Олена Набатчикова, HR-блогер, авторка проєкту для пошукачів, помічник рекрутера, небайдужий учасник ринку праці

Один з найпопулярніших запитів у Google серед пошукачів – «робота в інтернеті без досвіду». У кризові моменти інтерес до такого типу запитів закономірно зростає: людей, які шукають роботу, зокрема – роботу не за спеціальністю, більшає; на ринку праці віє панічними настроями, всім потрібен страхувальний канат у вигляді чи то часткової, чи то позмінної зайнятості. А інтернет здається неосяжним резервуаром, в який варто опустити руку – й відразу знайдеться декілька пропозицій: для постійної зайнятості, або так… перечекати кризу, пересидіти та на хліб заробити.

Водночас якщо вдуматися, сам по собі запит про роботу в інтернеті без досвіду малозмістовний, і ось чому.

Причина перша

Робота в інтернеті – це і менеджер з продажів, і дизайнер, і перекладач, і секретар, і програміст… В інтернеті є всі, хто має можливість працювати дистанційно. Тобто буквально всі, за виключенням будівельників, хірургів, охоронців, водіїв та кухарів. Сам по собі запит «знайти роботу в інтернеті» – еквівалент таким запитам, як-от: «купити їжу смачну корисну», «поїхати у відпустку де тепло», «навчитися водним різновидам спорту», «подивитися фільм про жінок».

Який запит – така відповідь. А відповідь – вінегрет з різних вакансій, з яких користувачеві не підходить жодна. Бо в нашому випадку «без досвіду» вочевидь означає «в мене зараз немає професії», а сайт з пошуку роботи пропонує вакансії саме профільні. І сайт в цьому не винен. Знову ж таки: який запит – така відповідь.

Причина друга

Потрібна робота без досвіду, так? А розглянемо таке просте завдання, як перекопати город. Хіба може бути завдання більш зрозуміле? Ви впораєтесь, навіть якщо востаннє тримали в руках лопату, коли гралися в пісочниці. Однак для виконання навіть такого елементарного завдання потрібно, як мінімум, знати, з якого боку за лопату взятися та що з нею робити.

Цей примітивний приклад ілюструє не менш примітивну думку, яка, все-таки, ігнорується: для будь-якої роботи потрібен якщо не досвід, то навичка; якщо не навичка, то хоча б крихітна порція теоретичних знань.

Як шукати роботу в інтернеті, якщо зайнятість потрібна і є бажання працювати саме дистанційно?

Крок 1. Подумати, а чи насправді вам потрібна робота саме в інтернеті?

Можливо, ви набрали цей запит під впливом ілюзорного уявлення про те, що десь є роботодавець, готовий винагороджувати вашу кваліф… ой, так, ми ж без досвіду, вважайте – без навичок; отже, десь є роботодавець, який буде радіти можливості платити за якусь роботу якісь там гроші… Ілюзія вже почала танути? Добре! Тоді ще раз поміркуємо про мету пошуку.

Крок 2. Скласти список навичок.

Так не може бути, що шукач не вміє нічого – якщо тільки він не випускник дитячого садку.

Переважна більшість з нас, незалежно від професії, вміє:

  • говорити та слухати, тобто спілкуватися;
  • домовлятися про конкретні речі (консенсус щодо того, хто вигулює собаку зранку в суботу, рахується);
  • читати та писати;
  • виконувати на комп’ютері прості завдання на кшталт набору тексту;
  • користуватися смартфоном.

Більш оптимістичний сценарій включає складніші навички:

  • знання іноземної мови;
  • вміння користуватися Excel;
  • обізнаність у графічних редакторах та програмах для відеомонтажу (це вже вищий пілотаж!).

Ось вже є від чого відштовхнутися. Тепер, коли у списку вакансій на job-сайті побачите «збір кулькових ручок вдома», ви сміливо пройдете повз, бо, насправді, маєте навички, які можна продати.

Крок 3. Визначитися зі спеціалізацією.

«Віддалений секретар», «віддалений менеджер з продажу», «віддалений помічник», «віддалений монтажер весільних відео» – ці професії з грифом «без досвіду» принесуть пошукачеві більше грошей та перспектив, ніж збір ручок вдома (не кажучи про те, що вакансії, які дійсно не потребують досвіду, переважно шахрайські).

Чи можна знайти роботу в інтернеті без досвіду?

Річ у тому, що досвід є в кожного пошукача – треба тільки зрозуміти, в чому він полягає, та знайти відповідні пропозиції.

Почати можна з простих завдань. Наприклад, з транскрибації (під цим екзотичним словом ховається зрозуміле завдання, яке потребує лише загальної грамотності, вміння користуватися словником та уважності) – треба прослухати та записати текст з аудіо- чи відеофайлу.

За помічників будуть суто технічні, доступні та зрозумілі завдання: звірка даних в таблицях, листування з клієнтами та партнерами за шаблоном, пошук інформації та її впорядкування, телефонні дзвінки (розмовляти треба за скриптом, тобто шаблоном, тож спеціалізовані знання не потрібні). Таких послуг часто-густо потребують власники бізнесів у торгівлі, юристи, рекрутери, маркетологи.

Загальні рекомендації для пошукачів роботи в інтернеті без досвіду

  • Шукайте більш фокусовано, відштовхуючись від наявних навичок; завітайте до галузевих розділів сайтів з пошуку роботи (тобто розділів для конкретних професій), додайте критерії «віддалено», «дистанційно».
  • Базуючись на наявних навичках, добудуйте набір компетенцій, пройдіть курси чи навчіться самостійно. Гарно писали твори у школі? Опануйте професію копірайтера. Ретушуєте фоточки для Instagram? Дивіться в бік роботи фоторедактора. У столі покривається пилом диплом філолога? Оновіть знання методики викладання та займайтеся репетиторством (воно теж буває дистанційним).

Звичайно, отримавши роботу, яка передбачає мінімальний набір навичок, треба вчитися – бо нові знання та вміння значно розширюють діапазон пропозицій, на які можна претендувати та з великою ймовірністю отримати роботу з гідними умовами.