Експертна колонка Романа Петровича Кайди – директора компанії EXIT-UA. 

Роман Петрович Кайда, директор EXIT-UA

Тема легального працевлаштування в Німеччині цікавить багатьох українців, які мають намір працювати за кордоном, заробляти порівняно більші гроші, ніж у сусідній Польщі. Кожного року багато рекрутингових агенцій, як в Україні, так і за кордоном, активно анонсують українцям легальне працевлаштування в Німеччині за певною спрощеною схемою. За минулий рік, з розвитком соціальних мереж, паблік чатів та груп в мессенджерах, таких оголошень можна було зустріти безліч, де простий різноробочий або сімейна пара може отримати легальну роботу в Німеччині з січня 2020 року.

Чи дійсно можна планувати виїзд у Німеччину і бути впевненим в отриманні дозволу на роботу на складі прибиральником, або різноробочим на конвеєр?

У Німеччині є певний перелік легальних програм перебування і працевлаштування, які чітко прописані в законі. Разом з цим є програми ЄС, які поширюються на всі країни Євросоюзу, до яких відноситься і Німеччина. Якщо згадати просту процедуру отримання дозволу на роботу в Польщу на півроку або рік, то в Німеччині не існує жодної подібної схеми працевлаштування, де простий різноробочий без досвіду або відповідної освіти, без знання німецької мови, міг би отримати дозвіл на роботу.

З іншої сторони слід зазначити, що Німеччина дійсно впроваджує певні зміни до законів міграції та працевлаштування, що має спростити процедуру отримання дозволу на роботу для іноземців певних категорій та спеціальностей. Станом на початок 2020 року потрібної повної конкретики поки що немає, а відтак багато агенцій та приватних посередників формують власне бачення можливостей для українців щодо працевлаштування в Німеччині.

А поки Німеччина приймає зміни, громадяни України користуються послугами шахраїв, які відправляють їх у Німеччину «по безвізу» або по польській робочій візі. Минулий рік побив всі рекорди по депортаціях українських громадян з Німеччини, які потрапили нелегальними шляхами на роботу. Багато хто втратив гроші, скориставшись послугами ненадійних посередників, які обіцяли роботу на різних складах, заводах Німеччини. Однією з найрозповсюджених нелегальних схем працевлаштування в Німеччині є підробка європейських паспортів та ідентифікаційних карток, які в народі називаються «айдішки». Подібні схеми, до речі, розповсюджуються і на бажаючих потрапити на великі заробітки в Нідерланди, Бельгію, Данію тощо.

Інша справа, якщо ви є спеціалістом з досвідом роботи та володієте німецькою на певному рівні. Можна розглядати варіанти, одним із яких є Європейська програма з працевлаштування кваліфікованих кадрів «Блакитна карта» (Blue Card), яка працює і в Німеччині з 2012 року. Близько 30000 іноземців отримали німецьку блакитну картку в 2019 році, (близько 1000 українців), серед яких лікарі, інженери, спеціалісти в галузі природничих наук, математики, спеціалісти з інформаційних технологій, тощо. До речі, офіційний дохід іноземного працівника становить 40-50 тис. євро на рік.

Наразі ми не будемо поглиблюватись саме в цю програму Blue Card, але маємо припущення, що низка агенцій з працевлаштування в Україні не до кінця розібрались у програмах працевлаштування, і поширюють відповідно недостовірну інформацію щодо можливості отримання дозволу на роботу українським громадянам за спрощеною процедурою.

Навіть, якщо Німеччина спростить процедуру отримання дозволів на роботу для іноземців, простим різноробочим сподіватись на отримання легальної роботи в Німеччині не варто. Жодна країна не дасть «просадити» ринок заробітних плат, залучивши іноземних неспеціалістів працювати за копійки. Скоріш за все спрощена система отримання дозволу на роботу в Німеччині буде стосуватись спеціалістів та кваліфікованих робітників певних галузей, з вимогою володіти німецькою на мінімально розмовному рівні.

З нашої сторони порадимо бути пильними та обережними. Своєрідна переорієнтація заробітчан з Польщі на Німеччину активізувала діяльність шахраїв, які беруть завдатки і обіцяють зробити легальні робочі документи. Звертайтесь завжди тільки до перевірених спеціалістів з багаторічним досвідом роботи.