Все частіше можна почути думку, що у недалекому майбутньому машини залишать людей без роботи, що багато професій просто зникнуть. Чи справді існує така загроза та як саме ринок праці змінить автоматизація? А також – які кроки необхідно зробити, щоб ваші навички були актуальними не лише сьогодні, а й післязавтра? Відповіді шукайте у статті.

Десятки професій зникнуть, але з’являться нові

Згідно каталогу професій, що їх розробило Агентство Стратегічних Ініціатив і переклала «Освіторія», у наступні 10 років зникнуть 57 професій. Під загрозою турагенти, каскадери, нотаріуси, копірайтери, фасувальники, білетери і навіть журналісти.

Звісно, деякі з професій еволюціонують. Наприклад, оператори call-центрів можуть не лише відповідати на питання, а й дистанційно підключатися до пристроїв своїх клієнтів і займатися продажами додаткових послуг. Поштар «УкрПошти» поступово перекваліфіковується в спеціаліста з доставки (завдяки приватному конкуренту, що задав тренд).

Однак, це не спиняє хвилю автоматизації, яка вже за 10-20 років може віднести у забуття близько половини сучасних професій. Автоматизація вже дає можливість швидко і легко виконувати рутинні завдання, що спричиняє падіння заробітньої платні у багатьох сферах зайнятості.

Дослідники Карл Бенедикт Фрей і Майкл Осборн з Оксфорду у своїй доповіді «Майбутнє зайнятості» оцінили ймовірність кожної роботи стати автоматизованою. Ось їх прогнози стосовно статистики зайнятості США у 2016 році (див. графіку). Помаранчеві поля – це робочі місця, які можуть замістити комп’ютери, а зелені – ті, що, ймовірно, залишаться.

Прогнози щодо ймовірної автоматизації ринку праці

Робота 2020: як вижити на ринку праці в епоху роботів

Джерела: Бюро статистики праці США, дослідження «Майбутнє зайнятості» (2013). Переклад: «Що біткоїться»

Як показує інфографіка, наразі роздрібний торговець є найпоширенішою роботою, але ця діяльність може бути автоматизованою на 90%. Натомість, найбільш поширеними професіями можуть найближчим часом стати медсестри та вчителі.

Ще один висновок, який роблять автори дослідження: здебільшого ризикують бути автоматизованими робочі місця з низьким рівнем доходу; з меншою ймовірністю це торкнеться тих, чия професійна діяльність вимагає соціальних навичок, творчості або вищої освіти. Також ймовірно, зменшиться кількість керівників, адже у багатьох сферах стане менше співробітників, якими потрібно буде керувати.

Натомість, змінюються традиційні галузі. Завдяки поліпшеним технологіям та відкриттям у сфері ДНК, медицина вже не буде зосереджуватися на лікуванні – вона стане надточною діагностикою стану здоров’я протягом усього життя людини, з можливістю спрогнозувати захворювання – як власні, так і нащадків.

Зміни клімату та постійний приріст населення обумовили пристосування агросектору до нових умов. Ця галузь потребує технічного переоснащення, особливо в нашій країні. Тому вже зараз в управлінні фермами та сільськогосподарськими підприємствами людям допомагають автоматизовані системи та дрони. Планується, що різноманітні сенсори повідомлятимуть дистанційно точну інформацію про погодні умови, зволоженість ґрунту і стан рослин та тварин.

Серед трендів легкої промисловості – персоналізація одягу та розвиток малих виробництв. Набувають популярності онлайн-ательє та магазини, які дозволяють користувачеві самостійно вибрати колір, фасон, тканину і замовити індивідуальний пошив одягу дистанційно. Окрім цього, відбувається поступове заміщення дорожчих натуральних тканин дешевшими синтетичними матеріалами, а в перспективі – високотехнологічними і «розумними», які самоочищаються, світяться або здатні акумулювати сонячну енергію. Предмети гардеробу все частіше поєднуються з ґаджетами – від курток сноубордистів із вбудованими радіопередавачами до футболок із екранами та МР3-плеєрами.

Такі виклики й можливості створять щонайменше 180 нових професій уже до 2030 року,  серед яких:

  • особистий тьютор з естетичного розвитку;
  • проектувальник інтерфейсів безпілотної авіації;
  • бренд-менеджер просторів;
  • інфостиліст;
  • урбаніст-еколог;
  • оператор автоматизованої сільгосптехніки;
  • захисник прав споживачів електроенергії.

Але як підготуватися до професій, які ще не мають чітких вимог?

Ваш диплом нікому не потрібен

Зростає кількість компаній, для яких важливий широкий набір навичок кандидата, а не формальний звіт освітньої установи про те, чим ви займалися останні 3-6 років.

Саме тому роботодавці вітають портфоліо потенційних кандидатів, що дотичне до сфери, в якій ті хочуть працювати. Бо резюме – це радше підсумок релевантних досягнень, а не всього можливого досвіду. Рекрутери часто витрачають не більше 10 секунд, скануючи документ на ключові слова.

Ось топ-10 навичок, які, згідно з дослідженнями науковців, будуть актуальні у найближчі декілька років.

