Виграють завжди команди та чітка стратегія. Чи то спорт, чи то бізнес-виклики. Продуктивний і ефективний той колектив, робота якого нагадує добре налагоджений механізм, де кожен знає свої можливості, розуміє свої завдання та працює над їхньою реалізацією в гармонії з колегами.

Успішно виконувати роботу – це не брати всю гру на себе, а працювати в синергії з колективом. Сила команди полягає у правильному поєднанні навичок, перспектив і підходів до вирішення бізнес-завдань. Кожен займається тим, що вміє робити найкраще, а недоліки навичок компенсуються колегіальними зусиллями. Робота в колективі надихає, підвищує мотивацію та взаємну відповідальність, створює середовище, де люди вчаться одне в одного, а головне – використовують ці знання в інтересах бізнесу.

Тому, командоорієнтованість – це soft skill із переліку «обов’язково». Незалежно від напряму діяльності та рівня посади. Розбираємося, що це таке, чому це важливо, чи всім це потрібно.

Командна робота. Як це?

Компанії очікують від співробітників злагодженої колективної взаємодії, яка дозволить ефективно досягати поставлених бізнес-цілей. Члени команди доповнюють одне одного, плавно обмінюються ролями, знаходяться «на одній хвилі», чітко підхоплюють і продовжують ідеї колег.

Успішний командний гравець – той, хто:

  • Швидко адаптується до колективу та легко пристосовується до загального ритму.
  • Завжди залишається об’єктивним, конструктивним, неконфліктним.
  • Вміє слухати інших, бути гнучким, грамотно переконувати колег у правильності своєї позиції.
  • Не боїться критикувати, може визнати свою неправоту та підтримати ідею колеги.
  • Створює атмосферу поваги, взаємодопомоги, надихає членів команди.
  • Допомагає іншим і вміє приймати допомогу.
  • Уникає деструктивних суперечок, вміє згладжувати конфлікти, готовий іти на компроміс.
  • Управляє своїми емоціями й абстрагується від особистих симпатій і антипатій.
  • Будує свій графік і планує навантаження відповідно до загальних планів і з урахуванням усіх термінів.
  • Не ставить свої амбіції вище інтересів компанії.

Командна робота – це не лише про загальну атмосферу в колективі. Це про ефективну взаємодію, грамотне делегування, налагодження продуктивної співпраці.

Чому це важливо?

Команда – це завжди про внутрішні цілі, пов’язані з розвитком групи в цілому та кожного її учасника зокрема. Тож, хто потрібен команді? Відповідь очевидна – той, хто буде сприяти її розвитку. А завдяки чому це досягається? Завдяки прогресивним, зваженим і своєчасним рішенням.

Для пошуку кращих способів рішень потрібні різні, суперечливі, полярні думки. Потрібні сумніви та суперечки, пекельний обмін поглядами та колективний брейншторм, безліч ідей і стільки ж «ні» на кожну з них. І для цього потрібні ті, хто має свою позицію, хто готовий відстоювати її та не погоджуватися з іншими. Ті, хто буде відкривати нові ракурси та показувати ситуацію з інших сторін, помічати деталі та виявляти помилки.

Командна робота – це не ідилія та відсутність дискусій. Якщо всі учасники мислять однаково, думають як один, швидко знаходять компроміс, підтримують нейтралітет і з усім завжди погоджуються, то це колектив, у якому всі, крім одного, зайві. А вміння працювати в команді – це вміння завжди залишатися конструктивним, дискутувати, але не доводити до руйнівного конфлікту, разом шукати сильні рішення, проявляти повагу до інших і викликати повагу до себе.

Істина – в дискусії. А секрет сильної команди – у взаємодоповненні, беззаперечній повазі та перманентному розвитку. Аксіома, яка працює без винятків.

Не для всіх

Останнє, але не менш важливе, – зрозуміти самому: командний ви гравець або професіонал-одинак. Є ті, чия робота передбачає певну автономність, де необхідно приймати самостійні рішення та досягати індивідуальних результатів. Невміння чи небажання працювати в команді не робить вас поганим фахівцем. Втім, ніколи не пізно працювати над собою та вжитися в амплуа «один за всіх».

Але пам’ятайте, який він – портрет ідеального командного гравця. Це не той, хто з усім згоден, хто не «тягне ковдру на себе». А ініціативний, активний, емпатійний. Тактовний, але наполегливий. Той, хто завжди прагне консенсусу, але вміє конструктивно критикувати; готовий іти на компроміс, але може відстоювати свою позицію. Той, хто розвиває. Себе, колег і компанію.

Секрет успіху простий. Залишайтеся вірними собі та проявляйте повагу до інших – і ви станете гравцем команди-переможця.