2020 рік був досить складним: з життя звикли звичні речі, а з’явилася невидима загроза. Всі з нетерпінням чекали, коли цей нестерпний рік скінчиться, – і ось ми стаємо все ближче до цього моменту. У такий період заведено підбивати підсумки року, що минає. Якщо ви не знаєте, з чого почати, то ми вам допоможемо.

Аналітики robota.ua проаналізували ринок праці у 2020 році й готові поділитися підсумками: якою була активність пошукачів та роботодавців, які професії були найпопулярнішими та хто отримував найбільше у кризовому році.

Активність пошукачів та роботодавців

Із запровадженням карантину у березні 2020 року завмерло все, зокрема ринок праці. Роботодавці  публікували менше нових вакансій, резюме від кандидатів також з’являлася менша кількість, ніж зазвичай. За допомогою галузевих досліджень від robota.ua можна дізнатися, яка сфера постраждала найбільше і припинила найм працівників.

Коли всі звикли та пристосувалися до локдауну, у середині квітня, – активність на ринку праці зросла. У питаннях пошуку роботи кандидати довіряють robota.ua, тому кількість резюме на платформі збільшується щодня, а восени було встановлено рекорд – наша база резюме стала найбільшою в Україні.

Топові професії 2020 року

Карантин та ізоляція підвищили попит на доставку, тому найпопулярнішими серед пошукачів були рубрики «Адмінперсонал-Водії-Кур’єри», «Торгівля» і «Логістика-Митниця-Склад». Трохи менше цікавили кандидатів – «Робочі спеціальності-Персонал для дому» та «Продажі-Клієнт-менеджмент».

*серед нових та оновлених резюме за 2020 рік

Цікавий факт! У трьох рубриках спостерігається гендерний дисбаланс. Наприклад, у рубриках «Логістика-Митниця-Склад» та «Будівництво-Архітектура» 87% чоловіків і лише 13% жінок. У розділі «Виробництво-Інженери-Технологи» – 78% резюме чоловіків і 22% жінок.

Топ-5 професій 2020 року за кількістю вакансій:

  • Продавець
  • Менеджер з продажу
  • Торговий представник з авто
  • Торговий представник
  • Водій на авто фірми

Топ-5 професій за кількістю опублікованих резюме:

  • Продавець
  • Менеджер з продажу
  • Офіс-менеджер
  • Продавець непродовольчих товарів
  • Продавець-касир

Топ-5 професій за заробітною платою, яку пропонували роботодавці:

  • Архітектор ПО (145 000 грн),
  • Team Lead .NET developer (140 000 грн),
  • Пілот (120 000 грн)
  • Team Lead #C developer (105 000 грн)
  • Senior QA automation engineer (104 000 грн)

Топ-5 професій за заробітною платою, на яку розраховували пошукачі:

  • Team Lead Java developer (108 000 грн)
  • Seniour Full Stuck developer (108 000 грн)
  • Team Lead .NET developer (99 900 грн)
  • Керівник групи програмістів 1С (85 500 грн)
  • Team Lead Python developer (81 000 грн)

Дізнатися іншу інформацію стосовно ринку праці України: порівняти заробітну плату, побачити активність кандидатів чи роботодавців, дослідити конкретну галузь чи конкретний регіон тощо, можна за допомогою інструменту Прозора Робота.

Що відбувалося у різних галузях?

За результатами галузевих досліджень, проведених robota.ua, у яких взяло участь понад півтисячі українських компаній, від коронакризи найменше постраждали три галузі – Агро, IT і Банки. Найгірше карантин пережила HoReCa (готельно-ресторанний бізнес). Це пов’язано із жорстким локдауном, що передбачав повне закриття ресторанів, готелів та кінотеатрів. Помірно пройшли піковий етап кризи Фарма, Промисловість і Торгівля (гуртова та роздрібна).

До середини літа більшість українських компаній поверталися до звичного ритму існування і почали відкривати нові вакансії. Якщо в IT і Торгівлі вакансій стало набагато більше, то у HoReCa – навпаки.

Під час літнього опитування компанії здебільшого зазначали, що після пом’якшення карантину зарплати залишилися на колишньому рівні. Прогнозовано, що у HoReCa відсоток відповідей “значно/трохи зменшили зарплату” – був найвищим.

Пандемія задала тренд на дистанційну роботу і він простежується майже у всіх галузях. Багато українських компаній не вважають обов’язковим відвідування офісу та часто після прийняття на роботу відразу переводять працівників у віддалений режим. Велика ймовірність, що така тенденція збережеться і у 2021 році та стане новою нормою не лише в Україні, а й в інших країнах світу.

Пошукач 2020: хто він?

Більша частина кандидатів (близько 68%) на ринку праці 2020 – це молоді люди, віком 18-34 роки. Значна кількість тих, хто розміщував чи оновлював резюме протягом року, у віці від 35 до 54 років (таких 30%).

Кандидатів у старшому віці (більше 55 років) та тих, хто ще не досяг повноліття (14-17 років), – найменше. Проте вони також розміщували резюме та часто шукали роботу на неповний день.

*серед нових та оновлених резюме за 2020 рік

Найактивнішими пошукачами були люди без досвіду роботи – вони опублікували майже 37% резюме. Друга за чисельністю категорія кандидатів (25% опублікованих резюме) – з досвідом понад 5 років.

*серед нових та оновлених резюме за 2020 рік

Англійську мову, яку цінують майже всі роботодавці, знають на середньому рівні 50% пошукачів, а вільно володіють нею тільки 5,4%.

*серед нових та оновлених резюме за 2020 рік, в яких вказували рівень володіння англійською

Підсумок

Так, 2020 рік був складним і для ринку праці, зокрема. Проте виклики, які він приніс, багато чому навчили і пошукачів, і роботодавців. Вони змогли адаптуватися до нової реальності: жити в онлайні та не боятися змін.

Своєю чергою robota.ua протягом непростого року підтримувала українські компанії та пошукачів: проводила антикризові вебінари для роботодавців, робила грунтовний аналіз ринку праці та ділилась результатами тощо. Щоб процеси найму не припинялися, ми також запустили велику програму підтримки бізнесів та щомісяця нараховуємо безкоштовні вакансії компаніям, які користуються нашими послугами. Це допоможе не припиняти пошук потрібних людей, а кандидати можуть бути певні, що пропозицій на ринку праці ставатиме все більше, тож вони точно зможуть знайти роботу.

robota.ua продовжить турбуватися про роботодавців та пошукачів і у 2021 році, а всю програму підтримки, яка вже була впроваджена, можна переглянути за посиланням.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!