Робота 2020: як вижити на ринку праці в епоху роботів

І щоб залишатися актуальним на ринку праці, треба передовсім освоїти ці 10 цінних умінь. Як їх осягнути?

Спробуйте себе в різних професіях до того, як братися за спеціалізоване навчання. Допоможуть у цьому стажування та волонтерство.

Другою порадою буде скористатися безкоштовними онлайн-курсами, такими як EdEra, Prometheus та Coursera (англійською з субтитрами). Skills Academy та SkillShare (англійською) допоможуть опанувати вузькі навички за допомогою ровесників-ентузіастів, а на YouTube корисних каналів не злічити. IT-навички можна прокачати онлайн на CodeCademy та інших ресурсах.

Робота 2020: як вижити на ринку праці в епоху роботів

Lewis Tse Pui Lung / Shutterstock.com

Третя рекомендація – відвідуйте офлайнові освітні заходи для дорослих і дітей, про які можна дізнатися з афіші The Point, та численні курси ІТ компаній, в тому числі безкоштовні. Також варто підписатися в соцмережах на сторінки креативних просторів, хабів та бібліотек, де регулярно проводять освітні зустрічі для всіх охочих.

Врешті, коли визначитеся з пріоритетами на найближчий час, почніть відвідувати спеціалізовані тренінги та конференції. Безкоштовно. Ви здивуєтесь, скільки доступних програм для українців є за кордоном (знайти подібні варіанти допоможуть тематичні канали на зразок «Неформальное О»).

Що більше необхідних навичок ви опануєте, то більше шансів матимете на ринку праці в майбутньому. Вектор уже заданий.

Не розумом єдиним

Під час свого виступу на TEDі науковець у царині штучного інтелекту Kai-Fu Lee звернув свою увагу на сфери, які найшвидше будуть автоматизовані, і ті, що навпаки будуть високо цінуватися. Окрім таких позицій як директор та експерт зі злиття і поглинання (M&A), як це не дивно, будуть необхідні такі професії як консьєрж, соціальний працівник, учитель, волонтер у кризових ситуаціях і компаньйон для людей похилого віку.

BBC навіть створив калькулятор, що розраховує ймовірність того, що ваша робота у наступні 20 років перейде роботам. Ми вирішили перевірити шанси вчителів: хвилюватися нічого, ризики мінімальні – усього 1%.

Робота 2020: як вижити на ринку праці в епоху роботів

Такий тренд пов’язаний із запитом на емпатію (та її відсутністю у машин). Через десяток-інший років, коли в школах більше не потрібно буде запам’ятовувати надмірну кількість дат і фактів, а в лікарнях домінуватимуть надточні прилади й програми, – людям будуть потрібні інші люди як ментори, наставники, приятелі.

Ставайте кращими щодня

Ми погоджуємось: важко зорієнтуватися навіть із першою професією. Та якщо абстрагуватися від вузького значення «роботи» й думати про неї у площині можливостей та досвіду, майбутнє стає зрозумілішим та оптимістичнішим.

Скажімо, ви вчителька чи вчитель. Замість того, щоб сприймати своє становище, як таке, що залежить від міністерства освіти чи директора, подивіться на свою діяльність як можливість:

  • навчити дітей навичкам, необхідним для життя в дорослому суспільстві;
  • виховати щасливих особистостей та громадян із цінностями;
  • випробувати власні підходи до навчання у спосіб, що допомагає вам самореалізуватися;

У такому разі ви неодмінно шукатимете нові можливості – як для саморозвитку, так і для фінансування «класних ідей».

Робота 2020: як вижити на ринку праці в епоху роботів

Clavivs / Shutterstock.com

Ви фінансист? На жаль, без базового розуміння великих даних та їх аналізу (з допомогою мов програмування Python чи C) вже сьогодні у вас можуть виникнути труднощі. Це можна виправити за допомогою курсів, про які ми писали вище. А щоб поборотися за робоче місце з алгоритмами, рекомендуємо познайомитися ближче із соціальною сферою та суспільними науками, як то історія та соціологія. Можливо, з вас вийде чудовий менеджер краудфандингових і краудінвестингових платформ або менеджер із прямих інвестицій у талановитих людей.

Працюєте в хімічній промисловості? Опановуйте навички програмування й менеджменту. Це зробить вас цінним кадром у компанії, адже виробництва неминуче йтимуть до автоматизації процесів, а спеціалісти повинні вміти передавати знання молодим колегам та управляти командою чи підрозділом.

Загалом, майбутнє, в якому все більше функцій виконуватимуть машини, може стати для людства ерою не забуття, а розквіту. Адже нарешті, замість щоденної рутини, ми зможемо знайти застосування своїм по-справжньому людським якостям, таким як емпатія, креатив, нестандартне мислення, потяг до творчості. Головне – усвідомлено підходити до вибору професії та не боятися постійно навчатися новому.

Текст створено спільно з редакцією «Що Біткоїться» – освітньо-медійним ресурсом про криптовалюти, блокчейн і нові технології з гумором.