Відьма Заходу з «Чарівної країни Оз» була дуже злою жінкою, робила безліч поганих справ, чим ґрунтовно псувала життя багатьом людям. Для втілення своїх дій вона використовувала крилатих мавп, які творили злі справи за неї, хоч особисто нічого не мали проти тих, кому робили неприємності. Наразі ми нічого не маємо проти приматів, а будемо розбиратися з «летючими мавпами» серед нас.

Терміном «летючі мавпи» (flying monkeys) психологи називають людей, які з власної волі та дружніх почуттів діють від імені агресорів різного типу: аб’юзерів, нарцисів, газлайтерів, маніпуляторів, коли ті обирають чергову жертву і починають розробку.

Летючі мавпи діють від імені агресора, зазвичай з метою образи, дезорганізації жертви, щоб зробити її життя ще більш нестерпним.  Все це робиться заради того, щоб бути в тренді у агресора. Зустрічається такий вид всюди: у сім’ях, робочих колективах, навчальних закладах та навіть у дитячих садках, звідки власне все і починається. А коли летючі мавпи збираються у групи під замаскованим керівництвом агресора, мобінгова кампанія може зрости до трагічних масштабів.

Звідки походять?

Потенційні летючі мавпи самі по собі, поза ситуацією з агресором, нормальні гідні люди. Але такою летючою мавпою може стати будь-хто, повіривши фальші та не розпізнавши підступні дії агресора. Так, мати може прийняти бік аб’юзера-батька і стати летючою мавпою для власної дитини, намагаючись виправити «проблемне дитя», колеги по роботі або одногрупники можуть прийняти бік маніпулятора та довести жертву навіть до звільнення. Звичайно, летючими мавпами стають люди з низьким рівнем критичного мислення, емоційно залежні, невпевнені у собі, нерішучі та боягузливі. Люди, яких легко ввести в оману за допомогою фальшивої прихильності та лестощів.

Як діють?

Головна ціль агресора – створити негативну атмосферу, адже він живиться деструктивом. Група підтримки йому потрібна, аби приховати власні маніпуляції та підтримати позитивний імідж. Летюча мавпа вважає агресора авторитетною людиною, хоче бути потрібним, знаходитись у дружніх стосунках. Тому, аби догодити такій чудовій людині, сприймає за чисту правду його легенди про інших. Агресор вдало цим користується (адже ми пам’ятаємо, що головна риса агресивних та нарцисичних людей – самозакоханість та відсутність навіть найменшої емпатії).

Трохи підготовчої роботи з летючою мавпою (про таку терапію та навіть не здогадується, адже нічого особистого проти жертви не має) і ось вже примат летить виконувати наказ: розповсюдження пліток, негатив у соцмережах, виставлення «бідолашного» агресора як потерпілого від самої жертви, мобінг, підігрівання конфлікту. Адже їх товаришу так було б чудово, якби не ця деструктивна особистість. Тим більше, що після викриття (а раптом…) агресор звернеться до мавп, як до групи підтримки: «Подивіться, що ця погана людина змусила мене зробити!».

Так, жертві, на яку звернені всі ці дії, дійсно не позаздриш. Випади летючих мавп можуть призвести до сильної емоційної травми та втрати здоров’я. Розгубленість, тривожність, зниження самооцінки, гнів, провина, невпевненість – якщо людина відчуває бодай кілька з цих емоцій у процесі спілкування, значить компанія агресора та летючих мавп добре виконує свою справу.

Олена, топ-менеджер:

«Працюючи у своєму відділі, неодноразово помічала пильну увагу з боку працівників бухгалтерії. Моя робота ретельно відстежувалась бухгалтерами (це не було їх обов’язком),  про найменше ускладнення тут же дізнавалось вище керівництво. Дівчата також ретельно відстежували мій час прибуття на роботу та відсутність (у справах чи ні). Я не розуміла, чому та звідки така зацікавленість, ніколи ні з ким з них не конфліктувала. Потім в офісі стала розповсюджуватись інформація з мого особистого життя, помічала як працівники замовкали при моїй появі.

Після виклику до головного керівника, де відбулася неприємна розмова з приводу невчасного звіту, я згадала, як головний бухгалтер радила мені поки не поспішати, бо, мовляв, у бухгалтерів зараз немає часу для його опрацювання. Пішла запитати в головбуха, як так сталося. Розмови про звіт вона, як виявилось, не пам’ятала… Звісно, не чули такого і її колеги. Наступного дня в офісі було тільки й розмов: дівчата з бухгалтерії з прикрасами розповіли всім про мою некоректну розмову з поважною бухгалтеркою. З того дня моє становище в офісі погіршувалось, «летючі мавпи» ще ретельніше знаходили у моїй роботі фейкові недоліки. Мене це виснажувало, я вирішила шукати іншу роботу, адже життя одне. З пошуком все склалося, зараз я працюю в іншому місці. З колишніми колегами ніяких зв’язків не підтримую. Кажуть, у бухгалтерії був справжній тріумф з приводу мого звільнення».

Як реагувати?

Якщо ви зіткнулись з летючою мавпою, пам’ятайте: в принципі, вони непогані люди, вважають себе гарним другом, завжди готовим прийти на допомогу (напасти на вас, жахливу людину, яка заважає другу жити, зіпсувати вам життя і репутацію). Летюча мавпа знаходиться під впливом агресора-маніпулятора, робить для нього «правильні речі». І якщо ви дасте їм різку відсіч, тобто зірветесь, то підтвердите свою репутацію поганої людини, це тільки нашкодить.

То як же поводитись з летючими мавпами? Насамперед будьте чемним та спокійним. Спілкуйтесь з повагою. Єдиний вірний засіб «зняти закляття»  – надати конструктивну інформацію про дії агресора-маніпулятора, водночас не сказавши про нього нічого поганого, тільки факти. Надаючи летючій мавпі інформацію, бажано підтверджену аудіо та відеоматеріалом, щодо реальних дій її друга, ви зможете звільнити її від обов’язків псувати вам життя і навіть залучити до своїх лав.

Як висновок можемо сказати: летючі мавпи є майже у кожному угрупуванні людей, ними становляться навіть люди, від яких такого не очікуєш. Вони працюють на замовника та можуть дуже нашкодити, такі реалії життя. Не дозволимо зробити себе об’єктом виконання завдання. Крижаний спокій, контроль над власними емоціями (а під час провокативних дій вони зашкалюватимуть, тримаймося!), чемність та критичне мислення нам у допомогу. Адже єдиний засіб перемогти негатив – не піддатись йому.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії