Запитайте юриста: неоплачувана відпустка на період карантину – погоджуватися чи ні?

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Роботодавець наполягає на неоплачуваній відпустці на час карантину, чи має право працівник не погоджуватися? Чи можна піти у таку відпустку двічі: під час карантину та після (оскільки дні відпустки будуть використані)?». Ці та інші актуальні питання коментують експерти-юристи.

 

Ольга Сікорська, юрист трудової практики київського офісу Baker McKenzie

Мар’яна Марчук, юрист трудової практики київського офісу Baker McKenzie

Неоплачувана відпустка та карантин

Так, співробітник може не погоджуватися іти у неоплачувану відпустку на період карантину, адже законодавством не передбачений такий його обов’язок.

За загальним правилом, для відпустки без збереження зарплати необхідна заява працівника. Відповідно до статті 26 Закону та статті 84 Кодексу, така відпустка надається за згодою між співробітником та роботодавцем. Отже, якщо працедавець примушує працівника взяти неоплачувану відпустку, його дії є незаконними.

Таку ж позицію займає Мінсоцполітики у Листі – якщо роботодавець примусово відправляє співробітників у відпустку без збереження зарплати, він грубо порушує трудове законодавство. Отже, якщо компанія в умовах карантину не може забезпечити працівників роботою (зокрема, з дому), за відсутності коштів для виплат, роботодавець може тільки обговорити з працівниками можливість надання їм неоплачуваної відпустки. У разі відмови працівників, компанії доведеться шукати інші шляхи оптимізації господарської діяльності (зокрема, скорочення штату).

Двічі у відпустку

Працівник зможе використати відпустку без збереження зарплати двічі (або більше). Це стало можливим завдяки Закону, який Верховна Рада прийняла 17 березня поточного року для того, щоб підтримати бізнес у зв’язку з поширенням COVID-19. Відповідно до Закону, період, коли співробітник знаходиться у відпустці без збереження зарплати протягом карантину, не включається у строк відпустки без збереження зарплати, передбачений законодавством (не більше 15 к.д./рік).

Отже, працівник, який пішов у неоплачувану відпустку на час карантину, матиме ще 15 к. днів відпустки без збереження зарплати після його закінчення.

Нагадаємо, що законодавством (ст. 25 Закону) також передбачений перелік випадків, коли працівникові має надаватися неоплачувана відпустка обов’язково. Тривалість таких відпусток також ніяким чином не зменшується, якщо співробітник іде у відпустку без збереження зарплати на період карантину.

Чи можна працювати віддалено та не підписувати заяву про неоплачувану відпустку?

Щоб працівник міг працювати віддалено, не потрібна заява про неоплачувану відпустку.

Сама по собі відпустка (неоплачувана чи оплачувана, зокрема, надана у період карантину) не передбачає виконання під час неї посадових обов’язків працівником. Виконання працівником роботи, зокрема, дистанційно, передбачає її оплату роботодавцем (ст. 21 Закону).

Вимога роботодавця виконувати роботу під час відпустки без збереження зарплати є грубим порушенням законодавства, зокрема, права на відпочинок та оплату праці.

Якщо працівник бажає працювати дистанційно під час карантину, то він має звернутися до працедавця з відповідною заявою з проханням про переведення у режим надомної праці постійно або на певний період (наприклад, до закінчення оголошеного Урядом карантину). Якщо працедавець згоден на це, а посада працівника дозволяє виконання роботи поза офісом, має видати наказ про переведення працівника у режим надомної праці та здійснити деякі інші обов’язкові кроки. При встановленні працівникам режиму надомної праці, роботодавці повинні керуватися Положенням.

Право роботодавця доручити співробітнику виконувати вдома роботу на час карантину або обмежувальних заходів, що пов’язані із поширенням COVID-19, передбачене Законом. Тому, переведення працівників на надомну працю є одним із варіантів організації робочого процесу в компанії на час карантину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також