Одним з ключових каналів сприйняття інформації вважається візуальний. Саме спостерігаючи за тим, як досвідчений фахівець виконує свою роботу, можна отримати багато корисної інформації. Job Shadowing – популярний за кордоном метод навчання персоналу, його, зокрема, використовують під час адаптації працівників, управління талантами та кар’єрою.

Детальніше про те, як цей метод працює, його переваги та як до нього підготуватися, розповімо у матеріалі.

Що таке Job Shadowing?

Job Shadowing (спостереження за роботою) – є одним з перспективних та ефективних методів навчання персоналу. Суть його полягає у спостереженні за діями співробітника компанії та вивченні особливостей його роботи. Спостерігаючи за фахівцем молодий або навіть досвідчений працівник/студент може дізнатися більше та краще зрозуміти конкретну професію, що його цікавить.

Підопічний протягом декількох днів/тижнів постійно знаходиться поруч з досвідченим співробітником компанії у реальній робочій атмосфері, стає його «тінню». Всі запитання, які стосуються робочих моментів, він може обговорювати не тільки зі співробітником, до якого прикріплений, але й з іншими працівниками, а також цікавитися особливостями іншої посади. Існує думка, що майже кожне робоче місце може стати об’єктом Job Shadowing.

Не потрібно плутати Job Shadowing з практикою та стажуванням, де особа виконує певні завдання та доручення. Job Shadowing передбачає спостереження за роботою інших спеціалісті та відсутність власної активності.

Як це працює

Зазвичай ви просто спостерігаєте за тим, як фахівець поводить себе під час роботи, які завдання виконує. Ставите запитання протягом дня/в кінці/після закінчення програми. Можна стати «тінню» будь-якого фахівця організації – від звичайного працівника до менеджера вищої ланки, все залежить від того, які навички, компетенції потрібно сформувати та який період часу ви знаходитеся поруч з фахівцем. Якщо це короткострокова програма – є можливість отримати загальне уявлення про професію, якщо тривала – здобути навички, важливі для роботи.

Переваги Job Shadowing

  1. Допоможе у прийнятті важливого рішення – подобається/підходить вам певна робота чи ні.
  2. Дізнаєтесь, чи відповідають ваші навички професії, чи можна отримані знання в школі, на інших робочих місцях застосувати під час виконання певної роботи.
  3. Чудовий спосіб вирішити, чи хочете продовжувати певну кар’єру перед тим, як надіслати резюме.
  4. Допомагає налагодити контакти у певній галузі. Долучившись до програми, є можливість отримати корисний ресурс, який знадобиться під час пошуку роботи чи стажування.

Хто та як може долучитися до програми?

Job Shadowing можуть організовувати школи та ВНЗ з метою ознайомлення учнів випускних класів та студентів ВНЗ з професіями, які їх цікавлять. Якщо не вдається знайти таку програму у школі/університеті, можете звернутися до кар’єрного консультанта, який допоможе знайти програму. Деякі великі організації та державні установи також пропонують такі програми.

Проте не лише студенти та випускники можуть долучитися до Job Shadowing, це можуть також бути досвідчені працівники, які вирішили змінити професію. Зверніться до кар’єрного консультанта або скористайтеся особистими знайомствами: зателефонуйте друзям, рідним, колишнім колегам, щоб дізнатися, чи можна поспостерігати за ними під час роботи.

Як підготуватися до Job Shadowing

Дуже важливі бажання та готовність приєднатися до програми, лише в такому разі можна отримати від неї максимум користі.

Погодьте графік

Визначте період, зручний для програми. Для студентів ідеальний період – канікули, для працівників – відпустка. Погодьте попередньо дні та години відвідування офісу, наприклад, з фахівцем компанії, який теж може піти у відпустку, на лікарняний, поїхати у відрядження тощо.

Зберіть інформацію

Не полінуйтеся та ознайомтеся з професією, яка вас цікавить, фахівцем, компанією, в якій працює спеціаліст. У вас буде хоча б загальна картина того, чим займається працівник та що це за компанія, так уникнете безглуздих або очевидних запитань.

Дрес-код

Потрібно враховувати правила компанії та відповідно одягатися. Все, звісно, залежить від сфери діяльності та професії. Якщо вас не попередили про дрес-код, уточніть самі у кар’єрного консультанта чи самого спеціаліста компанії, що потрібно одягати.

Список запитань

Звичайно, запитань до спеціаліста щодо роботи у вас буде багато. Щоб не забути нічого уточнити, краще заздалегідь складіть список запитань та дозовано поставте їх. Будьте готові відповідати самі на запитання, що стосуються кар’єрних планів, досвіду роботи, стажування, чому вас цікавить саме ця професія.

Занотовуйте

Не покладайтеся на пам’ять, все одно можете забути щось важливе. Візьміть із собою блокнот та ручку та записуйте важливу інформацію, додаткові запитання, що виникають в процесі.

Підтримуйте зв’язок

З фахівцем, за роботою якого спостерігаєте, залишайтеся на зв’язку. Пізніше, коли розпочнете пошуки роботи, він може допомогти порадами та рекомендаціями. Не забудьте подякувати за досвід та можливість дізнатися про професію більше після закінчення програми.