Коли все місто засинає, прокидається не лише мафія, а й працівники нічної зміни. Існують безліч професій, які передбачають роботу лише вночі або ж чергування нічних та денних змін. Проте людський організм запрограмований на активну діяльність удень та відпочинок вночі. Саме під час сну виробляється гормон мелатонін, який відповідає за роботу ендокринної та серцево-судинної систем. Найактивніше він виробляється від півночі до 2:00 ночі, тож нічний сон допомагає нам бути здоровішими. Тому аби нічна зміна не створила вашому здоров’ю безліч проблем, потрібно дотримуватися певних правил – розповідаємо яких.

Нічна зміна за законом

Для початку відзначимо, що згідно зі статтею 54 КЗпП України під час роботи у нічну зміну її тривалість зменшується на одну годину. Хоча є примітка, що нічна зміна може зрівнятися з денною, якщо це необхідно за умовами виробництва (наприклад, безперервне виробництво) або ж за змінних роботах у шестиденному робочому тижні. Якщо співробітник працює лише у нічні зміни, то тривалість його роботи не скорочується.

Встановлена законодавством нічна зміна – це час від 22 вечора до 6 ранку. До роботи у цей час не можна залучати вагітних жінок та тих, хто мають дітей до трьох років, неповнолітніх осіб. Також важливо, що законом передбачена вища оплата за роботу в нічний час. Вона має бути не нижчою, ніж 20% окладу за кожну годину роботи.

Правило №1 – Режим

Для комфортної роботи вночі найперше потрібно дотримуватися правильного режиму. Людина потребує 8 годин сну, тож аби бути здоровим намагайтеся відпочивати достатню кількість часу. Після нічної зміни лягайте спати на годин 5-6, створивши правильну атмосферу (темнота у спальні, прохолодне та вологе повітря, зручне ліжко тощо). Далі ляжте відпочити ще на 2-3 години перед початком нової зміни. Таким чином вашому організму вдасться найкраще відновити сили та не хотіти спати на роботі.

Для тих, хто чергує нічні та денні зміни, радять висипатися перед нічною зміною і дозволити собі спати, скільки хочеться після неї.

Правило №2 – Здоровий спосіб життя

Під час роботи у нічну зміну як ніколи важливо правильно харчуватися. Варто пам’ятати, що швидкість метаболізму вночі знижується, тому солодка кава з печивом принесе більше шкоди, ніж вранці. Щоб не їсти уночі шкідливої їжі – правильно повечеряйте. До такої вечері повинні увійти білки та вуглеводи: не жирне м’ясо, яйця, продукти з цільного зерна, овочі. Нічних перекусів має бути мало і вони повинні бути легкими. Уникайте солодких напоїв та надмірної кількості кави, краще віддайте перевагу воді. Після нічної зміни не лягайте спати на голодний шлунок, але й не їжте нічого важкого для травлення.

Після зміни та відпочинку займайтеся спортом. Регулярні фізичні заняття не лише допомагають залишатися у формі та знешкодити нічні перекуси, а й збільшують енергію, покращують настрій та позитивно впливають на сон.

Пам’ятайте, що працівники нічної зміни більше ризикують отримати проблеми зі здоров’ям, включаючи діабет, ожиріння та серцеву недостатність. Тому не нехтуйте профілактичними оглядами у лікаря.

Правило №3 – Продуктивність

Під час роботи у нічну зміну продуктивність зазнає чималих випробувань. Тож аби робота приносила результат, увімкніть якнайбільше світла. Воно посилає сигнали до мозку і змушує його залишатися бадьорим та працювати. Краще зосередитися допоможе невеликий відрив від роботи. Можете прогулятися офісом чи вийти на вулицю, поговорити з колегою або пограти у настільний футбол. Такі невеличкі перерви допомагають краще концентруватися на роботі, яка вже починає хилити на сон.

Правило №4 – Відпочинок

У свій вихідний не намагайтеся постійно відсипатися та не змінювати горизонтального положення – так ви лише нашкодите налагодженому режиму. Краще зустріньтеся з друзями або проведіть активний день з рідними. Підтримуйте соціальні зв’язки, попри різні режими. Так ви мінімізуєте ризик виникнення депресії та зможете насолоджуватися життям вночі та сном удень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!