Вчіться фільтрувати: основні правила інформаційної гігієни

Щодня ми поглинаємо велику кількість інформації з екранів телевізорів, радіо, газет, інтернету – розвиток технологій цьому сприяє. У багатьох випадках це інформація, яку ми не потребуємо, але все одно пропускаємо її крізь свою свідомість. Значна частина таких повідомлень – негативна. ЗМІ намагаються подати інформацію максимально правдиво, додаючи подекуди візуальний ряд, що шокує та вражає, описуючи та розповідаючи подробиці. Тому нашим завданням є навчитися розпізнавати, та вчасно зупиняти неконтрольований потік інформації, а також захистити себе від ризиків, з якими зустрічаємося щодня.

Про залежність

Наш мозок може сприйняти та запам’ятати велику кількість інформації. Якщо ми щодня чуємо, читаємо і бачимо негатив, відповідно це залишаються у нашій пам’яті. Події, які викликають стрес, тривогу, відчай, інші негативні емоції – це те, що ми можемо отримувати та відчувати щодня через сприйняті повідомлення. Важко повірити, але така інформація може викликати емоційну залежність, тоді розважальні, позитивні програми, відео нам уже здаються не такими цікавими.

Будьте уважними до себе

Насправді не секрет, що нашим мозком можна маніпулювати: непомітні, ненав’язливі медійні прийоми та формулювання дуже поширені. Вони подають інформацію так, як вигідно саме їм.

Що з цим робити? Звертайте увагу на почуття та емоції під час перегляду новин. Якщо відчуваєте, що починаєте гніватися, тремтіти, пітніти, дихання та серцебиття прискорюється, це означає, що ви стресуєте. У такому випадку одразу закривайте новину чи вимикайте телевізор. Якщо відчуваєте, що така інформація впливає на настрій – відмовтеся на деякий час від звичних каналів, сайтів, краще перегляньте легкий фільм, зробіть перерву та відпочиньте.

День-ніч

Намагайтеся не дивитися інформаційну стрічку зранку або пізно ввечері. Так можете налаштуватися з самого ранку на негатив, про який думатимете протягом дня, або він не дасть вам спокійно заснути. Потрібно попрацювати над звичкою не брати в руки телефон чи планшет перед сном. Зробіть це вже сьогодні.

Спробуйте абстрагуватися

Ми здатні співпереживати людям, які опинилися у безвихідних ситуаціях. Спробуйте подивитися на подію з іншого боку: насправді ви тут і зараз, до подій, про які дізналися, не причетні, загрози для вас немає. Якщо абстрагуєтеся, зможете оминути негативні емоції.

Інформаційний детокс

Виберіть дні, в які ви не будете переглядати стрічку новин, натомість візьміть за правило саме у ці дні читати книги – почніть з класики, саморозвитку, успішної побудови кар’єри, психології. Таке перемикання відсторонить від негативу, а натомість принесе додаткові знання, з’являться нові ідеї.

Запитання-фільтри

Якщо виявили перенасичення негативною інформацією або залежність від неї, поставте собі декілька запитань, вони будуть фільтрами, які не пропускатимуть негатив. Наприклад: «Чи буде корисною для мене ця інформація?», «Скільки часу приблизно на споживання інформації я витрачу?», «Що я можу зробити корисного замість отримання цієї інформації?», «Чи можу я чимось допомогти людям, які опинилися в непростій ситуації?». Якщо вже після одного-двох запитань розумієте, що вплинути на ситуацію не можете, то це марна трата часу, сенсу продовжувати немає.

Завжди залишайтеся скептиком

Вчіться перевіряти факти, довіряти лише перевіреним джерелам, краще – не одному, а декільком. Подивіться та послухайте ще чиюсь точку зору: як подає інформацію інший канал/сайт/радіохвиля тощо. Адже можна не помітити та опинитися в епіцентрі інформаційної війни. Будьте пильними, не дозволяйте себе обманювати.

Не розповсюджуйте фейк

Відповідально ставтеся до того, що дізналися. Не пересилайте друзям, колегам, рідним, знайомим фейкові повідомлення. Якщо хочете поділитися інформацією, яку вважаєте важливою, перш ніж поширювати посилання серед знайомих і зробити репост, перевірте її, наприклад, у списку на сайтах, які публікують фейкові новини. Не витрачайте свій час та емоції на читання неперевірених фактів і не пропонуйте це робити іншим людям.

Альтернатива

Ви скажете: «Що ж в такому разі робити? Не весь же час фільтрувати негатив!». Пропонуємо альтернативні варіанти, які допоможуть перезавантажитися.

  • Влаштуйте собі челендж – скажімо, протягом тижня ви маєте переглянути не менше трьох позитивних фільмів або прочитати 200 сторінок книги.
  • Не читайте та не слухайте новини протягом місяця.
  • Почніть освоювати нові навички (наприклад, вивчати іноземну мову).
  • Замініть на тиждень смартфон на звичайний кнопковий телефон.
  • Слухайте музику, займайтеся дихальними практиками, медитуйте (медитація на звук – зосередьтеся на всьому, що чуєте; медитація на емоції – прислухайтеся до свого тіла, зверніть увагу на емоції, які відчуваєте наразі).

У непрості для всього світу часи дуже багато людей поширюють неперевірену інформацію. ЗМІ це підхоплюють, задають свій тон, подекуди нагнітають. Потрібно вчитися зберігати спокій, тверезо та критично сприймати інформацію, відпочивати від тривожних новин, а також вчити це робити своїх рідних та близьких.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також