Рекомендації з минулого місця роботи прийшли на зміну офіційним характеристикам з мокрою печаткою. Нині вони не мають обов’язкового характеру, втратили свою офіційність і часто замінюються лише усним відгуком. Однак їх важливість не треба недооцінювати: гарне резюме та успішну співбесіду може перекреслити негативний відгук про вас як професіонала від попереднього роботодавця. Тому ми зібрали чотири найпоширеніші запитання про рекомендації та знайшли на них відповіді.

Чи потрібні рекомендації в резюме?

Якщо хочете випередити роботодавця та разом з файлом резюме відправити хвалебні оди від попередніх керівників – краще пригальмуйте. Виявляється, лише близько 18% роботодавців завжди вимагають рекомендації. Здебільшого це стосується професій, які передбачають роботу з дітьми, охоронну цінностей або керівних посад. Тож шансів, що ваше резюме з рекомендаціями попаде саме у цей відсоток, – дуже мало.

Не зайвим буде вказати в резюме контактну особу, що зможе надати роботодавцю ці рекомендації. Так HR відразу зможе перевірити правдивість ваших слів. У резюме можна вказати «За потреби надам рекомендації» або прізвище, ім’я, посаду та контактні дані тих, хто може надати їх. Обов’язково попередьте рекомендувачів, дані яких ви даєте, про можливий дзвінок.

Також не варто забувати, що роботодавець може сконтактувати з вашими колегами чи керівником через соціальні мережі й у неформальному листуванні розпитати все, що його цікавить.

Хто має надавати рекомендації?

Хто ж зможе якнайкраще вас схарактеризувати і чиї слова будуть мати більшу вагу для роботодавця? Якщо вагаєтеся, кого вказати як рекомендувача – колегу чи начальника, то знайте, що рекрутери більше довіряють рекомендаціям від безпосереднього керівника. Адже саме він оцінював результати вашої роботи та помічав недоліки.

Однак інколи звільнення проходить не зовсім гладко і безпосередній керівник не може дати вам потрібних рекомендацій. Тоді можете звернутися за допомогою до заступника начальника, колег, HR-а чи гендиректора, якщо він відкритий для подібних прохань. Рекомендації вам також можуть дати клієнти чи партнери, робота з якими і є результатом ваших досягнень.

Навіщо роботодавцям рекомендації з минулих місць роботи?

Слова від людей, знаних у професійному колі, здатні як ніщо краще допомогти впевнитися у компетентності пошукача. Рекомендації служать для рекрутерів допоміжним інструментом під час пошуку ідеального кандидата і часто стають вирішальним пунктом під час прийняття рішення стосовно кандидата. У деяких ситуаціях рекомендації допомагають дізнатися про досягнення, які скромний кандидат не згадав на співбесіді, або навпаки виявити відверту брехню в резюме.

Рекрутери здебільшого перевіряють інформацію про пошукача з декількох джерел, з декількох місць роботи, щоб не втратити важливого і разом з тим не потрапити під вплив суб’єктивної думки.

Окрім професійних якостей, рекомендації з минулого місця роботи дають можливість дізнатися про особливості характеру кандидата. Так рекрутер визначає, наприклад, скільки часу знадобиться цьому кандидату на адаптацію в колективі або чи зможе він часто їздити у відрядження, налагоджувати клієнтські зв’язки на ділових зустрічах тощо.

Що робити, якщо рекомендації негативні?

У кар’єрному житті ситуації бувають різними і не завжди з колишніми роботодавцями виходить розійтися мирно й залишитися у дружніх стосунках. Для того, аби не отримати від такого керівника негативного відгуку – не давайте його контактів потенційному роботодавцю. Звичайно, рекрутер може сам знайти його у соцмережах, але така вірогідність невелика.

Пам’ятайте і про те, що рекрутер перевіряє інформацію про вас з декількох джерел, тому дві позитивних рекомендації, бездоганне резюме та успішна співбесіда можуть знешкодити один негативний відгук.

Гарні рекомендації з минулого місця роботи – не гарантія того, що вас приймуть на роботу. Але вони скорочують шлях від початку пошуку роботи до отримання джоб-оффера.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!