Законодавство гарантує рівні можливості у трудових відносинах для громадян будь-якого працездатного віку. Проте на практиці пошукачі інколи відчувають дискримінацію від роботодавця: хтось замолодий, дехто навпаки – занадто досвідчений. І тут виникає ідея: не вказувати свій рік народження у резюме. Та чи правильна така тактика і хто від неї залишиться у виграші?

Відразу станемо на захист роботодавців – більшість українських компаній відмовляють кандидату не через вік або якісь особисті фактори. Найчастішою причиною відмов є невідповідність досвіду та навичок вакантній посаді, далі слідує фінансове питання. Ба більше, роботодавці можуть і не звернути уваги на ваші дату народження, сімейний стан та наявність дітей у резюме, тому що вважають, що подібна інформація нічого про вас не говорить як про фахівця у своїй галузі.

Разом з тим існують керівники, які малюють собі портрет конкретного працівника і дають завдання рекрутеру – знайти саме такого за гендерною та віковою ознакою. У такому випадку на резюме з «неправильним» роком народження можуть і не звернути уваги. Звичайно, такий підхід не можна назвати правильним та сучасним, і тим більше – законним. Але таке на ринку праці зустрічається. Гарна новина – є способи переконати HR-а, що вже отримав завдання, відійти від його прямого виконання.

Молодий фахівець

На ринку праці молодими спеціалістами заведено вважати людей 18-25 років, які вперше влаштовуються на роботу (або із зовсім мінімальним досвідом). Роботодавців такі кандидати можуть лякати не лише відсутністю знань чи досвіду застосовувати здобуті у вишах вміння на практиці, а й нестабільністю. Молоді фахівці раптом можуть зрозуміти, що університетська спеціальність «не їхня» або влаштуватися на роботу, щоб набратися досвіду і крокувати до компанії мрії.

Що робити:

  1. Створіть образ надійного і захопленого професією кандидата у резюме: покажіть всі практичні кейси, які ви напрацювали в навчальному закладі чи на стажуванні, зробіть акценти на своїх hard та soft skills.
  2. Оберіть правильне фото. Це не має бути селфі або знімок з вечірки – на фото ви повинні підкріпити образ серйозної ділової людини.
  3. Зверніть увагу на стажування. Усім треба з чогось починати і якщо ви не можете знайти роботу без досвіду – почніть зі стажувань, добре, що зараз на ринку праці їх більше, ніж достатньо.
  4. Зупиняйтеся на компаніях, що розвивають свій HR-бренд. Саме такі компанії зацікавлені в розвитку та навчанні молодих фахівців і їм чужі будь-які дискримінаційні натяки.

Спеціаліст з досвідом

Ця категорія не має чітких вікових рамок, але вважається, що з труднощами у працевлаштуванні зустрічаються люди після 50 років. Такі спеціалісти у ролі кандидата зустрічаються рідко – працівники у віці не спішать змінювати роботу і починають шукати щось нове лише коли так складаються обставини. На відміну від молодих кандидатів, вони мають досвід, практичні вміння та кейси, сформовані навички, чітко розуміють свої потреби і не здатні зриватися з місця з подихом вітру на ринку праці.

Що робити?

  1. Підкресліть свою гнучкість. Роботодавці бояться, що фахівці у віці не зможуть підлаштуватися під зміни в компанії, не справляться із сучасними технологіями – тому ваша мета переконати їх у зворотному. У резюме вкажіть всі інструменти, з якими вмієте працювати та підкресліть, що не боїтеся навчатися нового.
  2. Навчайтеся. Визначте зони для власного розвитку і прокачуйте їх. Сьогодні є безліч курсів, які допоможуть навчитися будь-чого. Здобуття нових знань допоможе вам тримати руку на пульсі, а наявність сертифікатів ще раз підкреслить роботодавцю, що ви готові до розвитку та змін.
  3. Зробіть акцент на досвіді – ви цінні тим, що вмієте. Покажіть потенційному роботодавцю, як виходили зі складних ситуацій, які нестандартні рішення використовували у своїй практиці тощо.

Основна порада для всіх – будьте активними: відгукуйтеся на більшу кількість вакансій, спілкуйтеся зі спеціалістами своєї галузі, ходіть на співбесіди. Тільки так ви зможете отримати роботу. А вік – це лише число у документах, яке не повинно вас зупиняти.