Ми звикли називати лідерами керівників компаній, чиновників чи начальників відділу. Але насправді формальні лідери часто можуть не володіти необхідними якостями, і на практиці бути далекими від прописаних посад. До того ж лідерські навички необхідні не лише управлінцям. Лінійні спеціалісти, які мають такі якості, обов’язково досягають успіху: якщо не вертикального, то горизонтального розвитку своєї кар’єри. Тож вирішили назвати найнеобхідніші навички, розвинувши які, ви зможете стати лідером.

Лідер – це людина, яка володіє унікальним поєднанням особистісних навичок та якостей, які спонукають інших слідувати за нею.

Навички лідера

Цілеспрямованість

Кожен лідер повинен мати якусь глобальну мету. Це не про невеликі цілі, які є в кожного і досягаються протягом невеликого відрізка часу. Мета лідера може бути й тривалістю на все життя, він одержимий її досягненням. Часто така мета стоїть як виклик, проте не взятий зі стелі, а продуманий і цілком реально досяжний. Звичайно, лідер не просто має мету стати мільйонером і мріє про це, лежачи на дивані. Він складає шлях до її досягнення і йде ним, ведучи інших за собою.

Здатність до навчання

Лідери – освічені люди, вони мають знання не в одній вузькій спеціалізації. Разом з тим вони не вважають себе всезнайками і постійно прагнуть до розвитку. Якщо лідер займає топову позицію в компанії, це не означає, що він сидить, склавши руки, – він все одно знайде, що потрібно вивчити, адже світ не стоїть на місці. Не впускайте можливості отримати нові знання, це допоможе не лише у вашому становленні як лідера.

Ініціативність

Справжній лідер ніколи не боїться вийти із зони комфорту та ризикнути. Це стосується як робочих справ, так і повсякденного життя. Якщо вчасно не проявити ініціативу, доводиться платити серйозну ціну. Тому коли у вас виникають ідеї, не соромтеся їх виразити, навіть, якщо боїтеся, що їх висміють.

Помилки як можливість

З попереднього пункту слідує наступна навичка: лідер не боїться проявляти ініціативу, бо знає, що помилки – це сходинки до успіху. У нього немає страху перед помилками, перед думкою інших – він йде до своєї мети, оступається і вчиться на цьому, щоб наступного разу зробити краще.

Впевненість

Безумовно лідер повинен мати підтримку серед інших, а її він не зможе отримати, якщо буде невпевнений у власних компетенціях. Без впевненості ви не зможете навіть стояти перед аудиторією, вона допомагає мотивувати підлеглих і вселяти їм віру в краще у кризові часи. Доповнює впевненість і харизма: це вміння красномовних виступів, вміння говорити та слухати, наявність почуття гумору тощо.

Емоційний інтелект

Без цієї навички – нікуди. Лідер має відчувати настрої інших людей, щоб правильно знайти до них підхід: збадьорити, коли вони сумують, або надихнути на роботу, коли все руйнується.

Розвинений емоційний інтелект допомагає чітко розуміти та контролювати свої емоції. Для лідера – стрес неминучий, а отже виникнення гніву, роздратування, паніки тощо – також. Лідер повинен мати стійкість до стресів, бути непохитним у критичних ситуаціях, вміти справлятися з негативними емоціями.

Що ще потрібно знати про лідерські якості?

Вважається, що лідерські якості повинні мати лише керівники, а для лінійних співробітників вони можуть навіть нашкодити. Така ситуація можлива лише в компаніях, де корпоративна культура не передбачає кар’єрного росту. Але таких підприємств меншість. У решті випадків ваші лідерські якості допоможуть у розвитку кар’єри: якщо ви і не хочете керувати людьми, то горизонтальний ріст так само передбачає постійне навчання, ініціативність, впевненість, розвинений емоційний інтелект.

Якщо ви маєте чимало досвіду у сфері, проте без керівних посад, а претендуєте на управлінця, то просто вказати в резюме «наявність лідерських якостей» – буде мало. Додайте туди, наприклад «досвід керівництва групою підлеглих у рамках проєкту», «формування команди», «збільшення продажів». Досвідчений рекрутер також зможе зробити висновок стосовно ваших лідерських якостей під час співбесіди: як ви говорите, наскільки впевнені в собі, як себе презентуєте. Тому покращення комунікативних навичок зможе зробити вас на крок ближче до лідерських позицій.

Якщо ви помітили, що вже володієте деякими з лідерських якостей і хочете просуватися у цьому напрямку – починайте розвиватися вже сьогодні. Адже поки психологи сперечаються: лідерство – вроджена якість чи набута? – ви можете стати тим, ким давно мріяли.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії