Існує давній та всім відомий вислів «Реклама – двигун прогресу». Без реклами не може розвиватися жоден бізнес. А робота в рекламі вже давно приваблює фахівців різних галузей. Ми поспілкувалися з Media Director Forward Media Максимом Лень, який розповів про особливості роботи медіа агентства, медійний ринок України та його проблеми, нові професії галузі та свій шлях на посаду директора. Він поділився, що його надихає та розповів, кому підходить робота в медіа агентстві та якими навичками потрібно володіти, аби досягти успіху в професії.

Media Director Forward Media Максим Лень

Про роботу медіа агентства та нові професії галузі

Пане Максиме, розкажіть, будь ласка, у чому полягає робота медійного агентства?

– Не так давно, один з клієнтів досить чітко сформулював мету агентств: «Агентство існує для того, щоб полегшувати клієнту життя». Власне, з цим важко не погодитися – нас наймають для того, щоб своєю експертизою і знаннями ми допомагали клієнту у вирішенні ряду завдань, оптимізації процесів, передбачали поведінку конкурентів – і все це на основі даних.

Чим медіа агентство відрізняється від рекламного?

– Напрямків діяльності рекламного агентства може бути багато – креатив, заходи, PR, медіа. Власне медіа агентство, більшою мірою, займається плануванням і розміщенням реклами, на звичних нашому оку рекламоносіях (ТБ, інтернет, зовнішня реклама). Але в сучасному світі все динамічно, і ринок агентств трансформується.

Зараз все більше і більше медіа агентств наймають штатного креативного директора – людину, яка розробляє концепцію рекламної кампанії бренду на рік і більше. Щоб на зустріч з клієнтом ми приносили не тільки плани і графіки, а повноцінний сценарій активностей – де розміщуємо рекламу, як вона буде виглядати, що це дасть бренду (окрім продажів). Простіше кажучи – пропонуємо повноцінну стратегію.

– Як влаштований медіаринок в Україні?

– Усі ми приблизно розуміємо, який набір медіаканалів – є телебачення, є інтернет, зовнішня реклама, радіо, преса, різного роду «внутрішні» медіа (наприклад радіо та стенди в магазинах і ТРЦ).

Майже всі ТБ-канали об’єднані у чотири великі групи, які продають ефірний час. До речі, на радіо теж чотири групи. У зовнішній рекламі є оператори, які шляхом установки нових конструкцій, збільшують свою адресну програму і таким чином масштабують свій бізнес.

Агентства за допомогою досліджень і софтів підбирають оптимальну пропозицію для брендів, щоб це рішення дозволило виконати поставлені цілі за оптимальний бюджет.

– Які, на вашу думку, проблеми на медіаринку в Україні?

Мабуть, це проблема досліджень і софтів, описаних вище. У нас їх досить мало, особливо досліджень аудиторії, а ті що є – під сімома замками. Безумовно інтелектуальна праця повинна оплачуватися і цінуватися, але ринки розвинених країн якось знаходять цьому рішення та у відкритому доступі мають дуже багато інформації, яку можна використовувати в роботі: починаючи від дослідження поведінки аудиторії, закінчуючи даними моніторингу.

– Які нові професії з’явилися останнім часом у вашій галузі чи з’являться згодом? Можливо, з досвіду іноземних колег.

– Про креативного директора в медіа, я вже розповів вище. Це як раз глобальний тренд, який поки що не надто затребуваний у нас.

В Україні ж зараз утворився високий попит на Data Science фахівців, особливо у світлі пандемії. Оскільки ресурс інвестицій з боку брендів зменшився, маркетинг директорам важливо отримати максимальний ефект від кожної витраченої копійки. Data Scientist, застосовуючи підходи, найчастіше, регресійного аналізу, здатний побудувати модель, яка виявить успішні і не дуже інвестиції в медіаканали, що були проведені раніше. Власне, подібна аналітика може не тільки показати, які медіаканали були ефективні, але і побудувати прогнози результатів бізнесу для різного набору медіаканалів. Тому якщо з Excel і/або мовами програмування ти «на ти», можна сміливо вибирати рекламний ринок для кар’єрного розвитку.

