Модернізація ринку праці: 8 професій постпандемічного майбутнього

Світовий ринок праці трансформується під впливом глобальних процесів. Як деякі робочі місця зникають в результаті автоматизації та роботизації, так інші посади з’являються під впливом діджиталізації та глобальної пандемії. Говоримо про нові професії, які змінять ринок праці до 2030 року.

Протягом останніх кількох років Cognizant Center for Future of Work публікує серію звітів про робочі місця майбутнього, що пропонують нові професійні ролі. Прогнозується, що вони з’являться протягом наступного десятиліття та будуть ключовими для бізнесів і співробітників у всьому світі. За даними Всесвітнього економічного форуму, пандемія прискорила тенденції трансформації та призвела до того, що деякі з цих робочих місць уже стають «роботою сьогодення».

Розповідаємо про професії найближчого майбутнього, які з’являються на світовому ринку праці під впливом COVID-19. У нашому матеріалі – ключові тези зі статті Top 10 Jobs of the Future – For 2030 And Beyond.

Директор з дистанційної роботи

До 2020 року менше ніж 5% компаній у світі впроваджували політику віддаленої зайнятості. А під час пандемії керівники стали вимушені керувати тисячами співробітників, які працюють із дому. Сьогодні це стало вже загальноприйнятою практикою. І тепер, коли всі очікують, що після пандемії віддалена робота залишиться нормою, компанії прагнуть максимально оптимізувати цю модель співпраці.

Організації продовжують впроваджувати гнучкий гібридний формат роботи. І щоб забезпечити високу ефективність такої моделі, деякі технологічні компанії (GitLab, Facebook, Twitter, Quora та інші) вже створили нову посаду, присвячену питанням віддаленої співпраці. Директору з дистанційної роботи буде доручено утримувати віддалених співробітників на одному рівні з офісним персоналом, щоб перешкоджати розвитку дворівневої класової системи. Тож, посада фасилітаторів із дистанційної зайнятості – це не футуристична професія далекого майбутнього, а те, що вже зараз стає нашою реальністю.

Менеджер з дизайну розумного дому

Наші будинки та квартири вже оснащені передовими технологіями, а головний урок пандемії для багатьох полягає в тому, що «наше житло – наша фортеця». Стрімке збільшення кількості менеджерів з дизайну розумного дому очікується в міру будівництва та модернізації будинків зі спеціальними приміщеннями для домашнього офісу.

Так, прогнозується, що дизайнер розумного дому стане однією з ключових професій майбутнього до 2030 року. Крім того, міжнародна робоча група, яка спонсорується Apple, Google, Amazon та іншими технологічними гігантами, вже наприкінці цього року розпочне сертифікацію пристроїв smart home з використанням мережевої технології Matter. Це є потенційно важливим кроком на шляху до поширення нової технології та нової професійної ролі.

Консультант із занурення в XR

У зв’язку з епідемією стався спалах активності у сфері цифрових технологій. Розширена реальність (XR), до якої належать віртуальна реальність (VR), доповнена реальність (AR) і змішана реальність (MR), стала більш популярною серед споживачів і стає все більш популярною серед брендів, що прагнуть інновацій і охоплення прогресивної аудиторії. Збільшення використання мобільних пристроїв і користувачів онлайн призвело до зростання кількості споживачів, які застосовують XR по всіх вертикалях: відеоігри, розваги, функції AR в соцмережах, віртуальні примірки та покупки тощо.

Консультанти з занурення в XR працюватимуть з технічними художниками, а розробка програмного забезпечення, навчання та спільна робота з персоналом призведуть до масового розгортання найкращих у своєму класі AR та VR. Крім того, ці технології також активно застосовуються для командної роботи або учнівства з метою підвищення продуктивності робочих процесів.

Архітектор робочого середовища

Все, від перевірок стану здоров’я до поїздок на ліфті, в післяпандемічній архітектурі офісів зазнає серйозного переосмислення. Важливість добробуту співробітників і те, як підходи компанії можуть на це вплинути, тепер мають вирішальне значення для майбутнього робочих процесів.

Фахівець з архітектури робочого середовища тепер вирішуватиме такі завдання: повернення співробітників в офлайн, вакцинація та масковий режим, контроль за кількістю людей в офісі, а також забезпечення відповідного дистанціювання та впровадження моделей віддаленої чи гібридної роботи.

Детектив даних

Вакансії для фахівців з даних залишаються найбільш стрімкими у високотехнологічному сегменті алгоритмів, автоматизації та штучного інтелекту згідно з даними Cognizant Jobs of the Future з моменту його створення. А в першому кварталі 2021 року спостерігалося зростання кількості посад ще на 42%.

Так, аналізуючи робочі місця майбутнього до 2030 року, бачимо, що наука про дані, як і раніше, залишатиметься важливою компетенцією. А детективів даних сьогодні на ринку дуже мало.

Прогнозник кібер-катастроф

Крім COVID-19, ще однією катастрофою 2020 року став натиск як масштабних державних кібератак, таких як Solar Winds, так і окремих зловмисників, що поширюють експлойти програм-вимагачів. Можливість прогнозувати такі події сьогодні має вирішальне значення. Індекс CJoF підтверджує це: кількість вакансій для прогнозистів кібербезпеки зросла на 28% вже в першому кварталі 2021 року.

Архітектор Tidewater

Глобальна зміна клімату та підвищення рівня моря все ще залишаються серйозними проблемами. Архітектори Tidewater працюватимуть з природою, а не проти неї, у деяких найбільших будівельних проєктах 21 століття. А згідно з індексом CJoF, кількість вакансій на ці посади зросла на 37% у першому кварталі 2021 року.

Менеджер зі взаємодії «людина-машина»

Зростання кількості роботів на робочих місцях триває. Менеджери зі взаємодії «людина-машина» працюватимуть на перетині людей і роботів та створюватимуть безперешкодну взаємодію. Вже сьогодні вакансії цього профілю, як-от техніки-роботи, збільшилися вдвічі.

Є й інші посади, роль яких зростатиме залежно від тенденцій. Так, очевидним є зростання потреби в домашніх медичних помічниках, лікарях, медсестрах та інших фахівцях сфери охорони здоров’я та безпеки.

І хоча неможливо точно передбачити, як саме глобальні ринки праці будуть відновлюватися після пандемії, компанії можуть і повинні використовувати ці процеси як призму, що дозволить їм планувати наперед. Пандемія навчила всіх нас, що треба вміти передбачати зміни й адаптуватися як до технологічних інновацій, так і до світових криз.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також