Маніпуляторами називають людей, які досягають власних цілей обхідними шляхами використовуючи інших, надаючи їм при цьому моральних та матеріальних збитків. Свої наміри вони зазвичай ретельно маскують. Людині, яка стає об’єктом уваги, потрібен час, аби відчути маніпуляцію і взяти ситуацію під контроль. Маніпуляторами використовуються власні схеми у вигляді інтриг, наполегливої уваги або тиску на жалість.

Серед трьох найбільш розповсюджених типів маніпуляторів: «рятівник», «переслідувач» та «жертва», останній – найпідступніший. Наразі будемо розбирати третій тип – маніпулятора, який позиціює себе як жертву обставин, до яких причетні конкретні люди: діти, батьки, родичі, друзі, оточення.

Ознаки маніпулятора-жертви

Маніпулятора-жертву від звичайного скиглія (постійний негатив та пошук «стіни плачу», в окремих випадках) відрізняє намір використати свій стан «у мене все погано» для досягнення корисних цілей.

  • Найрозповсюдженіша ознака маніпулятора-жертви – він постійно жаліється: на роботу, на життя, на родичів, які не допомагають, на здоров’я, на весь світ. Ціль – досягти від вас результату, вигідного для нього. Людині, яка потрапила на гачок, спочатку дуже хочеться йому допомогти, взяти під своє крило та покращити його життя.
  • Може бути у будь-якому образі: старенька бабуся, безнадійно хвора людина, менеджер-невдаха, мати, батько, друг, якому потрібна допомога.
  • Діє приховано, не наполягає, відверто не оголошує свої прохання, маскує їх під скарги.
  • Позиціює себе як добру людина. Йому потрібно бути хорошим і зберігати цей імідж, адже його «доброта» – це теж зброя, вона має бути оцінена, за неї потрібно заплатити (очікування гарантованої оплати за власні страждання та працю видають корисливу людину, яка намагається стягнути належне їй).
  • Тисне на жалість («Не можу», «Мені тяжко») і розвиває відчуття провини («Добре тобі, а у мене…»).

Механізми впливу

  • Ставлення до суб’єкта уваги, як до боржника: «Я тобі допомагав», «Я стільки для тебе зробив!». Маніпулятор-жертва робить акцент на своїх досягненнях, використовує власні добрі справи як важелі впливу.
  • Шантаж. Крім скарг на життя, маніпулятор-жертва майстерно запевнить вас, що його життя у ваших руках. Лише ви зможете його врятувати від проблем. Таким чином досягаючи виконання для них багатьох справ: від дрібної та значущої роботи, до безповоротної фінансової допомоги.

Як протистояти маніпулятору-жертві

  • Не переймайтесь скаргами та зрежисованим сюжетом. Сприймайте ситуацію маніпулятора-жертви з позиції критичного мислення: «Чи насправді все так погано у цієї людини?».
  • Не ставайте на «шлях боржника», не погоджуйтесь на нерівноцінний обмін – дасть на копійку, забере тисячу. Не приймайте від таких людей послуги та подарунки.
  • Якщо вас часто намагаються звинуватити у невдячності та відсутності співчуття, абстрагуйтесь і припиніть спілкування. У випадку з близькими родичами – поговоріть відверто, поясніть власну життєву позицію.

Часто маніпуляторами-жертвами стають близькі люди. Добре ставлення до них роблять нас вразливими. Саме цього й прагнуть маніпулятори. Дуже важливо усвідомлювати проблему та зрозуміти, що зміни на краще залежать від нас самих. Будьте уважними під час спілкування та нехай воно приносить тільки задоволення.