Пошук роботи – завжди стрес. Особливо коли робиш це вперше. Сотні переглянутих вакансій, десятки відгуків і співбесіди, які викликають більше страху, ніж найскладніший іспит в університеті. А у відповідь – уже шаблонне «бракує досвіду роботи на аналогічній посаді».

Стикаємося з класичним кейсом: щоб влаштуватися на роботу, потрібен досвід, а щоб набути досвіду, потрібно влаштуватися на роботу. Ситуація неоднозначна, але точно не безнадійна.

Як працевлаштуватися молодим спеціалістам, які щойно отримали диплом? На що можуть розраховувати студенти та випускники з амбіціями, але без досвіду? Як знайти першу роботу, яка дасть успішний кар’єрний старт? Читайте в нашому матеріалі.

Стартуйте якомога раніше

Починати підробляти слід ще під час здобування освіти. Працюйте у вільний від занять час, ідеальна опція – віддалена зайнятість. Найкращий варіант і з точки зору навчання, і в контексті карантину.

Якщо вас не мотивують гроші, знайдіть те, що буде мотивувати. Цікаві знайомства, нові скіли, професійний ріст, практичний досвід – те, що знаходиться поза межами університетських програм. Через кілька років ви будете собі вдячні за ті пару рядків у резюме в розділі «досвід роботи».

Щоб допомогти фахівцям-початківцям у пошуку, ми створили рубрику «Студенти. Початок кар’єри. Без досвіду», де зібрані вакансії для молодих спеціалістів за різними напрямами, видами зайнятості та рівнями посад. Багато компаній пропонують безплатне навчання, компенсації та гідну заробітну плату. Якщо з чогось і починати, то з цього.

І хоча конкуренція серед молодих фахівців висока, роботодавці безумовно зацікавлені в перспективних та ініціативних співробітниках. Головне – не впадайте у відчай після кількох невдалих спроб. Процес пошуку – це теж досвід, який дає вам загальне уявлення про роботодавців і їхні очікування від молодих претендентів, допомагає навчитися правильно презентувати та позиціонувати себе на ринку праці. І пам’ятайте: хто шукає, той завжди знайде.

Робота не за фахом

За даними нашої платформи, найпопулярніші сфери працевлаштування для студентів і молодих фахівців – IT/інтернет, маркетинг/реклама/PR, продажі, торгівля, адміністративний персонал/водії/кур’єри.

Студенти частіше підробляють на тих посадах, де не потрібні глибокі профільні знання та професійні скіли. Молодь працює офіціантами, менеджерами з продажу, кур’єрами, продавцями-консультантами, співробітниками кол-центрів, менеджерами з роботи з клієнтами.

Так, посада бармена безпосередньо не вплине на подальшу професійну кар’єру психолога або юриста. Але навіть робота не за спеціальністю дозволить отримати корисні й універсальні навички та продемонструвати потенційному роботодавцю soft skills, важливі для всіх професійних сфер. Нерелевантний досвід – це теж досвід, і робота не за профілем точно не зіпсує ваше резюме.

Робота за фахом

Якщо стратегічно ви все-таки хочете працювати за фахом, то починати активно переглядати профільні вакансії слід точно ще до отримання диплома. Є сенс шукати посаду якщо не за спеціальністю, то принаймні у суміжній сфері: ви можете спробувати знайти роботу на позиції асистента, фахівця-початківця або помічника в професії, на яку вчитеся.

Будьте готові, що доведеться пожертвувати хорошою зарплатою (або зарплатою взагалі) на користь перспектив у майбутньому. Офіціантом, консультантом або барменом ви точно заробите більше. Але це ваш шанс придивитися до професійного середовища, «зачепитися» в ньому, проявити себе та напрацювати рекомендації.

Так, до закінчення університету у вашому резюме вже буде історія релевантного досвіду. У контексті перспектив кар’єрного росту робота за фахом навіть без зарплати дасть більше, ніж непрофільна робота, але за великі гроші.

Без досвіду: поради для молодих фахівців

  • Правильно визначте свої кар’єрні цілі та мету пошуку роботи.
  • Складіть переконливе резюме та правильно презентуйте себе.
  • Використовуйте різні канали пошуку роботи: спеціальні сайти, профспілкові організації університету, знайомства.
  • Розглядайте всі пропозиції вакансій без досвіду, стажування, практики, курси з подальшим працевлаштуванням.

У цій справі (як і в будь-якій іншій) головне – почати. Шукайте та пам’ятайте, що удача любить сміливих. Щасти!