Сабатікал: що це таке та яку користь він приносить

Сабатікал практикують багато світових компаній (здебільшого ІТ-спрямування), щоб забезпечити деяким співробітникам довший відпочинок від роботи. В Україні така практика поки не дуже розповсюджена і якщо трапляється, то швидше за ініціативи співробітника, що бореться з професійним вигоранням. Розбираємось, що ж таке сабатікал та чому він корисний, і для роботодавця зокрема.

Що таке сабатікал?

Сабатікал – творча оплачувана відпустка (хоча стосується вона не лише креативних професій) тривалістю від декількох місяців до року, яка допомагає співробітникам з вигоранням з новими силами взятися за роботу.

Походить поняття «сабатікал» від єврейського слова «шабат», що означає священний день, у який не можна займатися будь-якою роботою. Лише тайм-аут від праці в разі сабатікалу передбачає не тільки один день відпочинку.

Зародився він у ХІХ столітті у Гарварді. Тоді професори, що пропрацювали шість років в університеті, мали змогу взяти рік оплачуваної відпустки на написання наукових робіт та проведення досліджень.

Сьогодні світові компанії-лідери, зокрема Google, Intel, IBM, eBay, Adobe, HubSpot, регулярно практикують такий тайм-аут від роботи. Дехто з них дає додаткову оплачувану відпустку на місяць-два за кожні 5-7 років роботи в компанії, інші пропонують лише частково зберегти оплату під час сабатікалу, а є й ті, хто, окрім збереження доходу, дає додаткові гроші на витрати.

Сабатікал – це не просто відпустка для «полежати» на дивані перед телевізором чи на пляжі з коктейлем. В її основі лежить ідея саме творчого перезавантаження, отримання нового досвіду та розвиток, які з часом принесуть компанії свої плоди. Проте це не означає, що компанія, яка надає такий додатковий відпочинок, буде перевіряти, на що ви його витратили.

Навіщо потрібен сабатікал?

Найчастіше сабатікал стає в пригоді, коли людина довго працює на одному місці, точно вивчила всі робочі процеси і починає нудьгувати під час виконання звичних завдань. За таких умов фахівець отримує нагоду підвищити свою кваліфікацію, здобути додатковий досвід та вдихнути ковток свіжого повітря в рамках звичного устрою.

Дехто також використовує сабатікал як перший крок до досягнення свої мрії. Наприклад, ті, хто переросли свою звичну роботу і бажають відкрити власний бізнес, часто бояться ризикнути наявним станом речей і розпочинати все з нуля. А от коли у вас є півроку відпустки, то завжди можна спробувати і за невдачі повернутися назад.

Є і ті, хто просто використовує тайм-аут в роботі для релаксу з сім’єю або ж екстремального відпочинку наодинці, для переїзду чи ремонту, одруження чи догляду за дитиною.

Що отримують роботодавці?

Здавалося б, компаніям немає жодного сенсу відправляти працівників у відпустку, тривалістю в декілька місяців, ще й зберігаючи їх заробітну плату. Проте роботодавці також у виграші від сабатікалу.

Повернувшись з тривалої відпустки, співробітники беруться за роботу з особливим ентузіазмом. Це призводить до покращення результатів і конкретного працівника, і всієї компанії. Закордонні роботодавці недаремно наголошують, що краще відпустити працівника у сабатікал, аніж дивитися, як він вигорає.

Разом з тим, велика кількість компаній не даремно побоюються, що такий тайм-аут може бути невиправданий. По-перше, працівник, відчувши свободу, не захоче повертатися у офісний ритм – в результаті компанія втратить і цінного співробітника, і гроші, і час. По-друге, в колективі може не знайтися співробітника для заміни, а шукати людину ззовні на невеликий період часу може бути досить проблематично.

Як підготуватися до сабатікалу?

Якщо тривалий тайм-аут життєво необхідний для вашої кар’єри, радимо підготуватися до нього заздалегідь, бо на практиці відпочинок понад звичної норми не такий і кайфовий, як здається. Тож, що потрібно зробити тим, хто думає про сабатікал:

  1. Визначитися з метою та скласти план. Ваша пауза в роботі повинна мати якусь користь, інакше це вже не сабатікал, а лінощі. Тож для початку визначтеся, що ви хочете змінити та яким чином цього досягнете.
  2. Обмежуйте терміни. Заздалегідь визначте таймінг своєї відпустки, щоб встигнути досягнути поставлених цілей та не підводити роботодавця.
  3. Плануйте фінанси. Навіть якщо вам дуже пощастило і роботодавець зберігає якусь частину заробітної плати, перший час вам буде некомфортно недоотримувати звичного доходу. Тому, перш ніж взяти паузу в роботі, розрахуйтеся з боргами та перерахуйте заощадження, на які доведеться жити впродовж відпочинку.

Поки на теренах нашої країни сабатікал ще не надто розвинений, радимо вам не нехтувати законною відпусткою, відпочивати у вихідні та точно розмежовувати особистий та робочий простір.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!