Хтось радіє кожній порі року, а для інших – настання сірих буднів, які супроводжуються дощами, голими деревами та пронизливим холодом – справжня каторга. Тому й існує поняття «осіння хандра». Воно знайоме, мабуть, кожному – коли не хочеться вилазити з-під теплої ковдри та визирати у вікно, а про вихід із дому в сирість навколишнього світу взагалі промовчимо…

І поки око тішить золотава сонячна осінь, пропонуємо підготуватися до погіршення погоди, переведення годинників на зимовий час та навчитися насолоджуватися дощем.

До симптомів осінньої хандри належать як психологічні: апатія, поганий настрій, підвищена плаксивість, роздратованість тощо, так і фізичні: швидка втомлюваність, сонливість, головні болі, погіршення концентрації уваги.

Причин появи такого стану декілька. До них належать вже описані погодні явища, які люди флегматичного та меланхолічного темпераменту здатні сприймати дуже масштабовано. До того ж організм людини, пристосований до природних процесів, переходить у зниження трудової діяльності та збільшення потреби у сні. Впливає на настрій та продуктивність і зменшення сонячної активності – від цього нестача вітамінів, перш за все вітаміну D, а значить – підвищена втомлюваність, зниження імунітету, сонливість та небажання займатися будь-чим.

Ми переконані, що осінньою порою можна насолоджуватися! Тож розповідаємо, як покращити свій настрій, побороти сонливість, стати продуктивнішим і здоровішим.

Нове заняття

Знаходитися вдома у дощовий вихідний буде легше, якщо ви матимете заняття, що приносить задоволення. Це може бути будь-що, головна умова – насолода процесом. Ви не будете зосереджуватися на сірості цього світу, якщо малюватимете картину, готуватимете яблучний пиріг з корицею або вкриєтеся теплим пледом, зробите гарячий шоколад і переглянете новий фільм. Якщо це все ви вже робили і ефекту нуль – знайдіть нове заняття. Незнайома діяльність змусить організм мобілізуватися і активна осінь вам гарантована.

Спорт

Навіть затяті противники фізичних навантажень мають звернути на них увагу, якщо хочуть побороти осінню хандру. Під час інтенсивних тренувань виробляється гормон щастя – ендорфін. Тож спорт дає можливість заповнити нестачу радощів від сонця та тепла. Оберіть спорт, який подобається саме вам і займайтеся у задоволення. Якщо нічого не приходить на думку, то хоча б додайте до свого способу життя піші прогулянки – і результат не змусить на себе чекати. Недарма психотерапевти вводять фізичні навантаження у програму лікування пацієнтів із депресіями.

Сон

Ми вже згадували, що організму в осінньо-зимову пору спати хочеться більше – не сперечайтеся з природою і спіть. Проте не радимо вранці пропустити вихід на роботу і провести в ліжку весь день. Намагайтеся лягти спати раніше та давайте можливість собі відпочити понад вісім годин. Таким чином вставати вранці буде легше, попри темні ранки за вікном.

Харчування

Важливо також потурбуватися про свій осінній раціон. Найкраще допомагають боротися з хандрою продукти з вітамінами D і Е, омега-3 жирними кислотами та фолієвою кислотою. Все це є в рибі жирних сортів, горіхах, оливковій олії, м’ясі та яйцях. Звичайно, в осінній холодний день можна дозволити собі чашечку улюбленого гарячого напою зі смаколиком. Але головне – не переборщити, адже борошно та швидкі вуглеводи не дають заряд енергії, а лише клонять у сон.

Насолода

Врешті спробуйте сконцентруватися на позитивних моментах осені. Напишіть список, за що ви любите осінь: за затишні піжами, за відсутність спеки, за новий гардероб тощо. Нагадуйте про позитив кожного разу, коли хочете засумувати. Також можете скласти список планів на цю осінь і зробити нарешті те, що дуже довго відкладали. Переконані, як пройде ця осінь – залежить від вас і є велика ймовірність, що ви зможете нею насолоджуватися.