про професії грантрайтера більш широко, то нині це багатопрофільний фахівець, тому що поєднує в собі ролі

1.Перекладача

Чому: велика частина грантових програм написана англійською мовою. Грантрайтер за запитом клієнта переводить тексти грантових програм, пояснює основні положення

2. Маркетолога

Чому: у донорів є запити, цілі сталого розвитку. Простіше кажучи, глобальні проблеми суспільства. Наприклад, для всього світу глобальний запит – це боротьба з коронавірусом, економічними наслідками пандемії.

Для України – інші запити. Це пояснюється тим, що в інших країнах ці питання або вирішено, або вони відсутні. Наприклад, для України, актуальними є: безпека навколишнього середовища, чистота води, інклюзія, конфлікт на Сході України.

Ці запити грантрайтер розуміє та перекладає мовою підприємців. Якщо виграють, то так би мовити, стають підрядниками проєкту. Ця історія схожа на тендер. Якщо в тендері перемагає найвигідніша пропозиція, то в грантовому проєкті – найсильніша команда.

3. Керівника проєктів

Чому: під час підготовки грантового проєкту ведеться комунікація з великою кількістю виконавців або підрядників. Наприклад, засновники бізнесу і їх співробітники готують документи про реєстрацію та звітність, приклади схожих комерційних або волонтерських проєктів, відгуки клієнтів або партнерів за попередніми проєктами. Їхню роботу та підготовку документів координує грантрайтер.

Також готуються дослідження про проблематику ринку або оновлюються під запит грантового проєкту. У всіх випадках, що з командою бізнесу, що з підрядниками комунікує грантрайтер, контролює підготовку документів і даних для грантової заявки. Наприклад, досліджень проблематики ринку.

4. Стратега

Чому: грантрайтер виконує роль аналітика і приміряє сильні сторони виконавця під запити конкурсу. Він максимально докладно прописує виконання проєкту переможцем, описує всі його сильні сторони з метою зацікавити донора

5. PR-менеджера

Чому: грантові кошти часто виділяються відомими українськими та міжнародними фондами, посольствами, підприємствами. Всі вони зацікавлені отримати не тільки класного виконавця, а й залучити якомога більше уваги до проблеми, грантової програми, донорів та виконавців, яким довірили грантовий проєкт. Тому завданням грантрайтера є ще і просування грантової програми, і грантрайтера після перемоги.

Як отримати професію грантрайтера в Україні

На сьогодні існують три способи отримати професію. Вони залежать від фінансових можливостей та кількості вільного часу.

Якщо це відбувається на курсах, тоді автор грантових заявок працює в групі з досвідченим ментором. Наприклад, в нашій школі, Synergy Academy, студентів вчать досвідчені фахівці, представники фондів та інші, донори, що надають кошти. Вони діляться своїми прикладними знаннями, а студенти тестують на практиці. Студенти під час навчання отримують кошти для своїх проєктів. Наприклад, нинішній потік за останній місяць залучили 8000 грн, $ 23000, $ 57000.

Інші два способи – це робота з ментором або самостійне навчання. Робота з ментором організована на засадах волонтерства. Грантрайтер ділиться знаннями, волонтер виконує частину завдань безкоштовно. Під самостійним вивченням мається на увазі, коли грантрайтер шукає програми самостійно. Тобто пише заявки, робить помилки, витрачає багато місяців, навіть років.

Якщо говорити про кар’єрні перспективи, то в Україні грантрайтери працюють штатно або позаштатно. Так само, у багатьох інших галузях.

Щодо оплати праці: якщо за плечима грантрайтера є хоча б один успішний проєкт, тоді перший рік роботи заробітна плата складе від 500 доларів на місяць. З досвідом від 1 року – $ 1 тис., від 3 і більше років – від $ 2 тис. на місяць.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!