«Не варто висловлювати свою думку, Джеймсе, коли тебе не просять. Інакше ти ризикуєш опинитися в безглуздому становищі, зрозумівши, яка цінність твоїх суджень в очах співрозмовника» («Атлант розправив плечі» Айн Ренд).

Часто-густо нам доводиться спілкуватися з людьми, які неодмінно хочуть висловити свою точку зору. Але чи завжди така поведінка коректна? Інколи самому так хочеться розповісти співбесіднику, як правильно вчинити в тій чи іншій ситуації і додати: «Це моя особиста думка». Але все частіше нам доводиться чути: «Тримайте її біля себе».

Тож пропонуємо розібратися, коли висловлювати свою думку потрібно, а коли – краще промовчати.

Правило 1. Сім разів відміряй

Добряче подумайте перед тим, як висловитися щодо того чи іншого питання. Інколи здається, що ваша думка єдино правильна і саме вона вирішить багато проблем. Насправді не обов’язково під час кожної бесіди висловлюватися щодо ситуації, давати їй оцінку та судити співбесідника. Так, висловлюючи власну думку, ми підкреслюємо свою актуальність і значущість, нам потрібно неодмінно продемонструвати, що прочитано немало книг, прослухано чимало лекцій тощо. Але так ризикуєте наштовхнутися на протилежну точку зору, яка може перейти в дискусію, суперечку, перерости в конфлікт. Спробуйте дати об’єктивну оцінку ситуації, не потрібно витрачати час та нерви на доведення своєї точки зору з будь-якого приводу.

Правило 2. Не висловлюйте думку, якщо вона вже ні на що не вплине

Наприклад, вашого друга звільнили з роботи. Ви йому говорите, що він робив неправильно, починаєте розповідати, що потрібно було зробити, аби залишитися на посаді в компанії. Вашому другові й так не солодко, а тут ще й ви зі своєю точкою зору та вже неактуальними порадами. Ризикуєте як мінімум зіпсувати дружні стосунки, а як максимум – втратити друга. По-перше, краще підтримайте його, по-друге, промовчіть, адже ваша думка вже не може вплинути на результат. Вона лише матиме оцінювальний характер, а користі з неї ніякої, окрім вашого самоствердження.

Порада 3. Особисте залишається особистим

Одна справа висловлюватися про робочі моменти, а інша – давати оцінку особистим стосункам. Особисті стосунки – це справа двох: чоловіка та дружини, хлопця та дівчини тощо. Ніхто на 100% не може увійти в положення одного з пари, щоб дати дієву пораду. Так можете лише нашкодити стосункам та залишитися крайнім. Якщо співбесідник захотів висловитися – вислухайте, але не судіть та не давайте поради. Це справа невдячна.

Порада 4. Не висловлюйтеся щодо уподобань та поглядів співбесідника, якщо не розділяєте їх

Дурним тоном вважається, коли ви починаєте висловлюватися про те, що ваш співбесідник робить неправильно, коли: розділяє погляди політичної партії, які вам не близькі; веган – бо ви вважаєте, що він шкодить так своєму здоров’ю або навпаки – вживає м’ясо; слухає музику, читає книги, носить одяг, дивиться фільми, серіали, які вам не подобаються, у нього інше віросповідання тощо. Якщо ваші вподобання розходяться – з повагою прийміть вибір співбесідника, а свою думку залиште із собою.

Навіть якщо вважаєте власну думку єдино правильною, ніколи не ображайте думку інших. Залиште співбесіднику право любити та робити те, що йому подобається.

Правило 5. Виховання дітей – відповідальність батьків

Все, що стосується розвитку та виховання дитини – відповідальність батьків. Крапка. Фрази на кшталт: «А ваш ще не ходить? Дивно, мій в такому віці вже бігав!», «2 роки і ще не розмовляє? Жах! Вам час звернутися до логопеда!», «Вакцинація – зло, хіба не чули? Почитайте останні дослідження, я надішлю посилання!». Кожна дитина розвивається індивідуально. Існують загальні критерії фізичного, емоційного, інтелектуального розвитку дитини, але бувають і винятки з правил. Якщо виникають у батьків певні питання – вони можуть звернутися у медичний заклад до спеціалістів, а вислуховувати вашу думку щодо розвитку своєї дитини у сторонніх не повинні.

Правило 6. Висловлюйтесь, якщо вас попросили про це

Інколи люди самі хочуть почути, що ви думаєте з того чи іншого приводу. Можливо, ви для них є авторитетом, надійним плечем, порадником. Тут для вас горить зелене світло. Вперед! Намагайтеся бути об’єктивним, не маніпулюйте, спробуйте допомогти, а не нашкодити.

Вчіться також бути хорошим слухачем, а не лише висловлюватися. Вміння чути думку інших людей теж дуже важливе.

Правило 7. Висловлюйтесь обережно, якщо ви є лідером думок

Наразі публічні люди: зірки, бізнесмени, блогери тощо є лідерами думок як серед дорослих людей, так і серед молоді. Люди слухають їх, спостерігають за життям, висловлюваннями, поведінкою в різних ситуаціях та хочуть бути схожими на них. Потрібно розуміти свою відповідальність в такій ситуації та обережно висловлюватися, адже люди можуть піти за вами.

А тим, хто спостерігає за лідерами – фільтрувати, тверезо оцінювати ситуацію та мати власну думку, а не сліпо, не обдумуючи, йти за кумиром. Власні погляди, переконання та бачення формують особистість, поважайте думку інших, навіть якщо мова відрізняється від вашої, в кожного своє життя і свій шлях.

Пам’ятайте про те, що поради, запропоновані у матеріалі, загальні, до кожного конкретного випадку потрібно підбирати індивідуальні рішення. Успіхів! Нехай ваша точка зору завжди буде вчасною та потрібною.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!