Про власний довід та запоруку успіху в медіасфері

Як ви прийшли до роботи в медійне агентство? Розкажіть, будь ласка, про свій шлях до посади Media Director.

– Це був досить довгий шлях: з перервами, кризами, залишенням ринку тощо. Як би це не дивно звучало, в рекламу мене привела мама (сміється).

Працювати я почав ще в школі, займався продажами реклами на радіо. У цілому продажі – це не моє, але, щоб це зрозуміти, знадобилося кілька років. Після радіо я займався ще продажами зовнішньої реклами, преси та інших носіїв. Навіть намагався продати розміщення на радіо своєму теперішньому директору. Добре, що він цього не пам’ятає (сміється).

До поточного формату роботи я прийшов у 2011 році. Це було невелике рекламне агентство, яке надало мені можливість повернутися на ринок, після трирічної паузи. Після чого з подальшим зростанням обсягу знань і умінь, і почався підйом кар’єрними сходами.

– З якими труднощами у роботі ви стикаєтеся частіше всього?

– З відвертими проявами ознак свого прізвища (сміється).

А якщо без жартів, то складнощів у роботі виникає досить багато – побудовані прогнози виявилися не до кінця правильними, кампанія не дає потрібного результату або в ефірі ТБ каналів банально немає місця для розміщення раніше запланованого обсягу рейтингів.

Важливо пам’ятати, що рішення є завжди, головне підходити до нього з розумом.

Недостатньо місця на ТБ? Добре, цього тижня посилимо інтернет, а наступного – будемо надолужувати телевізійні обсяги. Але це звичайно в ідеальному світі, в реальності все трохи складніше.

– Якими навичками повинні володіти співробітники медіа агентств?

– Так чи інакше, в медіа дуже багато зводиться до розрахунків, прогнозів та математики. Тому людина обов’язково повинна «дружити» з цифрами, мати потужні аналітичні здібності, бути уважною до деталей, оскільки цих самих цифр досить багато.

І особисто моя думка, і вимога – це мати логічне мислення. Іноді потрібно просто оцінити всі деталі з боку і подивитися на логіку висновків, до яких ми прийшли.

– За яких умов ви точно розпрощаєтеся з працівником та кого не приймете на роботу?

– Для мене найгірше – брехня та систематичне повторення одних і тих самих помилок.

Все інше можна виправити або навчити.

– Чи вдається вам та вашим колегам зберігати work-life balance? Чи, можливо, з цим виникають труднощі?

– Досить складне питання для українських реалій. Ми лише вчимося дотримуватися правильного балансу в роботі та житті, медіаринок не виняток. Ми не обмежуємо співробітників якимись рамками часу або обов’язків, намагаємося завжди йти на зустріч в усіх напрямах і питаннях, зокрема особистого характеру. Якщо це не шкодить термінам і роботі, завжди будь ласка.

– Як вплинув карантин на вашу роботу?

– Карантин безумовно вніс свої корективи в нашу сферу, але налаштувати віддалений доступ для всіх співробітників вдалося досить швидко. У квітні і травні у нас навіть був вищий рівень продуктивності. Зараз все вже повернулося більш-менш на свої місця.

Напевно, ми одними з перших на ринку повернулися в офіс і працюємо в штатному режимі з 1 червня.

– Що вважаєте запорукою успіху в своїй професії?

– Уміння визнавати свої помилки і робити з них правильні висновки. Ринок циклічний і через рік-два в новій тендерній роботі з тим самим клієнтом у вас буде шанс виправити ситуацію.

– Що вас надихає у роботі та приносить задоволення?

– Надихає процес створення пропозиції: аналізуєш бриф від клієнта, ставиш питання, уточнюєш деталі в спробі знайти якийсь момент, який наблизить до ідеї кампанії. Кілька розумових сесій з колегами – також вкрай цікавий процес.

Ну і в підсумку результат, коли підготовлена тобою робота спочатку сподобалася представникам клієнта, потім споживачеві, що відповідно вилилося в продажі та виконання планів бренду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!