Міста розвиваються, вони зростають, вони в моді. Це призвело до появи таких нових слів, як урбанізм, тактичний урбанізм, міській активізм, urbanspace… Але що насправді означає бути урбаністом? Розбираємося.

Якщо зазирнути у тлумачний словник, можна дізнатися, що урбаніст – це спеціаліст з планування міського простору, який вивчає та вирішує проблеми функціонування та розвитку міст. Але, насправді, це визначення включає в себе величезний спектр різнопрофільних досліджень, навичок, та праці, яка покликана робити наше життя у містах більш комфортним та приємним.

Перші «урбаністичні» праці належать грецьким філософам. Наприклад, Платон описував ідеальну модель міста, розмірковуючи про взаємини між людьми. Аристотель, вивчаючи організацію десятків полісів, зробив розрахунки з оптимальної чисельності населення міст. Саме у Древній Греції була створена Гіпподамова сітка – система планування міст з вулицями, що пересікаються під прямим кутом, яка лягла в основу будівництва сучасних міcт.

В епоху Відродження вчені почали озвучувати норми житлових приміщень, описувати системи вулиць і каналів, а також правила організації торгівлі. А вже, в 1909 році в Лондоні відкрилася перша в світі кафедра міського планування. На сьогоднішній день по всьому світу існує безліч шкіл та освітніх програм, де можна отримати професію урбаніста.

Чим урбаністика займається сьогодні?

Як ми встигли помітити, слово «урбаністика» стало дуже популярним.  Якщо людина хоч трохи цікавиться містом, то її одразу записують в урбаністи. І багато хто думає, що це, в першу чергу, ті, хто активно виступає за велосипедні доріжки та паркові зони.  А між тим, урбаністика допомагає людям різних професій, які працюють над облаштуванням міста (архітекторам, дизайнерам, будівельникам, соціологам, проектувальникам, економістам),  та городянам домовитися і знайти спільну мову. Крім того, урбаністика допомагає розробляти механізми для діалогу жителів міста з владою та вирішувати різні містобудівні конфлікти. За великим рахунком, урбаністи хочуть зробити наші міста зручними і сприятливими для комфортногота щасливого життя.

Автор статті «Чому я називаю себе урбаністом» – Скотт Бонджукян – цитує слова колишнього мера Сіетла Майкла Макгінна: «Урбаністи вважають, що змішування людей та ідей створює багатство у місті. Чому б інакше люди вирішили жити так близько один до одного? Саме тому міста повинні бути відкритими для людей будь-якого походження, етнічної приналежності, раси та класу, щоб максимізувати потенціал людського капіталу».

Що таке міській активізм?

Міській активізм – це спосіб громадянської участі жителів в управлінні своїм середовищем існування, та безпосередні активні інціативи з реорганізації міст з метою покращення умов життя.

Виникнення демократії історично асоціюється саме з містом і його публічним простором. Площі, парки і вулиці є не лише місцями транзиту та життя, але й просторами соціальної взаємодії, де стають можливими політичні акції та протести.

Стати міським активістом може кожен містянин, який має чітку позицію з того чи іншого питання та готовий її відстоювати. Наприклад, київський урбан-активіст Сергій Щелкунов став відомим тим, що відстоював створення пішохідного переходу біля Бесарабського ринку кілька років поспіль, і таки досяг свого. Тож фактично кожен з нас може стати міським активістом навіть без належної освіти та підготовки.

Чи є урбаністика та урбаністи в Україні?

Урбаністика в Україні лише починає розвиватися, все ще базується на місцевих ініціативах та мало підтримується державою. Серед найвідоміших організацій, що займаються урбаністикою, – Агенти Змін, які працюють з інфраструктурою міст, розробляють проекти з покращення та фасилітації користуванням міськими просторами.  Серед їхніх реалізованих проектів – навігація у метро, адресні показчики вулиць Києва, розробка правил вивісок в історичній частині міста, інформаційне відео для Інтерсіті та багато інших ініціатив, покликаних зробити міста України більш комфортними для життя городян.

Інша організація, що займається міськими просторами – UrbanSpace – проект родом з Івано-Франківська, який нещодавно підкорив і столицю. Унікальність його  полягає у тому, що 80% прибутку ресторану направлено винятково на реалізацію громадських проектів та підтримку міських ініціатив.

Не можна не згадати фестиваль кіно та урбаністики 86, організований Надією Парфан, який зробив справжню культурну революцію у Славутичі. Завдяки зусиллям команди 86, у місті почалися реальні зміни – щороку проводяться художні резиденції та культурні івенти, був облаштований простір для ініціатив містян. Славутич став позитивним прикладом культурної децентралізації.

Однією з перших урбан-організацій в Україні є CANactionSchool. На сьогоднішній день вона існує вже 8 років. Команда Володимира Зотова та швейцарського урбан-дослідника Урса Томана проводить міжнародний архітектурний фестиваль та запустила першу в Україні Школу урбаністики, яка займається підготовкою урбаністів, які ініціюватимуть та створюватимуть проекти розвитку реальних міських територій.

Що потрібно, аби стати урбаністом?

Освіта у галузі архітектури, містобудування, дизайну, або інженерії. А головне – бажання змінювати наші міста на краще!

Інші статті по темі: 

Тривала робота на одному місці: чому це проблема?

Опитування: Чи важко вам шукати роботу?

Погляд у 2030 рік: чотири професії, яких ще не існує