Правильне мислення. Раціоналізм VS Інтуїція

Правильне мислення є невід’ємною складовою саморозвитку та побудови успішного життя. Тип мислення ми отримуємо на генетичному рівні, воно може бути раціональне або ірраціональне. Два абсолютно протилежні напрямки, але обидва приводять людину до певного рішення: ретельно продуманого – у раціоналістів, прийнятого за допомогою інтуїції – в ірраціоналістів. Про дані два типи мислення ми поговоримо докладніше, визначимо плюси і мінуси та зрозуміємо, як краще використовувати таку людську опцію на благо.

Раціоналізм: не доведено – не існує

Люди, які мислять раціонально, спираються тільки на факти та об’єктивність. Вони будують логічні ланцюги, роблять висновки і тільки потім приймають рішення. Раціональне мислення дозволяє людині сприймати ситуацію адекватно, уникати тривоги (звідки їй узятися, якщо все, що відбувається, має чітке пояснення) та знаходити найкоротший та найвдаліший шлях до вирішення проблеми.

Перелік корисних умінь, які притаманні людині-раціоналу:

 • Неспішність у прийнятті рішень.
 • Аналіз проблеми: ситуацію розкладають на деталі, розуміють взаємозв’язок.
 • Врахування тільки реальних фактів.
 • Вилучення зайвої інформації.
 • Чітке розуміння власних можливостей під час визначення цілей.
 • Сприйняття критики та обертання її на користь.
 • Прагматизм та холодний розрахунок.

Люди з раціональним мисленням у переважній більшості успішні. Серед них багато прихильників точних наук. Але є тут й мінуси: раціоналістам не властиве виявлення сильних емоцій, вони гірше відчувають, бо завжди діють з холодним розумом і вважають, що все, що не підтверджено реальними фактами та логікою, взагалі не існує.

Ірраціоналізм: інтуїція, емоції, почуття, інстинкти, віра

Ірраціональне мислення – повна протилежність раціональному. Люди-ірраціонали свої рішення приймають інтуїтивно, живуть і діють емоціями, спираючись на почуття та власне світосприйняття. Набір їхніх інструментів для дій:

 • Інтуїція. Незрозуміле відчуття, не підкріплене ніякими фактами та непідвладне логічному поясненню. Людина чинить так, як їй підказує внутрішній голос.
 • Уява. Здатність моделювати ситуацію не спираючись на факти та логіку, самостійно додавати деталі, які існують лише у думках.
 • Осяяння. Миттєва поява правильної думки. Може статися з людиною де завгодно і коли завгодно.
 • Емоційна реакція. Спонтанна відповідь тіла, організму або підсвідомості на зовнішній вплив.

Мінусами ірраціонального мислення є спонтанні емоції, які можуть істотно нашкодити правильному світосприйняттю:

 • Перебільшення. Оманливі думки на кшталт: «Це велика проблема, мені ніколи її не вирішити», «Ця людина мені потрібна, але я їй не подобаюсь», «Всі помітили, як я осоромився» тощо.
 • Надмірне узагальнення. Поширений негативний фільтр, крізь який людина дивиться на своє місце у світі: на основі однієї програшної події вона робить глобальні висновки (один раз не пощастило, значить, так буде і надалі).
 • Читання думок інших. Псевдоопція, людина вважає, що чує думки іншої. Наприклад: «Він думає, що я не вмію за себе постояти», «Вона не хоче мати зі мною нічого спільного» тощо.

Ірраціональний тип мислення притаманний творчим людям, яким легко даються природні та гуманітарні науки.

Тетяна, 34 роки: «Під час нічного екскурсійного переїзду у горах з нашою групою сталася пригода: була злива, у дерево при дорозі вдарила блискавка, воно впало на наш автобус, який саме проїжджав поруч. Все сталося за лічені секунди: автобус почав сповзати одним боком з серпантину. Було дуже страшно, я сиділа і думала про те, що це моя остання подорож і звідти нам живими не вибратись. Але один з туристів голосно крикнув на весь автобус: «Люди, встаньте з місць і перейдіть усі у бік, протилежний нахилу». Усі послухались, таким чином водій зміг вирівняти транспорт і уникнути страшної події. Вже потім я підійшла до нашого героя і запитала: «Як ви не розгубилися?». Він лише відповів: «Я маю раціональний тип мислення». Після цього зрозуміла, що я навпаки, ірраціонал, і те, що у критичних подіях лише на відчуття сподіватися не варто. Буду розвивати у собі раціональний хід думок».

Кожна людина має власне бачення світу та тип мислення. І раціональність не є єдиним засобом зрозуміти життя. Для повного пізнання світу та успішного життя потрібно мати обидва засоби. Вищий пілотаж – вміти використовувати у тандемі раціоналізм та ірраціоналізм. Постійне духовне зростання, саморозвиток, аналіз, логіка, спілкування з друзями-інтелектуалами на різні теми вам у допомогу. Хто зможе, той і геній!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також