Запитайте юриста: компенсація за невикористану відпустку: на що розраховувати працівникам?

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Чи анульовуються невикористані дні відпустки в кінці року? Чи може працедавець не компенсувати невикористані дні відпустки? Яка компенсація за невикористані дні додаткової відпустки передбачена співробітникам, які мають дітей?». Відповіді у нашому новому випуску.

Кирило Бобровний, юрист Golden Share Consulting Group

Про відпустки

Право отримати відпустку гарантується українським трудовим законодавством та безпосередньо Законом «Про відпустки» (далі – Закон). Частина 1 ст. 2 Закону проголошує, що правом скористатися відпусткою можуть українці, які трудяться на підприємствах (власність, діяльність та галузь значення не мають), а також співробітники, які підписали трудовий договір з фізичною особою.

Іноземці та особи без громадянства, мають законне право на відпустку нарівні з громадянами України.

Як зазначено у ч. 1 ст. 3 Закону, коли співробітник звільняється (якщо його не звільняють за порушення трудової дисципліни), йому надається невикористана відпустка з подальшим звільненням (якщо він виявив бажання). Дата звільнення – крайній день відпустки.

Про грошову компенсацію

Якщо співробітник звільняється, законодавство передбачає грошову компенсацію відповідно до кількості днів невикористаної щорічної та додаткової відпусток (ст. 24 Закону).

Також у цій статті зазначено, якщо співробітник виявляє бажання, частину щорічної відпустки можна компенсувати грошима. Водночас тривати відпустки (щорічна та додаткові) не повинні менше ніж 24 к. дні.

Однак, за деякі види відпусток не передбачена грошова компенсація. Зокрема, особам, які не досягли вісімнадцяти років.

Чи може працедавець не компенсувати відпустку?

Ні, не може. У чинному законодавстві відсутній певний обмежувальний термін, після якого невикористані відпустки анулюються, а працівник, відповідно, втрачає право на відпочинок. Тобто, всі невикористані дні відпустки потрібно буде компенсувати грошима.

Роботодавець не має право відмовити працівнику у компенсації. Однак, на багатьох підприємствах існує інша схема: працедавець відправляє співробітника у відпустку по документах, хоча фактично він залишається на робочому місці. У результаті під час звільнення, співробітник офіційно використав відпустку, а тому жодної компенсації йому не передбачено. У такому випадку працівнику краще не підписувати документи, які свідчать про те, що він нібито йде у відпустку, зокрема, заяву та відповідний наказ.

Відповідальність роботодавця

Якщо працедавець не виплачує компенсацію за невикористані дні відпустки, він порушує мінімальні державні гарантії щодо оплати праці. За це йому загрожує штраф: двократний розмір мінімальної зарплати, встановленої на момент виявлення порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу). А також адміністративна відповідальність – зокрема, ст. 41 КУпАП передбачає штраф – від 510 до 1 700 грн.

Компенсація за невикористані дні додаткової відпустки співробітникам, які мають дітей

Дана відпустка є соціальною, а не щорічною, тому надається за календарний рік, а не за пропорційно відпрацьований час.

Якщо співробітник звільняється, він законно може використати таку відпустку в повному обсязі, або розраховувати на компенсацію за всі дні невикористаної відпустки, кількість відпрацьованих днів значення не мають.

Є один важливий момент. Якщо співробітник:

  • звільнився з попередньої роботи та скористався в поточному році правом на таку додаткову відпустку;
  • йому виплатили за цю відпустку грошову компенсацію,

новий працедавець в поточному році грошову компенсацію під час звільнення вже не виплачуватиме.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також