Права людей з інвалідністю на ринку праці: що потрібно знати

Міжнародний день людей з інвалідністю відзначається в Україні щороку 3 грудня з 2015 року на підставі Указу. Наразі все більше компаній відкривають свої двері людям з інвалідністю, піклуючись про них, надаючи все необхідне для комфортної роботи, захищаючи їхні права, гідність та дбаючи про добробут.

У цей день вкотре хочемо привернути увагу до проблем людей з інвалідністю, зокрема, на ринку праці (які вони мають права, гарантії, як їх працевлаштовують, відправляють у відпустку, звільняють). Саме ці питання ми розбираємо разом зі спеціалістом.

Марина Цимбал,
адвокатка АО «Легард»

Працевлаштування людей з інвалідністю

Станом на 1.01.2021 року на території України нараховується близько 2 703 000 людей з інвалідністю, серед них 163 900 – діти.

Українське законодавство спрямоване на те, щоб створити для них можливості продуктивно працювати, і передбачає конкретні механізми це реалізувати. Підприємства не тільки мають створювати для осіб з інвалідністю робочі місця, але й попіклуватися про додаткові заходи безпеки праці, які мають відповідати їхнім особливостям. Також вони мають створювати умови праці, враховуючи індивідуальні програми реабілітації, і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії. Підбір робочого місця для таких громадян має здійснюватись підприємством, зважаючи на рекомендації МСЕК (медико-соціальна експерта комісія), зазначені в їхній індивідуальній програмі реабілітації.

Для організацій встановлено норматив робочих місць для прийняття на роботу громадян з інвалідністю – 4% середньооблікової чисельності штатних співробітників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 громадян, – одне робоче місце.

Необхідні документи для працевлаштування

Спочатку громадянин подає відповідну заяву, а також разом з нею:

 • паспорт;
 • трудову книжку;
 • диплом (на вимогу);
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • довідку МСЕК про присвоєння відповідної групи інвалідності;
 • індивідуальну програму реабілітації, видану МСЕК.

Випробування для осіб з інвалідністю при прийнятті на роботу

Якщо громадянин з інвалідністю направлений на роботу відповідно до рекомендацій МСЕК, то випробування йому не встановлюється. Якщо такий громадянин працевлаштовується сам, то йому можна встановлювати випробування на загальних підставах. Умова про випробування повинна бути зазначена в наказі про прийняття на роботу.

Гарантії, що надаються співробітникам з інвалідністю

 • Україна підтримує осіб з інвалідністю, встановлюючи додаткові пільги та гарантії при працевлаштуванні, створюючи безпечні умови праці тощо.
 • Організації за рахунок коштів Фонду або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби працюють над створенням спеціальних робочих місць для працевлаштування громадян з інвалідністю. Вони здійснююють для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей таких громадян.
 • Працедавці мають скорочувати тривалість робочого часу, встановлювати додаткові перерви, облаштовувати пандуси тощо.
 • Громадянам з інвалідністю заборонено пропонувати роботу, яка протипоказана висновком МСЕК.
 • Робота у нічні години і понаднормова можлива лише у випадку, коли вони на неї погоджуються, і якщо вона не суперечить медичним показанням.
 • За співробітниками, які стали непрацездатними через нещасний випадок на виробництві чи професійне захворювання, зберігаються місце роботи (посада) і середня зарплата на весь період до відновлення працездатності.

Право на відпочинок

Громадяни з інвалідністю I та II груп можуть розраховувати на щорічну основну відпустку, яка триватиме 30 календарних днів, ІІІ групи – 26 (згідно з ч. 7 ст. 6 Закону ).

Щорічні відпустки надаються особам з інвалідністю у зручний для них час. При цьому вони мають право на відпустку повної тривалості до закінчення 6-місячного строку безперервної роботи у цій установі. Інваліди І та ІІ груп мають право на відпустку без збереження зарплати тривалістю 60 календарних днів щорічно, а інваліди ІІІ групи – 30.

Перекваліфікація

Перекваліфікація відбувається відповідно до висновку лікарсько-консультаційної комісії або МСЕК, якщо внаслідок вчинення шкоди здоров’ю або заподіяння моральної шкоди потерпілий не може виконувати попередню роботу. Оплата перекваліфікації здійснюється за рахунок Фонду.

Звільнення

Закон передбачає, що звільнення за ініціативою роботодавця/переведення громадянина з інвалідністю на іншу роботу без його згоди, мотивами яких є інвалідність – є протиправним. Але є й винятки – коли відповідно до висновку МСЕ, стан здоров’я такого працівника є перешкодою для виконання роботи, загрозою для здоров’я і безпеки праці інших колег, або продовження виконання обов’язків чи зміна характеру та обсягу роботи є загрозою погіршення їх здоров’я.

Співробітникам, які отримали на роботі каліцтво/професійне захворювання, мають переважне право на залишення на роботі в разі скорочення штату/чисельності працівників, якщо за кваліфікацією та продуктивністю праці вони не поступаються іншим співробітникам.

 

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також