Оголошення карантину з 12 березня 2020 року було для багатьох українців, як грім серед ясного неба. Паніка у супермаркетах та невтішні новини з екранів телевізорів спровокували власні страхи. У перші дні карантину в Україні ми опитали офісних працівників, які проблеми у них виникли, та як вони пристосовуються до нових реалій.

Діти без нагляду

Згідно з опитуванням, найбільшою проблемою стало закриття шкіл та дитсадків, у зв’язку з чим діти залишаються без нагляду. Особливо гостро ця проблема стоїть для батьків малолітніх дітей, яких не можна залишити вдома одних. Проте і батьки підлітків висловлюють занепокоєння через неплановий тритижневий відпочинок.

За законом, батьки дітей до 14 років мають право на період карантину взяти відпустку, проте без збереження заробітної плати. Для багатодітних сімей або матерів-одиначок передбачена оплачувана відпустка. Перспектива відпочинку у чотирьох стінах за власний кошт мало кого привабила, тому батьки кинулися шукати альтернативу. Пані Ірина звернулася за допомогою до няні та була шокована: буквально за день їх послуги подорожчали вдвічі. Тому тим, хто хоче запросити до своєї дитини няню потрібно бути готовим заплатити 150 грн за годину. До того ж з понеділка знайти її буде набагато важче: директори агенції з підбору персоналу заявили, що вільних нянь з кожною хвилиною стає все менше.

Для багатьох українців послуги няні – занадто дороге задоволення. Тому мамам і татам доводиться ходити на роботу по черзі, кооперуватися з іншими батьками для спільного догляду, брати дитину в офіс або переходити на дистанційну роботу. До речі, влада закликала роботодавців піти на зустріч батькам та зробити можливим поєднання батьківських обов’язків з професійними. Як це проявилося на практиці?

Голова Нафтогаз Україна на своїй сторінці у Facebook відразу повідомив, що працівники, які мають малолітніх дітей та не залучені до безперервних виробничих процесів, після погодження зі своїм безпосереднім керівником можуть працювати віддалено. Компанія robota.ua також потурбувалася про своїх співробітників і дозволила частині з них у період карантину працювати вдома.

«Ми розуміємо, що в період карантину багато співробітників, у яких є діти, опинилися в скрутному становищі. Адже залишити їх ні на кого, а садки і школи закриті. Тому тим співробітникам, у яких є діти дошкільного або молодшого шкільного віку, ми пропонуємо працювати віддалено або за індивідуальним графіком, узгодженим з безпосереднім керівником. Також віддалено працюють всі, хто побував в інших країнах. Протягом 14 днів після повернення в Україну такі співробітники перебувають вдома, не відвідуючи офіс», – наголосила HR BP robota.ua Анна Єрьоміна.

Водночас співробітники інших компаній жаліються, що у них немає можливості працювати віддалено. Їх керівництво негативно реагує на прохання облаштувати дитячі куточки в офісах, за прикладом іноземних компаній.

Дистанційна робота та скорочення

Перехід на роботу поза стінами офісу також провокує чимало незручностей для співробітників і, за словами начальнкиів, погано впливає на результативність праці. Працівників та керівників українських компаній лякає, що в разі загострення ситуації з коронавірусом в Україні частині доведеться працювати віддалено. Тоді вони змушені будуть налагоджувати процеси комунікації, намагатися правильно спланувати свою роботу та посилити кібербезпеку. Іншу частину працівників за таких умов можуть відправити у неоплачувану відпустку. А це тягне втрату постійного доходу, пошук компенсації, велику конкуренцію на ринку праці, який навряд чи буде пожвавлений.

Дорога до офісу

У великих містах переповнений громадський транспорт і без пандемій та карантину викликає мало позитивних емоцій, тепер же дорога на роботу провокує багато страхів та бажання бути продезінфікованим. І хоча КП Київпастранс повідомило про посилений режим прибирання та дезінфекції ще минулого місяця, страхи бути зараженим страшною недугою саме у громадському транспорті не покидають наших громадян.

Аби убезпечити своїх співробітників від можливих хвороб деякі компанії навіть складають списки попутників, щоб дорога до офісу стала комфортнішою та не викликала страхів.

Попри всі незручності, пам’ятайте, що карантин в Україні – тимчасовий захід, спрямований на збереження нашого здоров’я. Зробіть свою дистанційну роботу продуктивною, а час проведеним з дітьми – корисним. А для тих, хто продовжує працювати в офісі, нагадаємо найголовніші правила, що допоможуть не підхопити жодного вірусу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!