Наше трудове майбутнє – чотириденний робочий тиждень, скорочений день і гнучкий графік

Світовий досвід, експертний погляд, перспективи – ключові тези зі статті The Future Of Work Will Be Five-Hour Days, A Four-Day Workweek And Flexible Staggered Schedules.

Ще кілька років тому ніхто не міг і подумати, що майже кожен офісний співробітник буде працювати з дому та робити це не менш продуктивно. Ви б не повірили, якби вам сказали, що сучасні відеотехнології дозволять віддаленим працівникам з’єднуватися з колегами настільки легко й ефективно, що це стане звичним форматом командної роботи.

Минулий рік зруйнував міф про те, що людям необхідно щодня приходити в офіс. Настав час протистояти й іншим табу. Організація робочого процесу після пандемії має включати п’ятигодинний робочий день, чотириденний робочий тиждень і гнучкі графіки, коли люди приходять і йдуть залежно від їхніх життєвих потреб. Це також призводить до впровадження віддалених і гібридних моделей.

П’ятигодинний робочий день

Що відбувається в офісі насправді? У кожного є колега, який щоразу запізнюється на роботу з непереконливими виправданнями, а через годину вже збирається на обідню перерву. Це відбувається день за днем і підтримується тисячами таких самих співробітників по всьому світу. В офісі стільки часу витрачається даремно.

Є альтернатива: компанії можуть запропонувати чотири- або п’ятигодинний робочий день. Компроміс полягає в тому, що доведеться вчасно приходити, старанно працювати, не відволікатися та весь час залишатися зосередженими.

Кинути виклик традиційному графіку та запровадити скорочений робочий день вже пробували кілька компаній. Серед них – німецька Digital Enabler і каліфорнійська Tower Paddle Boards. Ідея полягає в тому, що при правильному підході можна виконати весь обсяг роботи за п’ять годин. Очікувалося, що співробітники будуть настільки мотивовані та продуктивні, що вже в обід вони будуть вільні. Стефан Арстол, генеральний директор Tower Paddle Board, переконаний: «Те, що ви сидите за своїм столом вісім годин, не означає, що ви продуктивні. Навіть найкращі спеціалісти, ймовірно, відпрацьовують лише 2-3 години реальної роботи».

Так, п’ятигодинний робочий день був призначений для більш ефективного управління енергією шляхом скорочення робочого часу. Такий підхід створює періоди підвищеної продуктивності, а п’ятигодинний робочий день – це вимушений ефективний тайм-менеджмент.

Однак, як показала практика, скорочений робочий день призводив не лише до надзвичайно напруженого режиму та сильного тиску на співробітників, а й до руйнування корпоративної культури. Крім того, Лассе Райнґанс, генеральний директор Digital Enabler, бачив ще одну проблему: «Я думаю, що вперше в кар’єрі у працівників з’явився час повернутися додому та подумати, що вони насправді хочуть зробити для себе».

І хоча світовий досвід втілення цієї концепції демонструє неоднозначні результати, з чогось точно потрібно починати.

Чотириденний робочий тиждень

Безліч компаній і країн вже намагалися впровадити таку модель організації робочого процесу. Microsoft Japan експериментувала зі скороченою програмою робочого тижня Work-Life Choice Challenge 2019 Summer. Компанія надала своїм працівникам можливість «вибирати різні гнучкі моделі в залежності від умов роботи та життя». Очікувалося підвищення продуктивності та морального духу при скороченні робочого часу. Результати експерименту були надзвичайно позитивними: працівники стали щасливішими та на 40% більш продуктивними.

Іспанія раніше оголосила, що буде експериментувати з чотириденним робочим тижнем. Уряд погодився на 32-годинний робочий тиждень у тестовому режимі протягом трьох років без скорочення зарплат.

Санна Марін, прем’єр-міністр Фінляндії, раніше вже виступала за скорочення тривалості робочого часу: «Я вважаю, що люди заслуговують на те, щоб більше часу приділяти своїм рідним, хобі й іншим аспектам життя. Це може стати наступним кроком для всіх нас у трудовому житті».

Unilever, британська компанія з виробництва споживчих товарів, також провела випробування чотириденного робочого тижня. Гігант харчових продуктів і товарів повсякденного попиту продовжує виплачувати співробітникам компенсацію за повні п’ять днів, хоча вони працюють тільки чотири. Нік Бенгс, директор Unilever у Новій Зеландії, сказав: «Ми сподіваємося, що в результаті випробування Unilever стане першою глобальною компанією, яка впровадила методи роботи, що забезпечують відчутні переваги для персоналу та бізнесу».

Гнучкий робочий графік

Спалах COVID-19 зробив нас більш усвідомленими з точки зору турботи про своє здоров’я – карантинні обмеження, соціальна дистанція, масковий режим, вакцинація. Хіба для компаній немає сенсу пропонувати гнучкий графік роботи?

Великою проблемою під час пандемії стало те, що матері були змушені звільнятися, щоб піклуватися про дітей. Гнучкий і поетапний графік роботи може згладити такі проблеми.

Всі ми погодимося, що поїздки в офіс і додому, які можуть займати кілька годин щодня, надзвичайно стомлюють і виснажують. Опинившись удома, залишається так мало часу на те, щоб побути з сім’єю. Ці повсякденні труднощі життя та роботи і є причинами стресів, зловживання алкоголем і високого рівня розлучень.

Впровадження віддаленої роботи, скорочених робочих днів і тижнів може змінити все наше життя. Люди стануть більш розслабленими. У них буде більше свободи та більше контролю над своїм життям. Завдяки гіг-економіці стало популярним працювати де завгодно та коли завгодно. Компанії випробують віддалені формати, гібридні та гнучкі години, поділ роботи, чотириденні робочі тижні, п’ятигодинні робочі дні й інші ініціативи, щоб зробити співробітників щасливішими і зберегти їхній ентузіазм.

Для багатьох наявність цих можливостей забезпечить більш здоровий баланс між роботою й особистим життям. Ці тенденції будуть швидко посилюватися, оскільки компанії усвідомлюють, що це найкращий спосіб залучення й утримання співробітників.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!