Так вже історично трапляється, що у скрутні часи активізуються псевдороботодавці, які намагаються вводити в оману довірливих пошукачів. Розуміючи, що під час складних ситуацій з’являються люди, які згодні на будь-яку роботу та не сприймають критично інформацію від роботодавців, вони намагаються цим скористатися. Нинішня диджіталізація лише спрацьовує на користь таких шахраїв, тому що вони намагаються діяти анонімно або через підставних осіб.

Ми вже бачимо, що на теренах соціальних мереж почастішали пропозиції на кшталт:

Пропонуємо роботу на дому! Тільки по Україні. Вакансія: агент *** банка. Робота легка і впоратися з нею може кожний. Вік від 16 років. Ніяких затрат. Вільний графік роботи. Хороший дохід кілька разів на місяць. Це може бути як основна робота, так і додаткова. Не потрібні особливі знання. Робота вдома, за комп’ютером. Зарплата від 2000 грн. Потрібно тільки бажання працювати!

Що не так з цією пропозицією?

Як правило, подібні вакансії вкрай розпливчасті, але привабливі – не  потрібно стажу роботи або досвіду конкретних навичок, водночас обіцяють хороший прибуток. Наголошується, що робота легка та з нею впорається кожний, немає обмежень за віком або проживанням. Іноді така вакансія «прикривається» якимось відомим банківським або іншим фінансовим брендом, іноді роботодавець вказує себе як дилера відомої торгівельної або виробничої корпорації (яка в більшості випадків і гадки не має про такого дилера).

Людина, яка шукає роботу, має певні маркери пошуку, які, як ключові слова, вказуються в опису вакансії – тому майже кожна така об’ява містить такі словосполучення:

  • «хороший дохід»,
  • «легка робота»,
  • «ніяких затрат»,
  • «впоратися може кожний»,
  • «вільний графік» тощо.

Ці слова викликають у пошукача довіру й він відгукується на таку пропозицію. Оскільки робота не описується конкретно, людина задає уточнювальне питання, проте під цим постом чіткої відповіді не отримує. Натомість потенційний роботодавець зв’язується з нею в особистих повідомленнях та продовжує спілкування з потенційною жертвою. Якщо подивитися на тих, хто публікує такі пропозиції, судячи з інформації в профілі, вони не є фахівцями з підбору (або не афішують свою роботу) і не вказують свої місця роботи. У них майже немає особистих фото.

Що буде, якщо я погоджуся?

1. Вас запросять на тренінг

Робота є, ось вона, майже в руках. Але треба дечому навчитися – програмі, на якій зароблятимете гроші, або іншим технічним нюансам. Коштує такий тренінг небагато – декількасот гривень, йде недовго, після нього іноді треба здавати іспит. Ситуація з іспитом – зрозуміла: ви його або не здаєте, або треба ще раз здавати вже за гроші..

2. «Роботодавець» зникне після оплати курсу навчання

Навчання ви проходите, а роботодавець… зникає. Ви пишете контактній особі, намагаєтеся зателефонувати, але марно.  Все, що він від вас хотів, він вже отримав, тому продовжувати з вами комунікацію не буде.

Альтернативний варіант – ви починаєте працювати, але виходить погано (з точки зору роботодавця), тому вас «звільняють»

3. Вам платять лише частину грошей

Ще один варіант – це коли вашу працю використовують безкоштовно або за півціни. Себто, ви сумлінно працюєте і від роботодавця немов би немає претензій до якості або кількості зробленого вами. Але це тільки до дня зарплати, який ще може не настати.

Перша ситуація – коли ви на випробувальному терміні маєте отримати все вже після проходження випробування, але, звісно, його не проходите, тому не отримуєте нічого. Друга ситуація – вам виплачують жалюгідні копійки, бо ви робили все не так. Або виплачують частину та починають «годувати обіцянками» – «ось тільки гроші від клієнта отримаємо», «забарився грошовий переказ», «проблеми з банківським рахунком» тощо. І поки ви довірливо чекаєте, коли халепа скінчиться, та продовжуєте сумлінно працювати, ваш шахрай-роботодавець задоволено потирає руки.

Що робити?

Якщо ви бачите дуже привабливу пропозицію від невідомого роботодавця, витратіть дещицю часу, аби «нагуглити», чи не було халеп у тих, хто на неї вже відгукувався. Краще дивитися саме пропозиції, бо роботодавці цього кшталту, як метелики, дуже часто змінюють назву та вид діяльності.

По-друге, якщо вам ще до роботи намагаються запропонувати щось платне – навчання, придбання обладнання, комплектуючих для роботи тощо – одразу зрозумійте, що фактично ви ці гроші даруєте незнайомим людям. Якщо вам їх не шкода, дійте.

Третє зауваження – якщо ваша праця ніяким чином не оформлена – переписка у Viber або Messenger не рахується – доказати наявність трудових відносин та можливість отримання грошей за цю працю дорівнює нулю. Якщо у вас немає паперового документу у форматі договору на надання послуг, трудового договору тощо, підписаного та проштампованого роботодавцем – це ви даруєте йому власну працю. А він вже буде вирішувати, чим за неї віддячити. І чи віддячувати взагалі.

І насамкінець – часи зараз непрості, думки обсідають одна другої страшніша. Але чим більшу паніку ви собі навіюєте, тим більше шансів, що ви не зможете критично сприймати інформацію про нову роботу та втрапите в халепу. Тому краще віддати перевагу реальній вакансії, хоч і не такій привабливій, аніж купитися на шахрайську суперпропозицію.

Де шукати роботу?

Ми радимо шукати роботу лише на перевірених онлайн-платформах. На robota.ua для цього є всі можливості: мобільний додаток, форма для створення резюме, розділ з пропозиціями віддаленої роботи. Вакансії оновлюються щодня, а кожного роботодавця перевіряють спеціалісти з верифікації.

Вдалих пошуків!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!